Telenor opgiver politianmeldelse efter angreb

Telegiganten Telenor undlader at politianmelde DDoS-angreb, der ramte tusindvis af kunder. Læs her hvorfor.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Tusindvis af Telenor-kunder blev ramt af mail-problemer, som følge af et såkaldt DDoS-angreb for et par uger siden.

Imidlertid dropper telegiganten, efter at have vurderet hændelsesforløbet, at politianmelde det hændte.

"Vi har valgt ikke at gå til politiet, da vurderingen er, at det er meget svært at finde afsenderne på nuværende tidspunkt," oplyser pressechef Peter Glüsing fra Telenor Danmark til Computerworld.

Han bekræfter, at det var et DDoS-angreb, der ramte Telenor i uge 19.

"Vi fik det afvist dengang og har efterfølgende testet vores systemer på password-sikkerhed, spamfilter og overvågning af antal forsøgte logins."

Leverandør: Sikre nok
"Vores sikkerhedsleverandør vurderer, at vores sikkerhedsniveau er tilfredsstillende," forklarer pressechefen videre.

Siden dengang blev Telenor igen ramt af problemer. Denne gang var der dog ikke tale om et angreb.

Det kan du læse mere om her.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil