Så mange danskere fik stjålet identiteten sidste år

Ny forskning sætter nu tal på antallet af stjålne identiteter i Danmark. Se dem her.

Artikel top billede

Der er sket en stigning på 25.000 stjålne identiteter i Danmark fra 2009 til 2012.

Det kan man læse i et netop offentliggjort forskningsprojekt, der hedder "Kriminalitet i en digitaliseret verden." 

Det er skrevet af Peter Kruize og udgivet af det juridiske fakultet på Københavns Universitet.

Det er langt fra alle de personfølsomme oplysninger, der stjæles, som munder ud i et egentligt digitalt overgreb på identiteten. Selve omfanget af kompromitterede persondata ligger derfor hen i det uvisse, men i forskningsprojektet fremgår følgende tal:

"Denne undersøgelse viser, at 1,8 procent af de adspurgte respondenter har været udsat for identitetstyveri indenfor de sidste 12 måneder. Antallet af ofre for identitetstyveri er steget fra cirka 48.000 i 2009 til cirka 73.000 i 2012."

54 procent af respondenter mener, at deres oplysninger er blevet stjålet online, mens 46 procent tror, at det er sket offline. 

Der er indsamlet data i perioden fra oktober 2012 til februar 2013, og 4.890 respondenter er adspurgt.

Ingen politisk vilje 
Selv om identitetstyveri bliver brugt i flæng, er der faktisk slet ikke en juridisk definition af begrebet.

"Der er imidlertid ikke politisk flertal for en særskilt straffebestemmelse for identitetstyveri," kan man læse i projektet.

Trods den politiske tøven omkring lovgivningen er problemet en økonomisk realitet for ofre og banker. 

Identiteter, der er stjålet, anvendes nemlig typisk til økonomisk kriminalitet, og Peter Kruize har beregnet tabet til 125 millioner kroner i Danmark.

Projektet er økonomisk støttet af Justitsministeriets Forskningspulje og Det Kriminalpræventive Råd.

Hele projektet kan findes på Justitsministeriets webside.

Læs også:

Sådan opdager du misbrug af dit CPR-nummer

Stjal kreditkort-data: Står til hård fængselsstraf

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S