Nokia køber Siemens ud: Betaler 12,5 milliarder

Nokia overtager det fulde ejerskab af gigantisk selskab.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Nokia er på vej til at overtage Siemens halvdel af Nokia og Siemens' fælles netværks-selskab, Nokia Siemens Networks.

Parterne er blevet enige om, at Nokia skal betale 2,2 milliarder dollar - 12,5 milliarder kroner - for Siemens' halvpart i selskabet.

Købet ventes gennemført i efteråret, hvorefter Nokia vil gøre netværksselskabet til et datterselskab under Nokia.

Nokia Siemens Networks vil i den forbindelse få nyt navn, som endnu ikke er fastlagt, hedder det.

Nokia Siemens Networks har i flere år været i gang med en meget stor omstrukturering, der blandt har resulteret i afskedigelsen af 17.000 ansatte i en neddrosling, der stadig er i gang. Det kan du læse mere om her.

Dansker fortsat i spidsen

Nokia meddeler, at omstrukturerings-processen vil fortsætte uændret, ligesom selskabets ledelse fortsat vil stå i spidsen for selskabet - heriblandt danskeren Jesper Ovesen, der er bestyrelsesformand for Nokia Siemens Networks.

Nokias omsætning i første kvartal faldt med 20 procent i forhold til det tilsvarende kvartal året før.

Til gengæld blev underskuddet mindre, i det Nokia i årets første kvartal fik et underskud på to milliarder kroner mod et underskud på 6,9 milliarder kroner i det tilsvarende kvartal sidste år.

Nokia peger selv på, at det ikke mindst skyldes, at selskabet har fået etableret sig på markedet for LTE-løsninger.

Nokia Siemens Networks blev grundlagt i foråret 2007 som en joint venture mellem de to selskaber.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Lector

    AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

    Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest