Nokia køber Siemens ud: Betaler 12,5 milliarder

Nokia overtager det fulde ejerskab af gigantisk selskab.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Nokia er på vej til at overtage Siemens halvdel af Nokia og Siemens' fælles netværks-selskab, Nokia Siemens Networks.

Parterne er blevet enige om, at Nokia skal betale 2,2 milliarder dollar - 12,5 milliarder kroner - for Siemens' halvpart i selskabet.

Købet ventes gennemført i efteråret, hvorefter Nokia vil gøre netværksselskabet til et datterselskab under Nokia.

Nokia Siemens Networks vil i den forbindelse få nyt navn, som endnu ikke er fastlagt, hedder det.

Nokia Siemens Networks har i flere år været i gang med en meget stor omstrukturering, der blandt har resulteret i afskedigelsen af 17.000 ansatte i en neddrosling, der stadig er i gang. Det kan du læse mere om her.

Dansker fortsat i spidsen

Nokia meddeler, at omstrukturerings-processen vil fortsætte uændret, ligesom selskabets ledelse fortsat vil stå i spidsen for selskabet - heriblandt danskeren Jesper Ovesen, der er bestyrelsesformand for Nokia Siemens Networks.

Nokias omsætning i første kvartal faldt med 20 procent i forhold til det tilsvarende kvartal året før.

Til gengæld blev underskuddet mindre, i det Nokia i årets første kvartal fik et underskud på to milliarder kroner mod et underskud på 6,9 milliarder kroner i det tilsvarende kvartal sidste år.

Nokia peger selv på, at det ikke mindst skyldes, at selskabet har fået etableret sig på markedet for LTE-løsninger.

Nokia Siemens Networks blev grundlagt i foråret 2007 som en joint venture mellem de to selskaber.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S