En særlig gruppe it-folk er hårdt ramt af ledighed

Selv om it-branchen flere steder meldes ude af krisen, er der stadig markant ledighed hos især cand.it.'er. Se de nedslående tal og kurve her.

Artikel top billede

Mens flere og flere virksomheder råber på kvalificeret it-arbejdskraft, må en stor gruppe it-folk stå måbende på sidelinjen og rive sig i håret. 

For der er stadig markant ledighed på trods af, at it-branchen er på den anden side af krisen. 

Det ser særligt skidt ud for cand.it.'er, der samlet kommer ind på en 30. plads ud af i alt 34 uddannelsesretninger målt på arbejdsløshed. 

Du vil blandt andet have bedre chancer for at undgå ledighed som eksempelvis teolog, dyrlæge, tandlæge eller bibliotekar. 

Det viser tal fra Akademikerne, der bygger sin ledighedsstatistik på månedlige indberetninger fra de fem akademiske a-kasser AAK, AJKS, CA, IAK og MA.

Akademikerne er en paraplyorganisation for 23 faglige organisationer, der organiserer akademisk uddannede i Danmark.

Nyt lavpunkt for it-folk

Ser vi nærmere på ledighedsudviklingen for cand.it.'er, var den i januar 2008 på 3,2 procent, hvilket var stort set lig den generelle akademiker-ledighed. 

Igennem 2008 og 2009 steg ledigheden langsomt og var i juni 2009 på 5,4 procent.

Men så kom august 2009, hvor det for alvor gik ned ad bakke.

På en måned steg ledighedsprocenten med over to procentpoint til 7,8, og ud over lidt opblomstring i midten af 2011 har ledigheden for it-folk de seneste mange måneder været på noget af et lavpunkt.

Nærmere bestemt har ledigheden været på over otte procent siden august 2012, dog med en lille fremgang i seneste opgjorte måned, maj 2013, hvor den var nede på 7,7.

Tallene fra Akademikerne dækker kun over akademiske medlemmer, der er forsikrede via en a-kasse.  

Tallene og udviklingen skal også ses i lyset af, at cand. it.-uddannelsen er relativ ny, hvorfor at den høje dimittendledighed vil have noget større indvirkning på cand. it.-ledigheden end det ville for ældre mere etablerede akademiske retninger.  

Dimittendledighed rammer bredt

Og ser vi på tallene for de nyuddannede, kan vi ikke konkludere, at det står dårligere til for it-branchen end hos så mange andre. 

For selvom en dimittendledighed på 25,8 procent må siges at være høj, er der mange andre akademiske retninger, der er hårdere ramt af dimittendledighed. Samlet set kommer de nyuddannede cand.it.'er ind på en 11. plads sammenlignet med andre nyuddannede akademikere.

Du kan læse mere om ungdomsledigheden blandt it-folk her. 

Samlet har de fem a-kasser cirka 260.000 forsikrede medlemmer, hvoraf godt 2.000 af dem figurerer som cand.it.'er. 

Cand.it. er betegnelsen for en person, der er indehaver af en kandidatgrad i informationsteknologi inden for en lang række faglige specialiseringer, som eksempelvis digital design, softwareudvikling, e-business, informationsarkitektur med flere. 

Nedenunder kan du se ledelsesudviklingen for cand.it.'er sammenlignet med den generelle akademikerledighed.

Læs også:

Direktør: Vi hungrer efter specialiserede it-folk

Så svært er det for unge it-folk at få job

Få overblikket: Her er de ledige it-job 

  


Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S