Apple bedøvende ligeglad med dansk censur-kritik

En dansk EU-politiker indkaldte Apple til en kammeratlig snak om censur. Det blev til en høflighedsvisit, hvor det blev slået fast, at nøgenhed er nøgenhed.

Artikel top billede

Interview: Apples folk dukkede op, remsede firmaets politik op og gik igen.

Sådan lyder referatet fra det møde, som den danske EU-politiker Morten Løkkegaard (V) havde indkaldt Apple til.

Morten Løkkegaard havde sat mødet i stand blandt andet efter æble-firmaets censur af den danske forfatter Peter Øvig Knudsens bog om hippietiden i Danmark.

Bogen indeholder billeder af nøgne mennesker, hvilket fik Apple til at forbyde salget gennem firmaets tjeneste.

Nøgne kropsdele er nemlig for meget for Apple, der har en politik om, at man ikke vil se den slags i firmaets regi.

Og det var lige præcis den besked, som firmaet leverede til EU-politikeren.

Morten Løkkegaard vælger dog at se mødet fra den positive vinkel.

"Det er jo lidt af en nyhed i sig selv, at de overhovedet dukker op. Mødet blev en udveksling af synspunkter med firmaets europæiske folk, hvilket betyder, at det ikke var de folk, som tager beslutningerne i firmaet. Det bliver taget i Californien," fortæller Morten Løkkegaard til Computerworld.

Nøgenhed er nøgenhed, basta!

Et af de spørgsmål, der blev diskuteret, var, hvad nøgenhed egentlig er, og hvornår den skal censureres.

"Vi blev langt fra enige om den definition, og tilbage står så fortolkningen om, hvorvidt der overhovedet er spillerum for en fortolkning af nøgenhed," fortæller han.

"Apples argument er, at folk som Peter Øvig Knudsen kender firmaets politik, og må rette sig efter den."

Så Apple remsede bare den politik op, som man kan læse på firmaets webside?

"Det var stort set det, men jeg havde nu heller ikke forventet andet i første omgang."

Blev der åbnet for en dialog om emnet?

"En forsigtig dialog. Jeg foreslog en høring, men det blev helt afvist. Apple er dog villig til at fortsætte dialogen med en person fra firmaets amerikanske inderkreds."

Hvis du skal drage en konklusion fra mødet, var det så godt nok?

"Det er jo aldrig godt nok, men det handler også om forventninger. Jeg er glad for, at firmaet dukkede op, så vi kunne få klarlagt synspunkter overfor hinanden. Det er en start. Vi kan jo heller ikke forvente, at en EU-politiker bare kan svinge pegefingeren, og at så retter man ind."

Læs også:

Dansk politiker mødes med Apple: Apple censurerer for meget

Apple: Undskyld undskyld undskyld

Trussel mod os alle: Nettet censurerer på livet løs

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Københavnsområdet

    AGITO Medical A/S

    IT Operations Lead

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S