Streaming-pioner lukker i Danmark

Slut med film via postkassen.

Artikel top billede

Lovefilm lukker.

Det oplyser firmaet i en mail til sine brugere.

Lovefilm var de første til at bringe den oprindelige forretningsmodel bag Netflix til Danmark. Det vil sige at sende udlejningsfilm til sine kunder via PostDanmark. Et postordre-alternativ til Blockbuster, hvor man betalte et fast beløb hver måned, men til gengæld aldrig kunne få gebyrer for at aflevere for sent.

Lovefilm forsøgte også at udvide forretningen med streamede film, men det fik aldrig et omfang og en kvalitet, som vi siden har set hos HBO, Netflix, Viaplay og YouBio.

"Vi på Lovefilm har den kedelige nyhed, at Lovefilm Danmarks tjeneste lukker i løbet af sommeren," lyder den korte besked fra firmaets nordiske markedschef, Ira Gladnikoff.

Købt af Amazon

Lovefilm blev i 2011 købt af Amazon.

Derfor kunne man spekulere i, at Amazon er ved at strømline sit filmtilbud til det europæiske marked.

Det er dog mere nærliggende at konkludere, at streamingmarkedet i Danmark er begyndt at være så udbredt, at levering af film via snailmail ikke længere kan betale sig.

Nuværende Lovefilm-abonnenter får lukket deres konto ned om 30 dage. Inden 60 dage skal alle film være returneret.


LÆS OGSÅ:

Vildt! Så mange danskere har et Netflix-abonnement

Blockbuster bløder

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland