Nokia-udbrydere på banen med ny smartphone

Tidligere Nokia-folk klar med smarthone baseret på skrottede Nokia-ideer.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Det lignede en kort levetid for styresystemet Meego, da Nokia i 2011 valgte at skrinlægge styresystemet for i stedet at satse helhjertet på Windows Phone.

Men ikke alle hos den kriseramte finske producent var enige i den dødsdom, og en flok Meego-udviklere valgte at bryde ud.

Sidste sommer oprettede de selskabet Jolla Mobile for at holde liv i det dødsdømte projekt, som i sin korte levetid kun nåede at være i spil i Nokias store comebackforsøg, N9-telefonen fra 2011.

I den forbindelse droppede de Meego-navnet til fordel for navnet Sailfish.

Ud af alle anstrengelserne er der nu kommet en smartphone, som Jolla Mobile i disse dage løfter lidt mere af sløret for.

Det sker i forbindelse med, at Jolla i går indledte en forudbestillings-kampagne til mobilen, der ventes at lande i Europa i slutningen af året. Det skriver Mobileworldlive.com.

Her er prisen på mobilen

Selskabet melder nu ud, at telefonen kommer til at koste 399 euro, eller små 3000 kroner.

Den har en 4,5 tommer skærm, otte megapixel kamera, et udskifteligt batteri og understøtter 4G.

Trods den nye platform behøver Android-fans dog ikke at løbe skrigende bort. Android-apps virker nemlig også på den nye telefon, der kort og godt går under navnet "Jolla".

Den Linux-baserede Meego-platform startede oprindeligt som et samarbejde mellem Intel og Nokia i marts 2010.

Jolla-mobilen er dog langt fra det eneste skud på stammen i år, når det gælder lanceringer af nye operativsystemer.

Også Mozilla har lovet at komme med flere nye mobiler med styresystemet Firefox OS. Læs mere om det her.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos