Dansk politiker mødes med Apple: Apple censurerer for meget

Nøgne bryster og dinglende tissemænd er for meget for Apple. Den holdning er firmaet nu blevet inviteret til en kammeratlig snak om.

Artikel top billede

Sidste år fik den danske forfatter Peter Øvig Knudsen en løftet pegefinger af Apple, da han ville sælge sin bog via firmaets online-tjeneste.

Bogen er en gennemgang af hippie-tiden i Danmark, og den indeholder billeder af nøgne mennesker.

De nøgne kønsdele er dog for meget for Apple, der har en politik om, at man ikke vil se den slags i firmaets regi.

Derfor kamouflerede Peter Øvig Knudsen herlighederne med store, røde og saftige æbler. Den provokation tog Apple dog også ilde, op og sagde igen nej til bogens billeder.

Den sag tager det danske medlem af EU-Parlamentet, Morten Lykkegaard (V), nu en samtale med æble-firmaet om.

Det er censur

Morten Løkkegaard er næstformand i EU-Parlamentets kulturudvalg, og han har flere gange forsøgt at få EU-Kommissionen til at tage sagen op.

Han har det synspunkt, at der er tale om censur og siger i en pressemeddelelse, der er sendt til Ritzau, at europæiske forfattere og kunstnere "bliver diskrimineret af Apple på denne måde hver eneste dag".

Som liberal politiker er han ikke interesseret i at blande sig i, hvordan firmaet driver forretning, men han trækker censur-kortet.

"Ytringsfriheden er en kerneværdi i Europa, og derfor bør Apple forklare, hvorfor nogle dele af litteraturen systematisk udelukkes fra at blive udbudt på Apples platforme," siger Løkkegaard i pressemeddelsen.

Mødet med Apples to chefer for politiske relationer i Europa, Claire Thwaites og Jaymeen Patel, finder sted i dag, tirsdag 28. maj.

Læs også:
Apple: Undskyld undskyld undskyld

Trussel mod os alle: Nettet censurerer på livet løs

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,