Topchef for stort dansk it-firma stopper

Topchef for et af Danmarks helt store it-firmaer trækker sig fra posten.

Artikel top billede

Pia Rybenfeldt er færdig som topchef for den danske it-konsulentvirksomhed Cap Gemini, som hun har været administrerende direktør for siden 2009.

Samtidig trækker hun sig som bestyrelsesformand for Itek under Dansk Industri.

I stedet for topjobbet og formandsposten for interesseorganisationen sigter hun nu efter en karriere som professionelt bestyrelsesmedlem.

46-årige Pia Kirstine Rybenfeldt fortalte for få måneder siden Computerworld om de udfordringer, som Capgemini står over for lige nu. Dem kan du læse om her.

Den konstante bevægelse

Dengang sagde hun, at det for en vidensvirksomhed handler om at være 'i en konstant tilstand af forandring, hvor vi hele tiden optimerer vores kompetencer og viden.'

Capgemini meddeler, at selskabet arbejder med et princip om, at alle ansatte - inklusive topcheferne - hele tiden skal påtage sig nye ansvarsområder.

Efter Pia Kirstine Rybenfeldt for godt et år siden blev udnævnt til senior vice president i hele Campgemini-koncernen, ser det nu imidlertid småt ud med nye udviklingsmuligheder.

Pia Kirstine Rybenfeldt fremhæver da også i en udsendt meddelelse, at Capgemini er en virksomhed 'i bevægelse.'

"Og det gælder også alle dem, der arbejder i gruppen. Tiden var derfor inde for mig til at afsøge nye muligheder uden for Capgemini Gruppen," skriver hun i meddelelsen.

Ifølge selskabet har Pia Rybenfeldt og Capgeminis øvrige ledelse i flere måneder drøftet de fremtidige udviklings-muligheder for den danske topchefs karriere - inklusive muligheden for at flytte til udlandet.

Drøftelserne mundede altså imidlertid ud i Pia Kirstine Rybenfeldts opsigelse og exit fra det store konsulentfirma.

Capgemini har endnu ikke fundet en afløser for den afgående direktør, og Pia Rybenfeldt har endnu ikke fået nyt job.

Læs interview med Pia Rybenfeldt her: Dansk Capgemini-boss: Derfor stopper jeg.

Læs også:

Dansk it-topchef: Derfor kan det være svært at drive it-firma i Danmark

Syv personlige spørgsmål til Capgemini-direktør Pia Rybenfeldt

Her er it-branchens drømmehold: Skal redde Danmark.

Annonceindlæg fra Cornerstones

Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S