Mail-system i sort hos stor dansk operatør - massevis af danskere ramt

Et af Danmarks helt store mail-tjenester i sort. Massevis af danskere ramt.

Artikel top billede

Telenors kunder kan ikke læse deres mails via webmail-løsningen.

Telefirmaets servere er nemlig ude af drift i øjeblikket. Årsagen er en fejl i forbindelse med en opgradering af maskinerne.

"I går [onsdag, red] opgraderede vi vores mail-servere med ny ram og i den forbindelse er vi desværre løbet ind i nogle udfordringer," fortæller pressechef i Telenor, Peter Glüsing.

Problemet rammer alle firmaets webmail-kunder.

Men mails, der er afsendt i nedbrudsperioden, bliver ifølge pressechefen gemt.

Arbejder i døgndrift

Mail-problemerne er ikke defineret endnu, men der arbejdes på sagen.

"Vores teknikere har arbejdet hele natten for at finde en løsning på problemet," fortæller pressechefen.

Peter Glüsing kan dog ikke sætte et sluttidspunkt på endnu.

"Hvis alt flasker sig, så har vi en løsning før middag i dag [torsdag, red], men jeg kan ikke love noget," siger han til Computerworld.

"Det er enormt irriterende for vores kunder, og det beklager vi rigtig meget. Vi oplyser løbende om status på vores driftside, hvor kunderne kan følge med i udviklingen."

Nye logins til 1.500 kunder

For 10 dage siden havde Telenor også problemer med deres mail-system.

Udfordringen var dog en helt anden.

"Vi oplevede, at der blev foretaget tusindvis af logins på nogle brugerkonti. Vi er ikke kommet helt til bunds i efterforskningen, men det kunne ligne et it-angreb," siger han.

"Derfor lukkede vi for 1.500 konti og gav brugerne nye login for at bevare sikkerheden," fortæller Peter Glüsing.

Læs også:
Kunder brokker sig over nedbrud hos Telenor

Telenor om it-problemer: Tyder på et angreb

Dugfrisk melding fra Telenor: Så mange kunder er ramt

Mistanke om angreb: Sådan tackler Telenor nedbrud

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø

    Teamleder til Application Management

    Fyn

    Jyske Bank

    Analytiker til Modelafdeling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos