Mail-system i sort hos stor dansk operatør - massevis af danskere ramt

Et af Danmarks helt store mail-tjenester i sort. Massevis af danskere ramt.

Artikel top billede

Telenors kunder kan ikke læse deres mails via webmail-løsningen.

Telefirmaets servere er nemlig ude af drift i øjeblikket. Årsagen er en fejl i forbindelse med en opgradering af maskinerne.

"I går [onsdag, red] opgraderede vi vores mail-servere med ny ram og i den forbindelse er vi desværre løbet ind i nogle udfordringer," fortæller pressechef i Telenor, Peter Glüsing.

Problemet rammer alle firmaets webmail-kunder.

Men mails, der er afsendt i nedbrudsperioden, bliver ifølge pressechefen gemt.

Arbejder i døgndrift

Mail-problemerne er ikke defineret endnu, men der arbejdes på sagen.

"Vores teknikere har arbejdet hele natten for at finde en løsning på problemet," fortæller pressechefen.

Peter Glüsing kan dog ikke sætte et sluttidspunkt på endnu.

"Hvis alt flasker sig, så har vi en løsning før middag i dag [torsdag, red], men jeg kan ikke love noget," siger han til Computerworld.

"Det er enormt irriterende for vores kunder, og det beklager vi rigtig meget. Vi oplyser løbende om status på vores driftside, hvor kunderne kan følge med i udviklingen."

Nye logins til 1.500 kunder

For 10 dage siden havde Telenor også problemer med deres mail-system.

Udfordringen var dog en helt anden.

"Vi oplevede, at der blev foretaget tusindvis af logins på nogle brugerkonti. Vi er ikke kommet helt til bunds i efterforskningen, men det kunne ligne et it-angreb," siger han.

"Derfor lukkede vi for 1.500 konti og gav brugerne nye login for at bevare sikkerheden," fortæller Peter Glüsing.

Læs også:
Kunder brokker sig over nedbrud hos Telenor

Telenor om it-problemer: Tyder på et angreb

Dugfrisk melding fra Telenor: Så mange kunder er ramt

Mistanke om angreb: Sådan tackler Telenor nedbrud

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura