ComOFF: Hvis Xbox One var en kvinde...

Xbox One gøres til grin i denne video, hvor Microsofts nye konsol er forklædt som en forførende kvinde med en meget ærgerlig feature.

Artikel top billede

Det er efterhånden syv år siden, at vi havde den seneste store konsolkrig, hvor Microsoft lancerede Xbox 360, og Sony lancerede PlayStation 3. 

Og nå ja, så var der lille Nintendo, som snød de to giganter og lancerede Wii, der blev en kæmpe succes og stjal noget af opmærksomheden, selv om maskinen var teknologisk underlegen.

Våbenstilstanden er dog blevet brudt her i foråret, hvor Microsoft og Sony har vist krudtet frem i den nyeste konsolgeneration, der tæller Xbox One og PlayStation 4.

Gamingsiden Kotaku.com kaldte dog slet og ret lanceringen af Xbox One for en katastrofe.

Der var især kritik af den obligatoriske Kinect-sensor, som kan stemmestyres. Den kan bruges til at få konsollen til at starte ved sige: "Xbox On".

Dermed lytter den altid med, og det fik techmediet TheVerge.com til at trække paralleller til bogen 1984 skrevet af George Orwell og historien om et uhyggeligt overvågningssamfund.

Microsoft var dog hurtigt ude for at forsikre om, at konsollen og Kinect-sensoren ikke lytter efter private samtaler, men blot efter kommandoen "Xbox One". 

Skaden var dog sket, og Microsofts nye konsol blev gennemristet af flammende indlæg på alt fra Twitter til Facebook.

Og nu gøres Xbox One også til grin i videoer på YouTube. I denne her optræder konsollen i skikkelse af en kvinde, som er udstyret med en rigtig ærgerlig og irriterende feature inspireret af Kinect-sensoren:

Sony har i øvrigt benyttet den negative stemning mod Xbox One til at tæske løs på Microsoft, der allerede er sendt til tælling.

Der har nemlig også været en hel del debat om, at det ikke længere er muligt at låne sine nye Xbox-spil til vennerne med den nye Xbox One. Sony viser med denne video, hvor let det fungerer med PlayStation 4...av, av, av:

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk profil til kapacitetansvarlig LUFT ved Forsvarets Materiel – og Indkøbsstyrelse i Ballerup

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Java Developer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S