Dansk politiker mødes med Apple: Apple censurerer for meget

Nøgne bryster og dinglende tissemænd er for meget for Apple. Den holdning er firmaet nu blevet inviteret til en kammeratlig snak om.

Artikel top billede

Sidste år fik den danske forfatter Peter Øvig Knudsen en løftet pegefinger af Apple, da han ville sælge sin bog via firmaets online-tjeneste.

Bogen er en gennemgang af hippie-tiden i Danmark, og den indeholder billeder af nøgne mennesker.

De nøgne kønsdele er dog for meget for Apple, der har en politik om, at man ikke vil se den slags i firmaets regi.

Derfor kamouflerede Peter Øvig Knudsen herlighederne med store, røde og saftige æbler. Den provokation tog Apple dog også ilde, op og sagde igen nej til bogens billeder.

Den sag tager det danske medlem af EU-Parlamentet, Morten Lykkegaard (V), nu en samtale med æble-firmaet om.

Det er censur

Morten Løkkegaard er næstformand i EU-Parlamentets kulturudvalg, og han har flere gange forsøgt at få EU-Kommissionen til at tage sagen op.

Han har det synspunkt, at der er tale om censur og siger i en pressemeddelelse, der er sendt til Ritzau, at europæiske forfattere og kunstnere "bliver diskrimineret af Apple på denne måde hver eneste dag".

Som liberal politiker er han ikke interesseret i at blande sig i, hvordan firmaet driver forretning, men han trækker censur-kortet.

"Ytringsfriheden er en kerneværdi i Europa, og derfor bør Apple forklare, hvorfor nogle dele af litteraturen systematisk udelukkes fra at blive udbudt på Apples platforme," siger Løkkegaard i pressemeddelsen.

Mødet med Apples to chefer for politiske relationer i Europa, Claire Thwaites og Jaymeen Patel, finder sted i dag, tirsdag 28. maj.

Læs også:
Apple: Undskyld undskyld undskyld

Trussel mod os alle: Nettet censurerer på livet løs

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S