Intels nye chip-line up: Så hurtige er de

Intels fremtid handler om mobile, mobile, mobile. Selskabet er klar med hele 10 nye mobil-processorer, der skal banke alle rivalerne og føre Intel ind i en ny, mobil fremtid.

Artikel top billede

Intel er klar med fjerde generation af sine Core-processorer, der i meget stor grad fokuserer på den mobile verden, der er et område, hvor Intel i dag halter bagefter i forhold til ikke mindst Arm.

Intel er på vej med hele 10 nye mobil-processorer under fællesbetegnelsen Haswell, som alle er udviklet med særligt fokus på performance, energi-venlighed og grafiske muligheder.

Intel lægger ikke skjul på, at vægten er lagt på mobil-chippene, fordi den traditionelle pc - som Intel ellers historisk har opbygget sin forretning på - er under afvikling. Det kan du læse mere om her.

Intel ser således en fremtid, hvor kun hardcore-spillere og rigtigt tunge indhold-producenter arbejder på stationære pc-tårne, mens resten af forbrugerne vil anvende maskiner - inklusive pc'er - der er bygget af dele, som er udviklet til den mobile verden.

For selskabet er kodeordene lynhurtige processorer, der kan køre uden at generere så meget varme, at der er behov for køling.

Så hurtige er de nye chip

I den nye serie af Haswell-chip er de hurtigste H- og M-serierne. De er samtidig de mest energi-krævende.

2.4GHz Core i7-4950HQ og 2.3GHz Core i7-4850HQ er quad-core processorer, der understøtter såkaldt hyperthreading.

Hyperthreading er Intels teknologi, der gør det muligt for en pc's styresystem at adressere en virtuel kerne for hver af CPU'ens fysiske kerner.

De pågældende chip er også udstyret med Intels nye integrerede grafikteknologi, Iris Pro.

Selskabet meddeler, at lanceringen af Haswell-chippene udgør den største forbedring i strøm-forbrug nogensinde i Intels historie.

Hvor en tredje-generations Core i7-chip med en såkaldt TDP på 20 watt kan levere seks timers HD-videoafspilning, kan den nye fjerdegeneration Core i7 ifølge Intel levere 9,1 timers afspilgning med en 15-watt TDP.

TDP står for 'thermal design power,' og er udtryk for mængden af elektrisk kraft, som en computer skal kunne håndtere.

Og hvor en gammel CPU kunne levere blot 4,5 dages standby-tid, kan denne nye chip levere 10 til 13 dages standby, hedder det.

Benchmark: Er de nu også så hurtige?

Computerworld News Service har allerede kørt test på de nye Haswell-processorer.

Her kom Core i7-4770K-chippen ind på førstepladsen i stort set samtlige målinger med en samlet score på 347 på benchmark-standarden Desktop Worldbench 8,1.

AMD's A10-5800K kommer sidste i benchmark-testen med en samlet score på blot 197.

Intels værste konkurrent er her faktisk selskabets egen, ældre chip, Core i7-3770K, der kommer ud med en score på 330 - blot 5,2 procent langsommere end den helt nye chip.

Benchmark-test af de nye Haswell-chips strømforbrug, viser, at den nye Core i7-4770K kun bruger minimalt mindre strøm end Core i3 og en smule mindre end Core i5, når de ikke er under pres.

De nye Haswell-chip er 11 procent mindre strømeffektive end AMD's processorer, når de ikke er under pres, viser benchmarken.

Mere vigtigt er det nok, at de nye Intel-chip er 24 procent mere energi-effektive, når de er under pres, end AMD's CPU'er, viser testen.

Læs også:

Salget af pc'er styrtdykker - her er kæden hoppet af

Intels indtjening og omsætning styrtdykker

Intel mister terræn: Taber markedsandele med lynets hast

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S