Vildt: Så mange danskere har et Netflix-abonnement

Ny undersøgelse afslører, at Netflix har fået et solidt tag i danskerne.

Artikel top billede

Netflix afslører ikke selv sine abonnementstal.

Men til gengæld kan en ny undersøgelse, der kortlægger danskernes tv-vaner, nu afsløre det omtrentlige antal danskere med et Netflix-abonnement. 

Ifølge Mediawatch viser undersøgelsen, der er foretaget af analyseinstituttet YouGov, at cirka 400.000 danske husstande har et abonnement på Netflix. Vel at mærke efter den gratis prøveperiode er udløbet.

Nogle vil måske mene, at det lyder som et lige lovligt højt tal.

Men ifølge Mediawatch viser en lignende undersøgelse foretaget i februar 2013, at 15 procent - eller knap en halv million - af danskerne mellem 15 og 70 år på daværende tidspunkt havde benyttet Netflix mindst én gang inden for den seneste måned, mens hele 61 procent af de adspurgte oplyste, at de havde kendskab til Netflix.

Tjener kassen på danskere

Ganger vi de 400.000 abonnenter op med Netflix' danske abonnementspris på 79 kroner om måneden viser det, at Netflix hver måned omsætter for mere end 31 millioner kroner i Danmark.

Danmarks største udbyder af kabel-tv, YouSee, har tidligere oplyst til ComON, at virksomheden oplever en tendens til, at et stigende antal danskere udskifter de store tv-pakker med mindre og billigere tv-pakker.

Denne tendens er også synlig i YouGov-undersøgelsen, der viser, at 11 procent procent af danskerne har skåret ned på deres tv-pakker.

Over for ComON oplyser YouSee dog, at denne nedgang ifølge virksomhedens opfattelse snarere hænger sammen med den økonomiske krise end med fremvæksten af streamingtjenester.

Læs også:

Nu sker det: Streamingtjenester begynder at stjæle tv-kunder 

Test: Netflix, HBO Nordic, YouBio og ViaPlay - hvem vinder?

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job