Antallet af ændringer i Linux-kernen eksploderer

Linus Torvalds har haft travlt. Den næste udgave af Linux-kernen er på trapperne, og det bliver den største kodeommøblering i mange år.

Artikel top billede

"Det bliver den største udgivelse i mange år, måske nogensinde," skriver Linux-guruen Linus Torvalds om den kommende Linux-kerne.

Udviklingen af Linux-kernen ser således ikke ud til at været bremset op, nærmere tværtimod.

Hvis man tæller antallet af ændringer sammen i kernel 3.10, som angiveligt frigives om en til to måneder, så går det hurtigt med udviklingen.

I den store pose med forandringer er der også en stribe, der skiller sig ud fra massen.

Den store ARM

Blandt nyhederne er muligheden for at skalere CPU-hastigheden i version 3.10, som også vil understøtte 64-bit ARM-processorer.

Ligeledes er udnyttelsen af lyd, video og virtualiseringsmotoren KVM blevet forbedret sammen med strømbesparende funktioner til AMD.

Det skriver TechWorld i Sverige.

Krypteringssystemer har også fået en ansigtsløftning og et nye cache-system, som er baseret på SSD, er dukket op.

Linux 3.10 frigives omkring starten af juli.

Sølvbryllupskode

Linux-kernen nærmer sig med stormskridt en alder på 25 år, efter en ung Linus Torvalds i efteråret 1991 slap de første kodelinjer fri på nettet.

Den nyeste stabile version af kernen er version 3.9, som blev frigivet den 29. april 2013.

Læs også:

Galleri: Sådan ser den nye Ubuntu ud

Fedora Linux overgiver sig til Microsoft

Her er nyhederne i den nye Linux-kerne

Mobilproducenter bidrager flittigt til Linux-kernen

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

    Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv IT-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets IT-organisation, Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg