Vildt: Så mange danskere har et Netflix-abonnement

Ny undersøgelse afslører, at Netflix har fået et solidt tag i danskerne.

Artikel top billede

Netflix afslører ikke selv sine abonnementstal.

Men til gengæld kan en ny undersøgelse, der kortlægger danskernes tv-vaner, nu afsløre det omtrentlige antal danskere med et Netflix-abonnement. 

Ifølge Mediawatch viser undersøgelsen, der er foretaget af analyseinstituttet YouGov, at cirka 400.000 danske husstande har et abonnement på Netflix. Vel at mærke efter den gratis prøveperiode er udløbet.

Nogle vil måske mene, at det lyder som et lige lovligt højt tal.

Men ifølge Mediawatch viser en lignende undersøgelse foretaget i februar 2013, at 15 procent - eller knap en halv million - af danskerne mellem 15 og 70 år på daværende tidspunkt havde benyttet Netflix mindst én gang inden for den seneste måned, mens hele 61 procent af de adspurgte oplyste, at de havde kendskab til Netflix.

Tjener kassen på danskere

Ganger vi de 400.000 abonnenter op med Netflix' danske abonnementspris på 79 kroner om måneden viser det, at Netflix hver måned omsætter for mere end 31 millioner kroner i Danmark.

Danmarks største udbyder af kabel-tv, YouSee, har tidligere oplyst til ComON, at virksomheden oplever en tendens til, at et stigende antal danskere udskifter de store tv-pakker med mindre og billigere tv-pakker.

Denne tendens er også synlig i YouGov-undersøgelsen, der viser, at 11 procent procent af danskerne har skåret ned på deres tv-pakker.

Over for ComON oplyser YouSee dog, at denne nedgang ifølge virksomhedens opfattelse snarere hænger sammen med den økonomiske krise end med fremvæksten af streamingtjenester.

Læs også:

Nu sker det: Streamingtjenester begynder at stjæle tv-kunder 

Test: Netflix, HBO Nordic, YouBio og ViaPlay - hvem vinder?

Mere om samme emne

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil