NSA-sag: Overvågning forhindrede halshugning af danskere

Et afværget attentat mod Jyllands-Posten i 2009 bliver nu hevet frem som et eksempel på, at NSA's omstridte Prism-overvågningsprogram havde en effekt. Flere kritikere tror dog ikke på argumenterne.

Artikel top billede

Mens NSA-sagen om den massive overvågning i det amerikanske Prism-program ruller for fuldt tryk, bliver terrorforsøget mod Jyllands-Posten i 2009 nu hevet ind som argument for overvågningens effekt.

I et interview med tv-stationen ABC nævnte præsident Barack Obamas efterretningskoordinator, James Clapper, at aflytningsagenturet NSA's omdiskuterede indsamling og lagring af e-mails, video- og telefondata blev brugt til blandt andet at forhindre et terrorangreb mod den danske avis.

Det skriver Information.

Skulle have skåret hovedet af

Det planlagte terrorangreb mod Jyllands-Posten med baggrund i de omstridte Muhammed-tegninger i 2005 var angiveligt orkestreret af de to amerikanske statsborgere David Headley og Tahawwur Rana fra Chicago.

De blev senere sigtet for planlægning af et terrorangreb mod Jyllands-Posten i København, hvor ansatte blandt andet skulle have hugget hovederne af.

Den pakistansk-amerikanske terrorist David Headley havde ifølge interviewet med tv-stationen ABC længe været på overvågningsradaren, hvilket også var tilfældet inden terrorangrebet med togstationen i Mumbai, Indien, i 2008.

For med intens overvågning af David Headley var det efter sigende muligt for den amerikanske regering at advare Indien om et forestående angreb på Mumbai-togstationen, som kostede 166 mennesker livet og såre over 300 personer.

Efterfølgende kunne de amerikanske myndigheder så konstatere, at David Headley tog på rekognosceringstur til Danmark i 2009, hvilket hindrede terrorangrebet mod Jyllands-Posten ifølge den amerikanske efterretningskoordinator, James Clapper.

Argumenter møder kritik

Pressekritikeren Marcy Wheeler er dog ikke imponeret over argumentationen fra den amerikanske regerings side.

"Det er lidt mistænkeligt, at Clapper tilskriver det hemmelige Prism-program æren for opsporingen af Headley. Han arbejdede nemlig som informant i Pakistan for det amerikanske narkopoliti (DEA)," påpeger Marcy Wheeler ifølge Information.

Derudover advarede David Headleys første amerikanske hustru de amerikanske myndigheder allerede i 2005 om, at hendes mand trænede i en terrorlejr i Pakistan.

Hun skulle ifølge Information have tilbudt FBI adgang til hans e-mail, men dengang var svaret nej tak hos den føderale amerikanske ordensmagt.

Derudover har David Headleys anden hustru også advaret amerikanske myndigheder om senere terroraktiviteter. Disse informationer blev efterfølgende sendt til CIA, FBI og DEA.

Modstand hos politikere

Flere politikere med adgang til klassificerede dokumenter om Headley-sagen og andre forpurrede terrorangreb rejser spørgsmål om Obama-administrationens argumentation.

Det drejer sig blandt andet om de demokratiske senatorer Mark Udall og Ron Wyden, der begge er medlemmer af efterretningsudvalget i USA.

"I den udstrækning telefonlogbøger har leveret brugbare oplysninger, var de allerede tilgængelige via andre indsamlingsmetoder, som ikke krænker lovlydige borgeres privatsfære," lyder budskabet fra de to senatorer ifølge Information.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics