Dansk netbank sendt i sort af rutineopgave

Nordeas net- og mobilbank sendt til tælling på grund af en rutinemæssig database-vedligeholdelse.

Artikel top billede

Nordeas kunder havde mandag morgen ikke mulighed for at bruge virksomhedens netbank - hverken på Nordeas hjemmeside eller via mobilapplikationer.

"Der har været problemer i forbindelse med en rutinemæssig reorganisering af en database, hvor der her skete en teknisk fejl," fortæller Stephan Ghisler-Solvang, der er pressechef i Nordea.

Stephan Ghisler-Solvang blev første gang orienteret om problemet omkring klokken 07:00, og det strakte sig til omkring klokken 8:40.

Teknikerne måtte genskabe database
Ifølge Stephan Ghisler-Solvang var det en database, der indeholder oplysninger omkring kundernes kontoposteringer, den var gal med.

"Reorganisering af databasen blev udført i samarbejde mellem Nordic Processer," siger Stephan Ghisler-Solvang.

Selve databasearbejdet foregår ellers rutinemæssigt, det er dog uvist, hvor ofte det sker.

"Det handler om optimering af databasen, som sker løbende." fortæller Stephan Ghisler-Solvang.

Ifølge Nordea måtte teknikerne redde situationen ved at genskabe selve databasen.

Problemet kan opstå igen
Selvom selve reorganiseringen af database skulle foregå regelmæssigt, kan Nordea ikke oplyse, hvor ofte det sker.

Kan man forestille sig, at problemet kan opstå igen?

"Det er farligt at sige, at det kan man sagtens forestille sig." siger Stephan Ghisler-Solvang.

"Men vi efterbehandler problemet for at se, hvad der præcist er foregået. Så vi lære af det, og på den måde forhåbentlig undgår, at samme fejl sker igen."

Læs også:
Nordea politianmeldte Pirate Bay-mands hacking

Fejlen fundet: Derfor kan du ikke få udbetalt din løn

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S