Mail-system i sort hos stor dansk operatør - massevis af danskere ramt

Et af Danmarks helt store mail-tjenester i sort. Massevis af danskere ramt.

Artikel top billede

Telenors kunder kan ikke læse deres mails via webmail-løsningen.

Telefirmaets servere er nemlig ude af drift i øjeblikket. Årsagen er en fejl i forbindelse med en opgradering af maskinerne.

"I går [onsdag, red] opgraderede vi vores mail-servere med ny ram og i den forbindelse er vi desværre løbet ind i nogle udfordringer," fortæller pressechef i Telenor, Peter Glüsing.

Problemet rammer alle firmaets webmail-kunder.

Men mails, der er afsendt i nedbrudsperioden, bliver ifølge pressechefen gemt.

Arbejder i døgndrift

Mail-problemerne er ikke defineret endnu, men der arbejdes på sagen.

"Vores teknikere har arbejdet hele natten for at finde en løsning på problemet," fortæller pressechefen.

Peter Glüsing kan dog ikke sætte et sluttidspunkt på endnu.

"Hvis alt flasker sig, så har vi en løsning før middag i dag [torsdag, red], men jeg kan ikke love noget," siger han til Computerworld.

"Det er enormt irriterende for vores kunder, og det beklager vi rigtig meget. Vi oplyser løbende om status på vores driftside, hvor kunderne kan følge med i udviklingen."

Nye logins til 1.500 kunder

For 10 dage siden havde Telenor også problemer med deres mail-system.

Udfordringen var dog en helt anden.

"Vi oplevede, at der blev foretaget tusindvis af logins på nogle brugerkonti. Vi er ikke kommet helt til bunds i efterforskningen, men det kunne ligne et it-angreb," siger han.

"Derfor lukkede vi for 1.500 konti og gav brugerne nye login for at bevare sikkerheden," fortæller Peter Glüsing.

Læs også:
Kunder brokker sig over nedbrud hos Telenor

Telenor om it-problemer: Tyder på et angreb

Dugfrisk melding fra Telenor: Så mange kunder er ramt

Mistanke om angreb: Sådan tackler Telenor nedbrud

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Københavnsområdet

Nextway Software A/S

Product Configuration Specialist

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job