NSA-sag: Overvågning forhindrede halshugning af danskere

Et afværget attentat mod Jyllands-Posten i 2009 bliver nu hevet frem som et eksempel på, at NSA's omstridte Prism-overvågningsprogram havde en effekt. Flere kritikere tror dog ikke på argumenterne.

Artikel top billede

Mens NSA-sagen om den massive overvågning i det amerikanske Prism-program ruller for fuldt tryk, bliver terrorforsøget mod Jyllands-Posten i 2009 nu hevet ind som argument for overvågningens effekt.

I et interview med tv-stationen ABC nævnte præsident Barack Obamas efterretningskoordinator, James Clapper, at aflytningsagenturet NSA's omdiskuterede indsamling og lagring af e-mails, video- og telefondata blev brugt til blandt andet at forhindre et terrorangreb mod den danske avis.

Det skriver Information.

Skulle have skåret hovedet af

Det planlagte terrorangreb mod Jyllands-Posten med baggrund i de omstridte Muhammed-tegninger i 2005 var angiveligt orkestreret af de to amerikanske statsborgere David Headley og Tahawwur Rana fra Chicago.

De blev senere sigtet for planlægning af et terrorangreb mod Jyllands-Posten i København, hvor ansatte blandt andet skulle have hugget hovederne af.

Den pakistansk-amerikanske terrorist David Headley havde ifølge interviewet med tv-stationen ABC længe været på overvågningsradaren, hvilket også var tilfældet inden terrorangrebet med togstationen i Mumbai, Indien, i 2008.

For med intens overvågning af David Headley var det efter sigende muligt for den amerikanske regering at advare Indien om et forestående angreb på Mumbai-togstationen, som kostede 166 mennesker livet og såre over 300 personer.

Efterfølgende kunne de amerikanske myndigheder så konstatere, at David Headley tog på rekognosceringstur til Danmark i 2009, hvilket hindrede terrorangrebet mod Jyllands-Posten ifølge den amerikanske efterretningskoordinator, James Clapper.

Argumenter møder kritik

Pressekritikeren Marcy Wheeler er dog ikke imponeret over argumentationen fra den amerikanske regerings side.

"Det er lidt mistænkeligt, at Clapper tilskriver det hemmelige Prism-program æren for opsporingen af Headley. Han arbejdede nemlig som informant i Pakistan for det amerikanske narkopoliti (DEA)," påpeger Marcy Wheeler ifølge Information.

Derudover advarede David Headleys første amerikanske hustru de amerikanske myndigheder allerede i 2005 om, at hendes mand trænede i en terrorlejr i Pakistan.

Hun skulle ifølge Information have tilbudt FBI adgang til hans e-mail, men dengang var svaret nej tak hos den føderale amerikanske ordensmagt.

Derudover har David Headleys anden hustru også advaret amerikanske myndigheder om senere terroraktiviteter. Disse informationer blev efterfølgende sendt til CIA, FBI og DEA.

Modstand hos politikere

Flere politikere med adgang til klassificerede dokumenter om Headley-sagen og andre forpurrede terrorangreb rejser spørgsmål om Obama-administrationens argumentation.

Det drejer sig blandt andet om de demokratiske senatorer Mark Udall og Ron Wyden, der begge er medlemmer af efterretningsudvalget i USA.

"I den udstrækning telefonlogbøger har leveret brugbare oplysninger, var de allerede tilgængelige via andre indsamlingsmetoder, som ikke krænker lovlydige borgeres privatsfære," lyder budskabet fra de to senatorer ifølge Information.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til taktiske netværksradioer i Kommunikationssektionen

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S