Mere populær: Så snart vil Apple overhale Microsoft

Apple rykker hastigt nærmere på Microsoft og vil snart overhale for fuld fart.

Artikel top billede

Antallet af solgte enheder, der kører på Apples Mac OS og iOS, vil inden for de næste to år overhale antal solgte Windows-baserede enheder.

Sådan lyder forudsigelsen fra analysehuset Gartner, der mener, at vendepunktet vil komme i løbet af 2015.

Sidste år blev der stadig solgt mange flere Windows-baserede enheder end Apple-baserede enheder.

Ifølge Gartner blev der sidste år nemlig solgt 347 millioner Windows-baserede enheder mod 213 millioner iOS- og Mac OS-baserede enheder.

Forspring skrumper kraftigt

Allerede til næste år vil Windows-forspringet imidlertid være minimeret kraftigt til blot 23 millioner, mener Gartner.

Og udviklingen vil i 2015 højst sandsynligt føre til, at der her vil blive solgt flere Apple-baserede enheder end Windows-baserede enheder, hedder det.

"Hvis man kigger ned i tallene, er Apple allerede foran i forbruger-markedet, hvor der i dag sælges flere Apple-enheder end Windows-enheder," siger chef-analytiker i Gartner Carolina Milanesi til Computerworlds amerikanske nyhedsbureau.

Hun fortæller, at Microsoft til gengæld fortsat er foran på markedet for virksomhedsløsninger og til professionelle brugere.

Derfor går det så godt

Ifølge Gartner er det kommende skift udtryk for de forandringer, der i disse år gennemstrømmer computer-branchen, hvor pc-salget falder, og salget af smartphones og tablet-computere stiger. Det kan du læse mere om her.

Gartner påpeger dog, at Windows fortsat vil være et vigtigt styresystem, og Gartner vurderer, at det kommende Windows 8.1 vil blive en gunstig faktor for udbredelsen af Microsoft-tablet-computere.

Ifølge analysehuset vil salget af Android-baserede enheder i øvrigt slå alt og alle af banen inden nytår.

Gartners fremskrivninger viser nemlig, at der inden nytår vil blive solgt flere Android-baserede enheder end Windows- og Apple-baserede enheder tilsammen.

Der blev i 2012 solgt mere end en halv milliard Android-enheder, men der i alt blev solgt 559 millioner Apple- og Windows-baserede enheder.

Mere end en milliard solgte Android-enheder

Gartner vurderer, at der i år vil blive solgt 867 millioner Android-baserede enheder mod 636 millioner Windows- og Apple-baserede maskiner.

Analysehuset vurderer, at antallet af solgte Android-enheder i 2015 vil være steget til mere end en milliard styks.

Til gengæld forventer analysehuset, at salget af desktop- og laptop-computere vil falde næsten 11 procent i år og fem procent til næste år.

Læs også: Salget af pc'er styrtdykker - her er kæden hoppet af

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse