Virksomhed: Så voldsomt var årets største spam-angreb

Anti-spam virksomheden Comendo har oplevet et voldsomt angreb, der ifølge virksomheden rammer alle de kunder, der benytter Comendo som anti-spam leverandør.

Artikel top billede

Virksomheden Comendo, der leverer anti-spam til en lang række danske og udenlandske virksomheder, oplevede torsdag den 20, juni et voldsom spam-mail-angreb, der var rettet mod de kunder, som benytter Comendos anti-spam-løsning.

"Efter tre timer havde vi afvist 10 millioner e-mails. Da mail-stormen var på sit højeste, afviste vi 2.000 e-mails i sekundet," fortæller Mikkel Winther, der produktchef i Comendo.

Spam-angrebet startede klokken 11 og fortsatte indtil klokken 20.

Virksomhedens teknikere kæmpede en kamp med at fintune systemerne, så virksomhedens kunder ikke blev ramt af tonsvis af spam-mail.

Virksomheden Comendo fungerer som første led i mail-modtagelsen og kan på den måde sørge for at filtrere spam-mails fra, inden de irriterende e-mails rammer kunderne.

Systemet håndterer stort antal forbindelser

Ifølge Mikkel Winther var virksomhedens spam-systemer presset til det yderste, men det resulterede dog ikke i nedetid eller store gener for kunderne.

Den såkaldte spam-storm mangedoblede trafikken, hvis det sammenlignes med, hvor mange forbindelser virksomheden normalt håndterer på samme tidspunkt.

"Da det gik hårdest for sig, kunne vi se, at vi havde mere end 100.000 samtidige forbindelser til vores datacentre, så det var helt abnormt. Det er omkring 100 til 1.000 gange flere forbindelser, end vi oplever normalt." siger Mikkel Winther.

Comendo estimerer, at i alt 15 millioner spam-mails blev modtaget og afvist af virksomhedens spam-filtre i den tid, hvor spam-angrebet foregik.

Spam-angreb ramte alle kunder

Comendo kan dog ikke se et bestemt mønster i trafikken. Det ser derfor ikke ud til, at det er bestemte virksomheder, der har været mål for angrebet.

"Vi kan ikke se noget mønster i, om det særligt er infrastruktur virksomheder eller politiske partier, der er særligt ramt. Det er et meget bredt angreb." fortæller Mikkel Winther.

Selvom 1.945 af virksomhedens kunder tilsyneladende var mål for spam-angrebet, så blev Comendos norske kunder hårdest ramt, fortæller Mikkel Winther.

Følg @jensh0lm på Twitter

Læs også:

Microsoft vinder kæmpeslag i zombie-krig

Dansk firma lavede fejl - alligevel meldt til politiet for spam

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger elementleder til System sektionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

Københavnsområdet

Akademikernes A-kasse

Data Engineer til Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job