Computerworlds læsere: Så langt er vi med Windows 8

Windows 8 har været på markedet siden oktober sidste år, men hvor mange danske virksomheder er egentlig i gang med at udrulle styresystemet? Se resultatet af vores afstemning her.

Artikel top billede

Det er nu otte måneder siden, at Microsoft lancerede Windows 8, og senere i denne uge vil selskabets årlige BUILD-konference i San Francisco komme til at dreje sig om den første store opdatering til styresystemet, Windows 8.1.

I den forbindelse spurgte vi i sidste uge læserne på Computerworld, om de i deres respektive virksomheder og organisationer har taget hul på udrulningen af Windows 8?

732 læsere har svaret på spørgsmålet: "Er Windows 8 i brug på din arbejdsplads?"

Til det svarer 18 procent "Ja, vi har allerede taget styresystemet i brug i større skala."

Hver fjerde stemme lyder, at "vi har installeret det på nogle få maskiner, men har ikke taget hul på den store udrulning."

22 procent svarer, at "vi er slet ikke kommet i gang med at se på det endnu."


Mens Microsoft altså kan glæde sig over, at det trods alt er en relativt stor del af læserne, der arbejder i virksomheder, der enten allerede er i gang med en større Windows 8-udrulning eller er i gang med pilotprojekter, så er det også bemærkelsesværdigt, at hele 30 procent af de 732 læsere svarer "nej, Windows 8 skal ikke ind hos os."

Online-undersøgelsen rummer naturligvis en del usikkerhed, da der blandt andet kan være mange læsere fra samme virksomhed bag stemmerne, men den giver ikke desto mindre et fingerpeg om situationen her i Danmark otte måneder efter lanceringen af Windows 8.

"Bliver aldrig virksomhedsstandard"

På internationalt plan har blandt andre Forrester så sent som i sidste måned udtalt, at Windows 8 aldrig kommer til at slå igennem i en sådan grad, at det kan regnes for at blive standarden i erhvervslivet.

Forrester Researchs analyse siger, at mindre end 50 procent af arbejdsstationerne i verdens virksomheder vil køre Windows 8, før den næste store Windows-opgradering slippes fri.

"Jeg tror, at Microsoft regnede med en større andel af virksomhedsmarkedet for Windows 8. Men Windows 8 vil ikke blive virksomhedsstandarden," udtalte Forrester-analytiker David Johnson.

Ifølge den seneste statistik fra FDIM har Windows 8 i Danmark en markedsandel på 3,7 procent, mens Windows 7 ligger på næsten 44 procent, Vista på 6,6 procent og XP på ni procent.

Statcounters seneste internationale opgørelse over styresystemernes markedsandele på globalt plan viser, at Windows 8 nu ligger på 5,87 procent.

Følg @kimstensdal på Twitter

Læs også:

Skal du satse på Windows 8.1? Her er anbefalingen

Knald eller fald for Microsoft: Windows 8 skal genfødes

Læses lige nu

    Annonce

    Kræftens Bekæmpelse

    IT-driftsleder

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job