En særlig gruppe it-folk er hårdt ramt af ledighed

Selv om it-branchen flere steder meldes ude af krisen, er der stadig markant ledighed hos især cand.it.'er. Se de nedslående tal og kurve her.

Artikel top billede

Mens flere og flere virksomheder råber på kvalificeret it-arbejdskraft, må en stor gruppe it-folk stå måbende på sidelinjen og rive sig i håret. 

For der er stadig markant ledighed på trods af, at it-branchen er på den anden side af krisen. 

Det ser særligt skidt ud for cand.it.'er, der samlet kommer ind på en 30. plads ud af i alt 34 uddannelsesretninger målt på arbejdsløshed. 

Du vil blandt andet have bedre chancer for at undgå ledighed som eksempelvis teolog, dyrlæge, tandlæge eller bibliotekar. 

Det viser tal fra Akademikerne, der bygger sin ledighedsstatistik på månedlige indberetninger fra de fem akademiske a-kasser AAK, AJKS, CA, IAK og MA.

Akademikerne er en paraplyorganisation for 23 faglige organisationer, der organiserer akademisk uddannede i Danmark.

Nyt lavpunkt for it-folk

Ser vi nærmere på ledighedsudviklingen for cand.it.'er, var den i januar 2008 på 3,2 procent, hvilket var stort set lig den generelle akademiker-ledighed. 

Igennem 2008 og 2009 steg ledigheden langsomt og var i juni 2009 på 5,4 procent.

Men så kom august 2009, hvor det for alvor gik ned ad bakke.

På en måned steg ledighedsprocenten med over to procentpoint til 7,8, og ud over lidt opblomstring i midten af 2011 har ledigheden for it-folk de seneste mange måneder været på noget af et lavpunkt.

Nærmere bestemt har ledigheden været på over otte procent siden august 2012, dog med en lille fremgang i seneste opgjorte måned, maj 2013, hvor den var nede på 7,7.

Tallene fra Akademikerne dækker kun over akademiske medlemmer, der er forsikrede via en a-kasse.  

Tallene og udviklingen skal også ses i lyset af, at cand. it.-uddannelsen er relativ ny, hvorfor at den høje dimittendledighed vil have noget større indvirkning på cand. it.-ledigheden end det ville for ældre mere etablerede akademiske retninger.  

Dimittendledighed rammer bredt

Og ser vi på tallene for de nyuddannede, kan vi ikke konkludere, at det står dårligere til for it-branchen end hos så mange andre. 

For selvom en dimittendledighed på 25,8 procent må siges at være høj, er der mange andre akademiske retninger, der er hårdere ramt af dimittendledighed. Samlet set kommer de nyuddannede cand.it.'er ind på en 11. plads sammenlignet med andre nyuddannede akademikere.

Du kan læse mere om ungdomsledigheden blandt it-folk her. 

Samlet har de fem a-kasser cirka 260.000 forsikrede medlemmer, hvoraf godt 2.000 af dem figurerer som cand.it.'er. 

Cand.it. er betegnelsen for en person, der er indehaver af en kandidatgrad i informationsteknologi inden for en lang række faglige specialiseringer, som eksempelvis digital design, softwareudvikling, e-business, informationsarkitektur med flere. 

Nedenunder kan du se ledelsesudviklingen for cand.it.'er sammenlignet med den generelle akademikerledighed.

Læs også:

Direktør: Vi hungrer efter specialiserede it-folk

Så svært er det for unge it-folk at få job

Få overblikket: Her er de ledige it-job 

  


Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv IT-supporter i PET's IT-servicedesk

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS