Nokia køber Siemens ud: Betaler 12,5 milliarder

Nokia overtager det fulde ejerskab af gigantisk selskab.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Nokia er på vej til at overtage Siemens halvdel af Nokia og Siemens' fælles netværks-selskab, Nokia Siemens Networks.

Parterne er blevet enige om, at Nokia skal betale 2,2 milliarder dollar - 12,5 milliarder kroner - for Siemens' halvpart i selskabet.

Købet ventes gennemført i efteråret, hvorefter Nokia vil gøre netværksselskabet til et datterselskab under Nokia.

Nokia Siemens Networks vil i den forbindelse få nyt navn, som endnu ikke er fastlagt, hedder det.

Nokia Siemens Networks har i flere år været i gang med en meget stor omstrukturering, der blandt har resulteret i afskedigelsen af 17.000 ansatte i en neddrosling, der stadig er i gang. Det kan du læse mere om her.

Dansker fortsat i spidsen

Nokia meddeler, at omstrukturerings-processen vil fortsætte uændret, ligesom selskabets ledelse fortsat vil stå i spidsen for selskabet - heriblandt danskeren Jesper Ovesen, der er bestyrelsesformand for Nokia Siemens Networks.

Nokias omsætning i første kvartal faldt med 20 procent i forhold til det tilsvarende kvartal året før.

Til gengæld blev underskuddet mindre, i det Nokia i årets første kvartal fik et underskud på to milliarder kroner mod et underskud på 6,9 milliarder kroner i det tilsvarende kvartal sidste år.

Nokia peger selv på, at det ikke mindst skyldes, at selskabet har fået etableret sig på markedet for LTE-løsninger.

Nokia Siemens Networks blev grundlagt i foråret 2007 som en joint venture mellem de to selskaber.

Annonce

Annonceindlæg fra gavdi

AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S