Dansk netbank sendt i sort af rutineopgave

Nordeas net- og mobilbank sendt til tælling på grund af en rutinemæssig database-vedligeholdelse.

Artikel top billede

Nordeas kunder havde mandag morgen ikke mulighed for at bruge virksomhedens netbank - hverken på Nordeas hjemmeside eller via mobilapplikationer.

"Der har været problemer i forbindelse med en rutinemæssig reorganisering af en database, hvor der her skete en teknisk fejl," fortæller Stephan Ghisler-Solvang, der er pressechef i Nordea.

Stephan Ghisler-Solvang blev første gang orienteret om problemet omkring klokken 07:00, og det strakte sig til omkring klokken 8:40.

Teknikerne måtte genskabe database
Ifølge Stephan Ghisler-Solvang var det en database, der indeholder oplysninger omkring kundernes kontoposteringer, den var gal med.

"Reorganisering af databasen blev udført i samarbejde mellem Nordic Processer," siger Stephan Ghisler-Solvang.

Selve databasearbejdet foregår ellers rutinemæssigt, det er dog uvist, hvor ofte det sker.

"Det handler om optimering af databasen, som sker løbende." fortæller Stephan Ghisler-Solvang.

Ifølge Nordea måtte teknikerne redde situationen ved at genskabe selve databasen.

Problemet kan opstå igen
Selvom selve reorganiseringen af database skulle foregå regelmæssigt, kan Nordea ikke oplyse, hvor ofte det sker.

Kan man forestille sig, at problemet kan opstå igen?

"Det er farligt at sige, at det kan man sagtens forestille sig." siger Stephan Ghisler-Solvang.

"Men vi efterbehandler problemet for at se, hvad der præcist er foregået. Så vi lære af det, og på den måde forhåbentlig undgår, at samme fejl sker igen."

Læs også:
Nordea politianmeldte Pirate Bay-mands hacking

Fejlen fundet: Derfor kan du ikke få udbetalt din løn

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    MOLIO Erhvervsdrivende Fond

    IT-projektleder

    Københavnsområdet

    Mibau Stema Danmark A/S

    ERP Analyst at Mibau Stema Group

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura