Nokia-udbrydere på banen med ny smartphone

Tidligere Nokia-folk klar med smarthone baseret på skrottede Nokia-ideer.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Det lignede en kort levetid for styresystemet Meego, da Nokia i 2011 valgte at skrinlægge styresystemet for i stedet at satse helhjertet på Windows Phone.

Men ikke alle hos den kriseramte finske producent var enige i den dødsdom, og en flok Meego-udviklere valgte at bryde ud.

Sidste sommer oprettede de selskabet Jolla Mobile for at holde liv i det dødsdømte projekt, som i sin korte levetid kun nåede at være i spil i Nokias store comebackforsøg, N9-telefonen fra 2011.

I den forbindelse droppede de Meego-navnet til fordel for navnet Sailfish.

Ud af alle anstrengelserne er der nu kommet en smartphone, som Jolla Mobile i disse dage løfter lidt mere af sløret for.

Det sker i forbindelse med, at Jolla i går indledte en forudbestillings-kampagne til mobilen, der ventes at lande i Europa i slutningen af året. Det skriver Mobileworldlive.com.

Her er prisen på mobilen

Selskabet melder nu ud, at telefonen kommer til at koste 399 euro, eller små 3000 kroner.

Den har en 4,5 tommer skærm, otte megapixel kamera, et udskifteligt batteri og understøtter 4G.

Trods den nye platform behøver Android-fans dog ikke at løbe skrigende bort. Android-apps virker nemlig også på den nye telefon, der kort og godt går under navnet "Jolla".

Den Linux-baserede Meego-platform startede oprindeligt som et samarbejde mellem Intel og Nokia i marts 2010.

Jolla-mobilen er dog langt fra det eneste skud på stammen i år, når det gælder lanceringer af nye operativsystemer.

Også Mozilla har lovet at komme med flere nye mobiler med styresystemet Firefox OS. Læs mere om det her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job