Nokia-udbrydere på banen med ny smartphone

Tidligere Nokia-folk klar med smarthone baseret på skrottede Nokia-ideer.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Det lignede en kort levetid for styresystemet Meego, da Nokia i 2011 valgte at skrinlægge styresystemet for i stedet at satse helhjertet på Windows Phone.

Men ikke alle hos den kriseramte finske producent var enige i den dødsdom, og en flok Meego-udviklere valgte at bryde ud.

Sidste sommer oprettede de selskabet Jolla Mobile for at holde liv i det dødsdømte projekt, som i sin korte levetid kun nåede at være i spil i Nokias store comebackforsøg, N9-telefonen fra 2011.

I den forbindelse droppede de Meego-navnet til fordel for navnet Sailfish.

Ud af alle anstrengelserne er der nu kommet en smartphone, som Jolla Mobile i disse dage løfter lidt mere af sløret for.

Det sker i forbindelse med, at Jolla i går indledte en forudbestillings-kampagne til mobilen, der ventes at lande i Europa i slutningen af året. Det skriver Mobileworldlive.com.

Her er prisen på mobilen

Selskabet melder nu ud, at telefonen kommer til at koste 399 euro, eller små 3000 kroner.

Den har en 4,5 tommer skærm, otte megapixel kamera, et udskifteligt batteri og understøtter 4G.

Trods den nye platform behøver Android-fans dog ikke at løbe skrigende bort. Android-apps virker nemlig også på den nye telefon, der kort og godt går under navnet "Jolla".

Den Linux-baserede Meego-platform startede oprindeligt som et samarbejde mellem Intel og Nokia i marts 2010.

Jolla-mobilen er dog langt fra det eneste skud på stammen i år, når det gælder lanceringer af nye operativsystemer.

Også Mozilla har lovet at komme med flere nye mobiler med styresystemet Firefox OS. Læs mere om det her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    KMD A/S

    E2E Tester

    Fyn

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    AI/ML udvikler i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Teknologisk analytiker inden for IP- og Netværkstrafik

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S