Virksomhed: Så voldsomt var årets største spam-angreb

Anti-spam virksomheden Comendo har oplevet et voldsomt angreb, der ifølge virksomheden rammer alle de kunder, der benytter Comendo som anti-spam leverandør.

Artikel top billede

Virksomheden Comendo, der leverer anti-spam til en lang række danske og udenlandske virksomheder, oplevede torsdag den 20, juni et voldsom spam-mail-angreb, der var rettet mod de kunder, som benytter Comendos anti-spam-løsning.

"Efter tre timer havde vi afvist 10 millioner e-mails. Da mail-stormen var på sit højeste, afviste vi 2.000 e-mails i sekundet," fortæller Mikkel Winther, der produktchef i Comendo.

Spam-angrebet startede klokken 11 og fortsatte indtil klokken 20.

Virksomhedens teknikere kæmpede en kamp med at fintune systemerne, så virksomhedens kunder ikke blev ramt af tonsvis af spam-mail.

Virksomheden Comendo fungerer som første led i mail-modtagelsen og kan på den måde sørge for at filtrere spam-mails fra, inden de irriterende e-mails rammer kunderne.

Systemet håndterer stort antal forbindelser

Ifølge Mikkel Winther var virksomhedens spam-systemer presset til det yderste, men det resulterede dog ikke i nedetid eller store gener for kunderne.

Den såkaldte spam-storm mangedoblede trafikken, hvis det sammenlignes med, hvor mange forbindelser virksomheden normalt håndterer på samme tidspunkt.

"Da det gik hårdest for sig, kunne vi se, at vi havde mere end 100.000 samtidige forbindelser til vores datacentre, så det var helt abnormt. Det er omkring 100 til 1.000 gange flere forbindelser, end vi oplever normalt." siger Mikkel Winther.

Comendo estimerer, at i alt 15 millioner spam-mails blev modtaget og afvist af virksomhedens spam-filtre i den tid, hvor spam-angrebet foregik.

Spam-angreb ramte alle kunder

Comendo kan dog ikke se et bestemt mønster i trafikken. Det ser derfor ikke ud til, at det er bestemte virksomheder, der har været mål for angrebet.

"Vi kan ikke se noget mønster i, om det særligt er infrastruktur virksomheder eller politiske partier, der er særligt ramt. Det er et meget bredt angreb." fortæller Mikkel Winther.

Selvom 1.945 af virksomhedens kunder tilsyneladende var mål for spam-angrebet, så blev Comendos norske kunder hårdest ramt, fortæller Mikkel Winther.

Følg @jensh0lm på Twitter

Læs også:

Microsoft vinder kæmpeslag i zombie-krig

Dansk firma lavede fejl - alligevel meldt til politiet for spam

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS