Vildt: Så mange danskere har et Netflix-abonnement

Ny undersøgelse afslører, at Netflix har fået et solidt tag i danskerne.

Artikel top billede

Netflix afslører ikke selv sine abonnementstal.

Men til gengæld kan en ny undersøgelse, der kortlægger danskernes tv-vaner, nu afsløre det omtrentlige antal danskere med et Netflix-abonnement. 

Ifølge Mediawatch viser undersøgelsen, der er foretaget af analyseinstituttet YouGov, at cirka 400.000 danske husstande har et abonnement på Netflix. Vel at mærke efter den gratis prøveperiode er udløbet.

Nogle vil måske mene, at det lyder som et lige lovligt højt tal.

Men ifølge Mediawatch viser en lignende undersøgelse foretaget i februar 2013, at 15 procent - eller knap en halv million - af danskerne mellem 15 og 70 år på daværende tidspunkt havde benyttet Netflix mindst én gang inden for den seneste måned, mens hele 61 procent af de adspurgte oplyste, at de havde kendskab til Netflix.

Tjener kassen på danskere

Ganger vi de 400.000 abonnenter op med Netflix' danske abonnementspris på 79 kroner om måneden viser det, at Netflix hver måned omsætter for mere end 31 millioner kroner i Danmark.

Danmarks største udbyder af kabel-tv, YouSee, har tidligere oplyst til ComON, at virksomheden oplever en tendens til, at et stigende antal danskere udskifter de store tv-pakker med mindre og billigere tv-pakker.

Denne tendens er også synlig i YouGov-undersøgelsen, der viser, at 11 procent procent af danskerne har skåret ned på deres tv-pakker.

Over for ComON oplyser YouSee dog, at denne nedgang ifølge virksomhedens opfattelse snarere hænger sammen med den økonomiske krise end med fremvæksten af streamingtjenester.

Læs også:

Nu sker det: Streamingtjenester begynder at stjæle tv-kunder 

Test: Netflix, HBO Nordic, YouBio og ViaPlay - hvem vinder?

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job