Streaming-pioner lukker i Danmark

Slut med film via postkassen.

Artikel top billede

Lovefilm lukker.

Det oplyser firmaet i en mail til sine brugere.

Lovefilm var de første til at bringe den oprindelige forretningsmodel bag Netflix til Danmark. Det vil sige at sende udlejningsfilm til sine kunder via PostDanmark. Et postordre-alternativ til Blockbuster, hvor man betalte et fast beløb hver måned, men til gengæld aldrig kunne få gebyrer for at aflevere for sent.

Lovefilm forsøgte også at udvide forretningen med streamede film, men det fik aldrig et omfang og en kvalitet, som vi siden har set hos HBO, Netflix, Viaplay og YouBio.

"Vi på Lovefilm har den kedelige nyhed, at Lovefilm Danmarks tjeneste lukker i løbet af sommeren," lyder den korte besked fra firmaets nordiske markedschef, Ira Gladnikoff.

Købt af Amazon

Lovefilm blev i 2011 købt af Amazon.

Derfor kunne man spekulere i, at Amazon er ved at strømline sit filmtilbud til det europæiske marked.

Det er dog mere nærliggende at konkludere, at streamingmarkedet i Danmark er begyndt at være så udbredt, at levering af film via snailmail ikke længere kan betale sig.

Nuværende Lovefilm-abonnenter får lukket deres konto ned om 30 dage. Inden 60 dage skal alle film være returneret.


LÆS OGSÅ:

Vildt! Så mange danskere har et Netflix-abonnement

Blockbuster bløder

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S