Her er prisen: Så meget betaler KMD for Uni-C-system

It-giganten KMD købte forleden BørneIntra af UNI-C for et millionbeløb. Tjek prisen her.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

It-virksomheden KMD meldte forleden ud, at den havde købt BørneIntra af UNI-C.

Det skete i en pressemeddelelse, hvor selskabet forklarer, at "købet skal ses som et led i KMD's strategiske satsning på børne- og uddannelsesområdet".

Imidlertid ønskede KMD ikke at oplyse prisen for BørneIntra, men det har UNI-C nu oplyst via en afgørelse om aktindsigt.

"Det kan derfor oplyses, at prisen er 5.535.000 kroner," hedder det i afgørelsen fra UNI-C.

I salgsmateriale fra UNI-C fra 2012 kan man læse, at "BørneIntra - er en kombineret intranet- og hjemmesideløsning til dagtilbudsområdet, der i dag anvendes på mere end 1.000 institutioner i 26 kommuner."

Omsætning på fire millioner årligt

Desuden fremgår det, at programmering af BørneIntra hidtil blev foretaget af UNI-Cs underleverandør Arcadia fra Skt. Petersborg.

BørneIntra sælges til de mange brugere eller kunder som en samlet løsning med drift, support og opstartskurser, oplyser UNI-C.

"Som tillægsmodul kan kunderne købe Komme/gå modul, Idialog integration, SMS modul og ekstra kurser. Den årlige omsætning er cirka 4 millioner kroner," hedder det på UNI-Cs hjemmeside.

Læs mere mere om børneintra her.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen