Nokia køber Siemens ud: Betaler 12,5 milliarder

Nokia overtager det fulde ejerskab af gigantisk selskab.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Nokia er på vej til at overtage Siemens halvdel af Nokia og Siemens' fælles netværks-selskab, Nokia Siemens Networks.

Parterne er blevet enige om, at Nokia skal betale 2,2 milliarder dollar - 12,5 milliarder kroner - for Siemens' halvpart i selskabet.

Købet ventes gennemført i efteråret, hvorefter Nokia vil gøre netværksselskabet til et datterselskab under Nokia.

Nokia Siemens Networks vil i den forbindelse få nyt navn, som endnu ikke er fastlagt, hedder det.

Nokia Siemens Networks har i flere år været i gang med en meget stor omstrukturering, der blandt har resulteret i afskedigelsen af 17.000 ansatte i en neddrosling, der stadig er i gang. Det kan du læse mere om her.

Dansker fortsat i spidsen

Nokia meddeler, at omstrukturerings-processen vil fortsætte uændret, ligesom selskabets ledelse fortsat vil stå i spidsen for selskabet - heriblandt danskeren Jesper Ovesen, der er bestyrelsesformand for Nokia Siemens Networks.

Nokias omsætning i første kvartal faldt med 20 procent i forhold til det tilsvarende kvartal året før.

Til gengæld blev underskuddet mindre, i det Nokia i årets første kvartal fik et underskud på to milliarder kroner mod et underskud på 6,9 milliarder kroner i det tilsvarende kvartal sidste år.

Nokia peger selv på, at det ikke mindst skyldes, at selskabet har fået etableret sig på markedet for LTE-løsninger.

Nokia Siemens Networks blev grundlagt i foråret 2007 som en joint venture mellem de to selskaber.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Cloud Operations Manager (Azure)

    Københavnsområdet

    Everllence

    Senior Software Engineer - R&D

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job