Mail-system i sort hos stor dansk operatør - massevis af danskere ramt

Et af Danmarks helt store mail-tjenester i sort. Massevis af danskere ramt.

Artikel top billede

Telenors kunder kan ikke læse deres mails via webmail-løsningen.

Telefirmaets servere er nemlig ude af drift i øjeblikket. Årsagen er en fejl i forbindelse med en opgradering af maskinerne.

"I går [onsdag, red] opgraderede vi vores mail-servere med ny ram og i den forbindelse er vi desværre løbet ind i nogle udfordringer," fortæller pressechef i Telenor, Peter Glüsing.

Problemet rammer alle firmaets webmail-kunder.

Men mails, der er afsendt i nedbrudsperioden, bliver ifølge pressechefen gemt.

Arbejder i døgndrift

Mail-problemerne er ikke defineret endnu, men der arbejdes på sagen.

"Vores teknikere har arbejdet hele natten for at finde en løsning på problemet," fortæller pressechefen.

Peter Glüsing kan dog ikke sætte et sluttidspunkt på endnu.

"Hvis alt flasker sig, så har vi en løsning før middag i dag [torsdag, red], men jeg kan ikke love noget," siger han til Computerworld.

"Det er enormt irriterende for vores kunder, og det beklager vi rigtig meget. Vi oplyser løbende om status på vores driftside, hvor kunderne kan følge med i udviklingen."

Nye logins til 1.500 kunder

For 10 dage siden havde Telenor også problemer med deres mail-system.

Udfordringen var dog en helt anden.

"Vi oplevede, at der blev foretaget tusindvis af logins på nogle brugerkonti. Vi er ikke kommet helt til bunds i efterforskningen, men det kunne ligne et it-angreb," siger han.

"Derfor lukkede vi for 1.500 konti og gav brugerne nye login for at bevare sikkerheden," fortæller Peter Glüsing.

Læs også:
Kunder brokker sig over nedbrud hos Telenor

Telenor om it-problemer: Tyder på et angreb

Dugfrisk melding fra Telenor: Så mange kunder er ramt

Mistanke om angreb: Sådan tackler Telenor nedbrud

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-konsulent til VMware server

    Københavnsområdet

    AGITO Medical A/S

    IT Operations Lead

    Nordjylland

    Statens IT

    Kubernetes specialister (junior-mid level)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT støtte i Oksbøl

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S