ComOFF: Hvis Xbox One var en kvinde...

Xbox One gøres til grin i denne video, hvor Microsofts nye konsol er forklædt som en forførende kvinde med en meget ærgerlig feature.

Artikel top billede

Det er efterhånden syv år siden, at vi havde den seneste store konsolkrig, hvor Microsoft lancerede Xbox 360, og Sony lancerede PlayStation 3. 

Og nå ja, så var der lille Nintendo, som snød de to giganter og lancerede Wii, der blev en kæmpe succes og stjal noget af opmærksomheden, selv om maskinen var teknologisk underlegen.

Våbenstilstanden er dog blevet brudt her i foråret, hvor Microsoft og Sony har vist krudtet frem i den nyeste konsolgeneration, der tæller Xbox One og PlayStation 4.

Gamingsiden Kotaku.com kaldte dog slet og ret lanceringen af Xbox One for en katastrofe.

Der var især kritik af den obligatoriske Kinect-sensor, som kan stemmestyres. Den kan bruges til at få konsollen til at starte ved sige: "Xbox On".

Dermed lytter den altid med, og det fik techmediet TheVerge.com til at trække paralleller til bogen 1984 skrevet af George Orwell og historien om et uhyggeligt overvågningssamfund.

Microsoft var dog hurtigt ude for at forsikre om, at konsollen og Kinect-sensoren ikke lytter efter private samtaler, men blot efter kommandoen "Xbox One". 

Skaden var dog sket, og Microsofts nye konsol blev gennemristet af flammende indlæg på alt fra Twitter til Facebook.

Og nu gøres Xbox One også til grin i videoer på YouTube. I denne her optræder konsollen i skikkelse af en kvinde, som er udstyret med en rigtig ærgerlig og irriterende feature inspireret af Kinect-sensoren:

Sony har i øvrigt benyttet den negative stemning mod Xbox One til at tæske løs på Microsoft, der allerede er sendt til tælling.

Der har nemlig også været en hel del debat om, at det ikke længere er muligt at låne sine nye Xbox-spil til vennerne med den nye Xbox One. Sony viser med denne video, hvor let det fungerer med PlayStation 4...av, av, av:

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job