Dansk politiker mødes med Apple: Apple censurerer for meget

Nøgne bryster og dinglende tissemænd er for meget for Apple. Den holdning er firmaet nu blevet inviteret til en kammeratlig snak om.

Artikel top billede

Sidste år fik den danske forfatter Peter Øvig Knudsen en løftet pegefinger af Apple, da han ville sælge sin bog via firmaets online-tjeneste.

Bogen er en gennemgang af hippie-tiden i Danmark, og den indeholder billeder af nøgne mennesker.

De nøgne kønsdele er dog for meget for Apple, der har en politik om, at man ikke vil se den slags i firmaets regi.

Derfor kamouflerede Peter Øvig Knudsen herlighederne med store, røde og saftige æbler. Den provokation tog Apple dog også ilde, op og sagde igen nej til bogens billeder.

Den sag tager det danske medlem af EU-Parlamentet, Morten Lykkegaard (V), nu en samtale med æble-firmaet om.

Det er censur

Morten Løkkegaard er næstformand i EU-Parlamentets kulturudvalg, og han har flere gange forsøgt at få EU-Kommissionen til at tage sagen op.

Han har det synspunkt, at der er tale om censur og siger i en pressemeddelelse, der er sendt til Ritzau, at europæiske forfattere og kunstnere "bliver diskrimineret af Apple på denne måde hver eneste dag".

Som liberal politiker er han ikke interesseret i at blande sig i, hvordan firmaet driver forretning, men han trækker censur-kortet.

"Ytringsfriheden er en kerneværdi i Europa, og derfor bør Apple forklare, hvorfor nogle dele af litteraturen systematisk udelukkes fra at blive udbudt på Apples platforme," siger Løkkegaard i pressemeddelsen.

Mødet med Apples to chefer for politiske relationer i Europa, Claire Thwaites og Jaymeen Patel, finder sted i dag, tirsdag 28. maj.

Læs også:
Apple: Undskyld undskyld undskyld

Trussel mod os alle: Nettet censurerer på livet løs

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Vil du skabe sammenhæng mellem IT-systemer, data og processer i PET?

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Bliv IT-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets IT-organisation, Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

It-løsninger | København

Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S