Computerworlds læsere: Så langt er vi med Windows 8

Windows 8 har været på markedet siden oktober sidste år, men hvor mange danske virksomheder er egentlig i gang med at udrulle styresystemet? Se resultatet af vores afstemning her.

Artikel top billede

Det er nu otte måneder siden, at Microsoft lancerede Windows 8, og senere i denne uge vil selskabets årlige BUILD-konference i San Francisco komme til at dreje sig om den første store opdatering til styresystemet, Windows 8.1.

I den forbindelse spurgte vi i sidste uge læserne på Computerworld, om de i deres respektive virksomheder og organisationer har taget hul på udrulningen af Windows 8?

732 læsere har svaret på spørgsmålet: "Er Windows 8 i brug på din arbejdsplads?"

Til det svarer 18 procent "Ja, vi har allerede taget styresystemet i brug i større skala."

Hver fjerde stemme lyder, at "vi har installeret det på nogle få maskiner, men har ikke taget hul på den store udrulning."

22 procent svarer, at "vi er slet ikke kommet i gang med at se på det endnu."


Mens Microsoft altså kan glæde sig over, at det trods alt er en relativt stor del af læserne, der arbejder i virksomheder, der enten allerede er i gang med en større Windows 8-udrulning eller er i gang med pilotprojekter, så er det også bemærkelsesværdigt, at hele 30 procent af de 732 læsere svarer "nej, Windows 8 skal ikke ind hos os."

Online-undersøgelsen rummer naturligvis en del usikkerhed, da der blandt andet kan være mange læsere fra samme virksomhed bag stemmerne, men den giver ikke desto mindre et fingerpeg om situationen her i Danmark otte måneder efter lanceringen af Windows 8.

"Bliver aldrig virksomhedsstandard"

På internationalt plan har blandt andre Forrester så sent som i sidste måned udtalt, at Windows 8 aldrig kommer til at slå igennem i en sådan grad, at det kan regnes for at blive standarden i erhvervslivet.

Forrester Researchs analyse siger, at mindre end 50 procent af arbejdsstationerne i verdens virksomheder vil køre Windows 8, før den næste store Windows-opgradering slippes fri.

"Jeg tror, at Microsoft regnede med en større andel af virksomhedsmarkedet for Windows 8. Men Windows 8 vil ikke blive virksomhedsstandarden," udtalte Forrester-analytiker David Johnson.

Ifølge den seneste statistik fra FDIM har Windows 8 i Danmark en markedsandel på 3,7 procent, mens Windows 7 ligger på næsten 44 procent, Vista på 6,6 procent og XP på ni procent.

Statcounters seneste internationale opgørelse over styresystemernes markedsandele på globalt plan viser, at Windows 8 nu ligger på 5,87 procent.

Følg @kimstensdal på Twitter

Læs også:

Skal du satse på Windows 8.1? Her er anbefalingen

Knald eller fald for Microsoft: Windows 8 skal genfødes

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Quantum computing bliver næste konkurrenceparameter

    Danske virksomheder bør forberede data og systemer på at spille sammen med fremtidens kvanteteknologi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S