Computerworlds læsere: Så langt er vi med Windows 8

Windows 8 har været på markedet siden oktober sidste år, men hvor mange danske virksomheder er egentlig i gang med at udrulle styresystemet? Se resultatet af vores afstemning her.

Artikel top billede

Det er nu otte måneder siden, at Microsoft lancerede Windows 8, og senere i denne uge vil selskabets årlige BUILD-konference i San Francisco komme til at dreje sig om den første store opdatering til styresystemet, Windows 8.1.

I den forbindelse spurgte vi i sidste uge læserne på Computerworld, om de i deres respektive virksomheder og organisationer har taget hul på udrulningen af Windows 8?

732 læsere har svaret på spørgsmålet: "Er Windows 8 i brug på din arbejdsplads?"

Til det svarer 18 procent "Ja, vi har allerede taget styresystemet i brug i større skala."

Hver fjerde stemme lyder, at "vi har installeret det på nogle få maskiner, men har ikke taget hul på den store udrulning."

22 procent svarer, at "vi er slet ikke kommet i gang med at se på det endnu."


Mens Microsoft altså kan glæde sig over, at det trods alt er en relativt stor del af læserne, der arbejder i virksomheder, der enten allerede er i gang med en større Windows 8-udrulning eller er i gang med pilotprojekter, så er det også bemærkelsesværdigt, at hele 30 procent af de 732 læsere svarer "nej, Windows 8 skal ikke ind hos os."

Online-undersøgelsen rummer naturligvis en del usikkerhed, da der blandt andet kan være mange læsere fra samme virksomhed bag stemmerne, men den giver ikke desto mindre et fingerpeg om situationen her i Danmark otte måneder efter lanceringen af Windows 8.

"Bliver aldrig virksomhedsstandard"

På internationalt plan har blandt andre Forrester så sent som i sidste måned udtalt, at Windows 8 aldrig kommer til at slå igennem i en sådan grad, at det kan regnes for at blive standarden i erhvervslivet.

Forrester Researchs analyse siger, at mindre end 50 procent af arbejdsstationerne i verdens virksomheder vil køre Windows 8, før den næste store Windows-opgradering slippes fri.

"Jeg tror, at Microsoft regnede med en større andel af virksomhedsmarkedet for Windows 8. Men Windows 8 vil ikke blive virksomhedsstandarden," udtalte Forrester-analytiker David Johnson.

Ifølge den seneste statistik fra FDIM har Windows 8 i Danmark en markedsandel på 3,7 procent, mens Windows 7 ligger på næsten 44 procent, Vista på 6,6 procent og XP på ni procent.

Statcounters seneste internationale opgørelse over styresystemernes markedsandele på globalt plan viser, at Windows 8 nu ligger på 5,87 procent.

Følg @kimstensdal på Twitter

Læs også:

Skal du satse på Windows 8.1? Her er anbefalingen

Knald eller fald for Microsoft: Windows 8 skal genfødes

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Eldorado A/S

IT-supporter

Sydjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en Unified Communications specialist i Hvidovre

Københavnsområdet

Statens IT

AI-udviklere til Statens It

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos