Tre Ubuntu-udgaver får kniven

Selskab tynder alvorligt ud i antallet af Ubuntu-versioner. Tre udgaver af den populære Ubuntu-distribution sendes på pension.

Artikel top billede

I denne måned stopper Canonical, firmaet bag Ubuntu-distributionen, opdateringerne til hele tre versioner af styresystemet med den åbne kildekode.

Det handler om Ubuntu 11.10 og klientversionen af langtidsudgaven Ubuntu 10.04 Lucid Lynx, der heller ikke bliver opdateret længere.

Det er helt efter planen, at Lucid Lynx ikke længere bliver opdateret. 

Den skal nemlig kun understøttes i tre år, mens serverversionen af programmet får yderligere to års opdateringer.

En anden langtidsudgave Ubuntu 8.04 Hardy Heron bliver ligeledes efterladt uden opdateringer.

Derfor skal brugere, som vil anvende en stabil version, som opdateres i lang tid, nu skifte til Ubuntu 12.04 Long Term Support (LTS).

Både klient- og serverudgaven har nemlig lovning på opdateringer i de kommende fem år.

Det skriver Computerworlds svenske søsterside.

Kortere support-perioder

Hvis du ikke bekymrer dig så meget om stabilitet, men hellere vil være helt fremme i skoene, kan du teste den nyeste udgave Ubuntu 13.04 Raring Ringtail, der blev frigivet i april i år.

Du skal dog være opmærksom på, at Canonical har ændret på support-tiden til Ubuntu-versioner, som ikke er langtidsversioner.

Ubuntu 13.04 Raring Ringtail vil således kun blive opdateret i ni måneder efter udgivelsen, hvilket er frem til januar 2014. 

Det giver dog stadig et par måneder til, at du kan nå at opgradere til Ubuntu 13.10 Saucy Salamander, der frigives til oktober.

Læs også:
Antallet af ændringer i Linux-kernen eksploderer

Linux-gruppe klager til EU: Microsoft blokerer for andre styresystemer

Ubuntu kommer nu i en helt speciel version

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job