Computerworlds læsere: Så langt er vi med Windows 8

Windows 8 har været på markedet siden oktober sidste år, men hvor mange danske virksomheder er egentlig i gang med at udrulle styresystemet? Se resultatet af vores afstemning her.

Artikel top billede

Det er nu otte måneder siden, at Microsoft lancerede Windows 8, og senere i denne uge vil selskabets årlige BUILD-konference i San Francisco komme til at dreje sig om den første store opdatering til styresystemet, Windows 8.1.

I den forbindelse spurgte vi i sidste uge læserne på Computerworld, om de i deres respektive virksomheder og organisationer har taget hul på udrulningen af Windows 8?

732 læsere har svaret på spørgsmålet: "Er Windows 8 i brug på din arbejdsplads?"

Til det svarer 18 procent "Ja, vi har allerede taget styresystemet i brug i større skala."

Hver fjerde stemme lyder, at "vi har installeret det på nogle få maskiner, men har ikke taget hul på den store udrulning."

22 procent svarer, at "vi er slet ikke kommet i gang med at se på det endnu."


Mens Microsoft altså kan glæde sig over, at det trods alt er en relativt stor del af læserne, der arbejder i virksomheder, der enten allerede er i gang med en større Windows 8-udrulning eller er i gang med pilotprojekter, så er det også bemærkelsesværdigt, at hele 30 procent af de 732 læsere svarer "nej, Windows 8 skal ikke ind hos os."

Online-undersøgelsen rummer naturligvis en del usikkerhed, da der blandt andet kan være mange læsere fra samme virksomhed bag stemmerne, men den giver ikke desto mindre et fingerpeg om situationen her i Danmark otte måneder efter lanceringen af Windows 8.

"Bliver aldrig virksomhedsstandard"

På internationalt plan har blandt andre Forrester så sent som i sidste måned udtalt, at Windows 8 aldrig kommer til at slå igennem i en sådan grad, at det kan regnes for at blive standarden i erhvervslivet.

Forrester Researchs analyse siger, at mindre end 50 procent af arbejdsstationerne i verdens virksomheder vil køre Windows 8, før den næste store Windows-opgradering slippes fri.

"Jeg tror, at Microsoft regnede med en større andel af virksomhedsmarkedet for Windows 8. Men Windows 8 vil ikke blive virksomhedsstandarden," udtalte Forrester-analytiker David Johnson.

Ifølge den seneste statistik fra FDIM har Windows 8 i Danmark en markedsandel på 3,7 procent, mens Windows 7 ligger på næsten 44 procent, Vista på 6,6 procent og XP på ni procent.

Statcounters seneste internationale opgørelse over styresystemernes markedsandele på globalt plan viser, at Windows 8 nu ligger på 5,87 procent.

Følg @kimstensdal på Twitter

Læs også:

Skal du satse på Windows 8.1? Her er anbefalingen

Knald eller fald for Microsoft: Windows 8 skal genfødes

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP logistikproces specialist til Forsvarsministeriet Materiel- og indkøbsstyrelsen

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv It-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets it-organisation, Cyberdivisionen, Hvidovre

    Københavnsområdet

    IT-Forsyningen I/S

    It-arkitekt

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job