Antallet af ændringer i Linux-kernen eksploderer

Linus Torvalds har haft travlt. Den næste udgave af Linux-kernen er på trapperne, og det bliver den største kodeommøblering i mange år.

Artikel top billede

"Det bliver den største udgivelse i mange år, måske nogensinde," skriver Linux-guruen Linus Torvalds om den kommende Linux-kerne.

Udviklingen af Linux-kernen ser således ikke ud til at været bremset op, nærmere tværtimod.

Hvis man tæller antallet af ændringer sammen i kernel 3.10, som angiveligt frigives om en til to måneder, så går det hurtigt med udviklingen.

I den store pose med forandringer er der også en stribe, der skiller sig ud fra massen.

Den store ARM

Blandt nyhederne er muligheden for at skalere CPU-hastigheden i version 3.10, som også vil understøtte 64-bit ARM-processorer.

Ligeledes er udnyttelsen af lyd, video og virtualiseringsmotoren KVM blevet forbedret sammen med strømbesparende funktioner til AMD.

Det skriver TechWorld i Sverige.

Krypteringssystemer har også fået en ansigtsløftning og et nye cache-system, som er baseret på SSD, er dukket op.

Linux 3.10 frigives omkring starten af juli.

Sølvbryllupskode

Linux-kernen nærmer sig med stormskridt en alder på 25 år, efter en ung Linus Torvalds i efteråret 1991 slap de første kodelinjer fri på nettet.

Den nyeste stabile version af kernen er version 3.9, som blev frigivet den 29. april 2013.

Læs også:

Galleri: Sådan ser den nye Ubuntu ud

Fedora Linux overgiver sig til Microsoft

Her er nyhederne i den nye Linux-kerne

Mobilproducenter bidrager flittigt til Linux-kernen

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks