Apple bøjer sig: Forlænger garantien i europæiske lande

It-giganten Apple er på vej til at rette ind efter EU's købelov, som blandt andet kræver, at leverandøren tilbyder minimum to års reparation uden betaling.

Artikel top billede

Garantiordningen på Apples iPhones, iPads og øvrige produkter er i flere europæiske lande blevet forlænget fra et til to år og inkluderer nu gratis reparation i hele perioden.

Mere præcist gælder ændringen og en opdatering af Apples garantivilkår i Belgien, Frankrig og Tyskland, der dermed følger i hælene på Italien, som for halvandet år siden fik presset de samme vilkår ud af Apple i Støvlelandet.

Med forlængelsen af garantiperioden i Italien kunne Apple så også lige i samme moment indkassere en bøde på syv millioner kroner.

Det skriver ZDnet.

Rent volapyk i Danmark

Dermed ser det ud til, at Apple er på vej til et knæfald i EU, som har presset æbleselskabet med den europæiske købelov til at reparere sine kunders iGadgets og Mac-computere i to år uden at kræve betaling for det.

Den danske Forbrugerombudsmand har også været efter Apple, fordi selskabets garantivilkår ifølge Forbrugerombudsmanden var det rene volapyk.

Så sent som i oktober 2012 udsendte han en pressemeddelelse, der blev indledt med følgende passage:

"Apple har efter forhandlinger med Forbrugerombudsmanden tilføjet et afsnit i sin garanti, så det nu i indledningen af garantien fremgår, hvordan garantien vil blive fortolket i forhold til danske forbrugere. I øvrigt er garantiteksten uændret," lød det på forbrugervagthundens hjemmeside for et halvt år siden.

Samtidig med sin pressemeddelelse opfordrede Forbrugerombudsmanden Apple-kunder til at henvende sig til ham, hvis der skulle være knas med Apple i selskabets bestræbelser på at overholde købeloven.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse