Borgerservice-chef: Danskere taget som gidsler i ballade om it-licens

"Det er rigtigt træls, at én mand kan tage Danmarks befolkning som gidsler," mener formanden for Borgerservice Danmark, efter at pas-udstedelsen er ramt af ballade om it-licens.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

"Det er rigtigt træls, at én mand kan tage Danmarks befolkning som gidsler."

Sådan lyder det fra Jane Ussing, der er chef for borgerservice-afdelingen i Vejen Kommune og formand for Borgerservice Danmark.

Det sker, efter at direktøren for det lille it-selskab Enwire tirsdag trak licensen til en bestemt softwarekomponent tilbage på grund af uenighed om licens-betalinger med selskabet Scan-Tech Sikkerhedssystemer.

Det kan du læse mere om her.

Den manglende software-komponent har gjort, at de godt 110 fotoautomater, som en række kommuners borgerservice-afdelinger anvender i forbindelse med udstedelsen af pas, ikke længere fungerer.

"Vi er lige i pas-sæsonen, og medarbejderne var i går [tirsdag, red.] pressede på grund af de lukkede automater. De måtte jo sende folk afsted til fotohandleren, og nogle borgere var utilfredse med al besværet. Men de lokale fotohandlere er jo sikkert glade," fortæller Jane Ussing.

Højsæsonen er over os

Normalt lukker pas-kontoret i Vejen Kommune klokken 15.

"Men tirsdag kunne vi på grund af de lukkede fotoautomater først ekspedere sidste borger klokken 15:40," siger Jane Ussing.

Vejen Kommune udsteder typisk mellem 4.000 og 7.000 pas om året. Antallet er sæsonafhængig, og netop i denne tid - lige før sommerferien - er det højsæson.

Normalt er der især tryk på torsdag og fredag, og Jane Ussing siger, at hun 'næsten ikke tør tænke på,' hvordan det kommer til at blive i de kommende dage.

"Vi er ellers meget glade for systemet, som fungerer godt, og gør pas-ekspeditionen nem og elegant. Så det er smadderærgerligt, at en konflikt, som faktisk ikke kommer os ved, skal ramme så mange danskere," siger hun.

Kan snart komme op igen

Vejen Kommune har som de øvrige kommuner fået leveret de pågældende pas-automater af Scan-Tech Sikkerhedssystemer.

"Jeg vil ikke blande mig i den juridiske del af balladen mellem de to selskaber, og jeg kender ikke Enwire, men det er da klart, at det vil være med i mine fremadrettede overvejelser, at Scan-Tech Sikkerhedssystemer her ikke lever op til den aftale, som vi har med selskabet," siger hun.

Samtidig mener hun, at det er i strid med de almindelige spilleregler, at Enwire uden videre har blokeret for automaterne fremfor at afvente en afgørelse fra fogedretten.

"Det er ikke at følge reglerne for, hvordan man afgør den slags," siger hun.

Arbejder på fuld kraft

Direktøren for Scan-Tech Sikkerhedssystemer, Henrik Kromann, skriver i en mail til de ramte kommuner, at selskabet arbejder for fuld kraft på at finde en løsning og få de ramte kommuner op at køre igen.

"Lad mig slå fast, at der er indsendt en begæring om et fogedforbud - og altså at der ikke er nedlagt et fogedforbud," skriver han i mailen.

Han peger på, at det derfor fortsat er lovligt at anvende de pågældende algoritmer.

"Når vi har en måde at få det til at køre igen," skriver han.

Læs også:

Dansk it-direktør: Tidligere partner indbyggede fælde i vores kode.

Efter licens-ballade: It-firma tvinger pas-automater på benene igen.

Licens-ballade rammer udstedelsen af danske pas

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S