Dansk politiker mødes med Apple: Apple censurerer for meget

Nøgne bryster og dinglende tissemænd er for meget for Apple. Den holdning er firmaet nu blevet inviteret til en kammeratlig snak om.

Artikel top billede

Sidste år fik den danske forfatter Peter Øvig Knudsen en løftet pegefinger af Apple, da han ville sælge sin bog via firmaets online-tjeneste.

Bogen er en gennemgang af hippie-tiden i Danmark, og den indeholder billeder af nøgne mennesker.

De nøgne kønsdele er dog for meget for Apple, der har en politik om, at man ikke vil se den slags i firmaets regi.

Derfor kamouflerede Peter Øvig Knudsen herlighederne med store, røde og saftige æbler. Den provokation tog Apple dog også ilde, op og sagde igen nej til bogens billeder.

Den sag tager det danske medlem af EU-Parlamentet, Morten Lykkegaard (V), nu en samtale med æble-firmaet om.

Det er censur

Morten Løkkegaard er næstformand i EU-Parlamentets kulturudvalg, og han har flere gange forsøgt at få EU-Kommissionen til at tage sagen op.

Han har det synspunkt, at der er tale om censur og siger i en pressemeddelelse, der er sendt til Ritzau, at europæiske forfattere og kunstnere "bliver diskrimineret af Apple på denne måde hver eneste dag".

Som liberal politiker er han ikke interesseret i at blande sig i, hvordan firmaet driver forretning, men han trækker censur-kortet.

"Ytringsfriheden er en kerneværdi i Europa, og derfor bør Apple forklare, hvorfor nogle dele af litteraturen systematisk udelukkes fra at blive udbudt på Apples platforme," siger Løkkegaard i pressemeddelsen.

Mødet med Apples to chefer for politiske relationer i Europa, Claire Thwaites og Jaymeen Patel, finder sted i dag, tirsdag 28. maj.

Læs også:
Apple: Undskyld undskyld undskyld

Trussel mod os alle: Nettet censurerer på livet løs

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    SAP Senior konsulent

    Nordjylland

    Dansk Fundamental Metrologi A/S

    IT Specialist with Expertise in Microsoft Technologies and Programming

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Presales Lead End User Services

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S