Mail-system i sort hos stor dansk operatør - massevis af danskere ramt

Et af Danmarks helt store mail-tjenester i sort. Massevis af danskere ramt.

Artikel top billede

Telenors kunder kan ikke læse deres mails via webmail-løsningen.

Telefirmaets servere er nemlig ude af drift i øjeblikket. Årsagen er en fejl i forbindelse med en opgradering af maskinerne.

"I går [onsdag, red] opgraderede vi vores mail-servere med ny ram og i den forbindelse er vi desværre løbet ind i nogle udfordringer," fortæller pressechef i Telenor, Peter Glüsing.

Problemet rammer alle firmaets webmail-kunder.

Men mails, der er afsendt i nedbrudsperioden, bliver ifølge pressechefen gemt.

Arbejder i døgndrift

Mail-problemerne er ikke defineret endnu, men der arbejdes på sagen.

"Vores teknikere har arbejdet hele natten for at finde en løsning på problemet," fortæller pressechefen.

Peter Glüsing kan dog ikke sætte et sluttidspunkt på endnu.

"Hvis alt flasker sig, så har vi en løsning før middag i dag [torsdag, red], men jeg kan ikke love noget," siger han til Computerworld.

"Det er enormt irriterende for vores kunder, og det beklager vi rigtig meget. Vi oplyser løbende om status på vores driftside, hvor kunderne kan følge med i udviklingen."

Nye logins til 1.500 kunder

For 10 dage siden havde Telenor også problemer med deres mail-system.

Udfordringen var dog en helt anden.

"Vi oplevede, at der blev foretaget tusindvis af logins på nogle brugerkonti. Vi er ikke kommet helt til bunds i efterforskningen, men det kunne ligne et it-angreb," siger han.

"Derfor lukkede vi for 1.500 konti og gav brugerne nye login for at bevare sikkerheden," fortæller Peter Glüsing.

Læs også:
Kunder brokker sig over nedbrud hos Telenor

Telenor om it-problemer: Tyder på et angreb

Dugfrisk melding fra Telenor: Så mange kunder er ramt

Mistanke om angreb: Sådan tackler Telenor nedbrud

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kontorchef til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelses CIO-kontor

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos