Så let er det: Få iOS 7 på din iPhone før tid

Kan du ikke vente helt til efteråret, er der hjælp at hente her.

Artikel top billede

Ved den netop overståede Apple-præsentation kaldte Apple-chefen Tim Cook iOS 7 for den største iPhone-nyhed siden 2007, hvor iPhonen blev præsenteret første gang.

Men desværre bliver iOS 7 først frigivet til efteråret.

Det er dog muligt at få adgang til en betaudgave af styresystemet allerede nu.

Der er dog visse ting, som du skal være opmærksom på først.

Kan give problemer

For det første er der tale om en beta-udgave, og der er en risiko for, at din telefon crasher og i værste fald bliver ubrugelig bagefter. Du kan også forvente, at en eller flere af din favorit-apps endnu ikke virker med iOS 7. 

Her på redaktionen har vi allerede hørt om adskillige tilfælde, hvor folk har haft større eller mindre problemer efter at have installeret iOS 7 på deres telefon. I det værste tilfælde, vi har hørt om, blev vedkommende nødt til at downgrade fra iOS 7 til iOS 6, og det er ikke nogen let proces, skal vi hilse og sige.

Derfor vil vi i første omgang råde dig til ikke at installere denne første betaudgave af iOS 7 på din primære telefon.

Koster 99 dollar

Dernæst skal du være opmærksom på, at du skal have en Developer-konto, hvis du vil have adgang til betaen.

En Developer-konto koster 99 dollar om året - altså knap 550 kroner at oprette.

Til gengæld har du mulighed for at installere iOS 7 på op til 100 forskellige enheder.

Det vil sige, at du i princippet kan splejse om en Developer-konto med en række venner og dermed få prisen ned på et mere fornuftigt niveau.

I praksis er dette dog i strid med Apples regler, hvoraf det klart og tydeligt fremgår, at du med en privat udviklerkonto ikke må lade andre benytte din konto.

Det kræver det

Du opretter din udvikler-konto her: developer.apple.com/programs/ios/

Ønsker du ikke selv at oprette en udvikler-konto, har du måske en bekendt, der er udvikler og kan installere iOS 7 på din telefon for dig.

For at oprette en udviklerkonto som privatperson kræver det blot, at du har et aktivt Apple-id og et betalingskort.

Herefter kan du logge ind på din nyoprettede konto og downloade en fil med beta-udgaven af iOS 7. Du skal bruge iTunes til at installere det nye styresystem. 

Før du giver dig i kast med installationen, anbefales det som altid, at du tager backup af indholdet på din telefon samt sikrer dig, at der er rigeligt med batteritid tilbage på telefonen.

Læs også:

Vild uenighed om nyt iOS-design blandt Apple-folk 

De fleste app-udviklere tjener ingen penge

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S