Nokia-udbrydere på banen med ny smartphone

Tidligere Nokia-folk klar med smarthone baseret på skrottede Nokia-ideer.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Det lignede en kort levetid for styresystemet Meego, da Nokia i 2011 valgte at skrinlægge styresystemet for i stedet at satse helhjertet på Windows Phone.

Men ikke alle hos den kriseramte finske producent var enige i den dødsdom, og en flok Meego-udviklere valgte at bryde ud.

Sidste sommer oprettede de selskabet Jolla Mobile for at holde liv i det dødsdømte projekt, som i sin korte levetid kun nåede at være i spil i Nokias store comebackforsøg, N9-telefonen fra 2011.

I den forbindelse droppede de Meego-navnet til fordel for navnet Sailfish.

Ud af alle anstrengelserne er der nu kommet en smartphone, som Jolla Mobile i disse dage løfter lidt mere af sløret for.

Det sker i forbindelse med, at Jolla i går indledte en forudbestillings-kampagne til mobilen, der ventes at lande i Europa i slutningen af året. Det skriver Mobileworldlive.com.

Her er prisen på mobilen

Selskabet melder nu ud, at telefonen kommer til at koste 399 euro, eller små 3000 kroner.

Den har en 4,5 tommer skærm, otte megapixel kamera, et udskifteligt batteri og understøtter 4G.

Trods den nye platform behøver Android-fans dog ikke at løbe skrigende bort. Android-apps virker nemlig også på den nye telefon, der kort og godt går under navnet "Jolla".

Den Linux-baserede Meego-platform startede oprindeligt som et samarbejde mellem Intel og Nokia i marts 2010.

Jolla-mobilen er dog langt fra det eneste skud på stammen i år, når det gælder lanceringer af nye operativsystemer.

Også Mozilla har lovet at komme med flere nye mobiler med styresystemet Firefox OS. Læs mere om det her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos