Topchef for stort dansk it-firma stopper

Topchef for et af Danmarks helt store it-firmaer trækker sig fra posten.

Artikel top billede

Pia Rybenfeldt er færdig som topchef for den danske it-konsulentvirksomhed Cap Gemini, som hun har været administrerende direktør for siden 2009.

Samtidig trækker hun sig som bestyrelsesformand for Itek under Dansk Industri.

I stedet for topjobbet og formandsposten for interesseorganisationen sigter hun nu efter en karriere som professionelt bestyrelsesmedlem.

46-årige Pia Kirstine Rybenfeldt fortalte for få måneder siden Computerworld om de udfordringer, som Capgemini står over for lige nu. Dem kan du læse om her.

Den konstante bevægelse

Dengang sagde hun, at det for en vidensvirksomhed handler om at være 'i en konstant tilstand af forandring, hvor vi hele tiden optimerer vores kompetencer og viden.'

Capgemini meddeler, at selskabet arbejder med et princip om, at alle ansatte - inklusive topcheferne - hele tiden skal påtage sig nye ansvarsområder.

Efter Pia Kirstine Rybenfeldt for godt et år siden blev udnævnt til senior vice president i hele Campgemini-koncernen, ser det nu imidlertid småt ud med nye udviklingsmuligheder.

Pia Kirstine Rybenfeldt fremhæver da også i en udsendt meddelelse, at Capgemini er en virksomhed 'i bevægelse.'

"Og det gælder også alle dem, der arbejder i gruppen. Tiden var derfor inde for mig til at afsøge nye muligheder uden for Capgemini Gruppen," skriver hun i meddelelsen.

Ifølge selskabet har Pia Rybenfeldt og Capgeminis øvrige ledelse i flere måneder drøftet de fremtidige udviklings-muligheder for den danske topchefs karriere - inklusive muligheden for at flytte til udlandet.

Drøftelserne mundede altså imidlertid ud i Pia Kirstine Rybenfeldts opsigelse og exit fra det store konsulentfirma.

Capgemini har endnu ikke fundet en afløser for den afgående direktør, og Pia Rybenfeldt har endnu ikke fået nyt job.

Læs interview med Pia Rybenfeldt her: Dansk Capgemini-boss: Derfor stopper jeg.

Læs også:

Dansk it-topchef: Derfor kan det være svært at drive it-firma i Danmark

Syv personlige spørgsmål til Capgemini-direktør Pia Rybenfeldt

Her er it-branchens drømmehold: Skal redde Danmark.

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S