Apple bøjer sig: Forlænger garantien i europæiske lande

It-giganten Apple er på vej til at rette ind efter EU's købelov, som blandt andet kræver, at leverandøren tilbyder minimum to års reparation uden betaling.

Artikel top billede

Garantiordningen på Apples iPhones, iPads og øvrige produkter er i flere europæiske lande blevet forlænget fra et til to år og inkluderer nu gratis reparation i hele perioden.

Mere præcist gælder ændringen og en opdatering af Apples garantivilkår i Belgien, Frankrig og Tyskland, der dermed følger i hælene på Italien, som for halvandet år siden fik presset de samme vilkår ud af Apple i Støvlelandet.

Med forlængelsen af garantiperioden i Italien kunne Apple så også lige i samme moment indkassere en bøde på syv millioner kroner.

Det skriver ZDnet.

Rent volapyk i Danmark

Dermed ser det ud til, at Apple er på vej til et knæfald i EU, som har presset æbleselskabet med den europæiske købelov til at reparere sine kunders iGadgets og Mac-computere i to år uden at kræve betaling for det.

Den danske Forbrugerombudsmand har også været efter Apple, fordi selskabets garantivilkår ifølge Forbrugerombudsmanden var det rene volapyk.

Så sent som i oktober 2012 udsendte han en pressemeddelelse, der blev indledt med følgende passage:

"Apple har efter forhandlinger med Forbrugerombudsmanden tilføjet et afsnit i sin garanti, så det nu i indledningen af garantien fremgår, hvordan garantien vil blive fortolket i forhold til danske forbrugere. I øvrigt er garantiteksten uændret," lød det på forbrugervagthundens hjemmeside for et halvt år siden.

Samtidig med sin pressemeddelelse opfordrede Forbrugerombudsmanden Apple-kunder til at henvende sig til ham, hvis der skulle være knas med Apple i selskabets bestræbelser på at overholde købeloven.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Product Owner til ESM

    Københavnsområdet

    European Stonecraft

    Intern Navision/BC Supporter

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S