Dansk netbank sendt i sort af rutineopgave

Nordeas net- og mobilbank sendt til tælling på grund af en rutinemæssig database-vedligeholdelse.

Artikel top billede

Nordeas kunder havde mandag morgen ikke mulighed for at bruge virksomhedens netbank - hverken på Nordeas hjemmeside eller via mobilapplikationer.

"Der har været problemer i forbindelse med en rutinemæssig reorganisering af en database, hvor der her skete en teknisk fejl," fortæller Stephan Ghisler-Solvang, der er pressechef i Nordea.

Stephan Ghisler-Solvang blev første gang orienteret om problemet omkring klokken 07:00, og det strakte sig til omkring klokken 8:40.

Teknikerne måtte genskabe database
Ifølge Stephan Ghisler-Solvang var det en database, der indeholder oplysninger omkring kundernes kontoposteringer, den var gal med.

"Reorganisering af databasen blev udført i samarbejde mellem Nordic Processer," siger Stephan Ghisler-Solvang.

Selve databasearbejdet foregår ellers rutinemæssigt, det er dog uvist, hvor ofte det sker.

"Det handler om optimering af databasen, som sker løbende." fortæller Stephan Ghisler-Solvang.

Ifølge Nordea måtte teknikerne redde situationen ved at genskabe selve databasen.

Problemet kan opstå igen
Selvom selve reorganiseringen af database skulle foregå regelmæssigt, kan Nordea ikke oplyse, hvor ofte det sker.

Kan man forestille sig, at problemet kan opstå igen?

"Det er farligt at sige, at det kan man sagtens forestille sig." siger Stephan Ghisler-Solvang.

"Men vi efterbehandler problemet for at se, hvad der præcist er foregået. Så vi lære af det, og på den måde forhåbentlig undgår, at samme fejl sker igen."

Læs også:
Nordea politianmeldte Pirate Bay-mands hacking

Fejlen fundet: Derfor kan du ikke få udbetalt din løn

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    BEC Financial Technologies

    Sr. Business Analyst for Accounting Data & Monitoring

    Uspecificeret arbejdssted

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S