Topchef for stort dansk it-firma stopper

Topchef for et af Danmarks helt store it-firmaer trækker sig fra posten.

Artikel top billede

Pia Rybenfeldt er færdig som topchef for den danske it-konsulentvirksomhed Cap Gemini, som hun har været administrerende direktør for siden 2009.

Samtidig trækker hun sig som bestyrelsesformand for Itek under Dansk Industri.

I stedet for topjobbet og formandsposten for interesseorganisationen sigter hun nu efter en karriere som professionelt bestyrelsesmedlem.

46-årige Pia Kirstine Rybenfeldt fortalte for få måneder siden Computerworld om de udfordringer, som Capgemini står over for lige nu. Dem kan du læse om her.

Den konstante bevægelse

Dengang sagde hun, at det for en vidensvirksomhed handler om at være 'i en konstant tilstand af forandring, hvor vi hele tiden optimerer vores kompetencer og viden.'

Capgemini meddeler, at selskabet arbejder med et princip om, at alle ansatte - inklusive topcheferne - hele tiden skal påtage sig nye ansvarsområder.

Efter Pia Kirstine Rybenfeldt for godt et år siden blev udnævnt til senior vice president i hele Campgemini-koncernen, ser det nu imidlertid småt ud med nye udviklingsmuligheder.

Pia Kirstine Rybenfeldt fremhæver da også i en udsendt meddelelse, at Capgemini er en virksomhed 'i bevægelse.'

"Og det gælder også alle dem, der arbejder i gruppen. Tiden var derfor inde for mig til at afsøge nye muligheder uden for Capgemini Gruppen," skriver hun i meddelelsen.

Ifølge selskabet har Pia Rybenfeldt og Capgeminis øvrige ledelse i flere måneder drøftet de fremtidige udviklings-muligheder for den danske topchefs karriere - inklusive muligheden for at flytte til udlandet.

Drøftelserne mundede altså imidlertid ud i Pia Kirstine Rybenfeldts opsigelse og exit fra det store konsulentfirma.

Capgemini har endnu ikke fundet en afløser for den afgående direktør, og Pia Rybenfeldt har endnu ikke fået nyt job.

Læs interview med Pia Rybenfeldt her: Dansk Capgemini-boss: Derfor stopper jeg.

Læs også:

Dansk it-topchef: Derfor kan det være svært at drive it-firma i Danmark

Syv personlige spørgsmål til Capgemini-direktør Pia Rybenfeldt

Her er it-branchens drømmehold: Skal redde Danmark.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo