Nokia køber Siemens ud: Betaler 12,5 milliarder

Nokia overtager det fulde ejerskab af gigantisk selskab.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Nokia er på vej til at overtage Siemens halvdel af Nokia og Siemens' fælles netværks-selskab, Nokia Siemens Networks.

Parterne er blevet enige om, at Nokia skal betale 2,2 milliarder dollar - 12,5 milliarder kroner - for Siemens' halvpart i selskabet.

Købet ventes gennemført i efteråret, hvorefter Nokia vil gøre netværksselskabet til et datterselskab under Nokia.

Nokia Siemens Networks vil i den forbindelse få nyt navn, som endnu ikke er fastlagt, hedder det.

Nokia Siemens Networks har i flere år været i gang med en meget stor omstrukturering, der blandt har resulteret i afskedigelsen af 17.000 ansatte i en neddrosling, der stadig er i gang. Det kan du læse mere om her.

Dansker fortsat i spidsen

Nokia meddeler, at omstrukturerings-processen vil fortsætte uændret, ligesom selskabets ledelse fortsat vil stå i spidsen for selskabet - heriblandt danskeren Jesper Ovesen, der er bestyrelsesformand for Nokia Siemens Networks.

Nokias omsætning i første kvartal faldt med 20 procent i forhold til det tilsvarende kvartal året før.

Til gengæld blev underskuddet mindre, i det Nokia i årets første kvartal fik et underskud på to milliarder kroner mod et underskud på 6,9 milliarder kroner i det tilsvarende kvartal sidste år.

Nokia peger selv på, at det ikke mindst skyldes, at selskabet har fået etableret sig på markedet for LTE-løsninger.

Nokia Siemens Networks blev grundlagt i foråret 2007 som en joint venture mellem de to selskaber.

Læses lige nu

    Statens IT

    Driftsmedarbejder til Navision

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S