Dansk topchef for Just-Eat fratræder

Just-Eats danske direktør, Mads Eriksen, fratræder omgående.

Artikel top billede

(Foto: Carsten Thamdrup Lund)

Just-Eats danske direktør, Mads Eriksen, stopper efter to et halvt år på posten med omgående virkning. Han har sidste arbejdsdag i dag, mandag.

Det sker ifølge selskabet 'efter gensidig aftale,' da parterne i drøftelserne over de seneste par uger er blevet enige om, at Mads Eriksens profil ikke er den rigtige til at lede virksomheden.

Just-Eat styres i dag fra London, hvor en ny topchef, David Buttress, overtog tømmerne i februar.

Ifølge Computerworlds oplysninger er der store ændringer i virksomheden på vej, og det er som led i disse strukturelle ændringer, at den danske direktør nu bliver udskiftet.

Brug for anden profil

Mads Eriksen siger til Computerworld, at der er brug for en anden profil til at lede den danske virksomhed til 'next level', efter han har stået i spidsen for den danske forretning siden foråret 2011.

Parterne har ifølge ham diskuteret fratrædelsen i et par uger.

"Jeg har fået professionaliseret virksomheden og fået gjort den til en sund forretning, men der er nu brug for en anden profil til at tage virksomheden til næste niveau," siger Mads Eriksen til Computerworld.

"Hvad er det, du ikke kan, som den nye chef skal kunne?

"Det er jo ledelsen i England, der afgør, hvilken profil de ønsker, så det må du snakke med dem om," siger han.

Står til rådighed

Mads Eriksen fratræder omgående, men han siger, at han i en periode vil stå til rådighed for den nye chef for den danske forretning, ireren Brian Hickey.

Mads Eriksen overtog posten som direktør for just-eat.dk i sommeren 2011. Virksomheden har siden haft pæn vækst.

Forretningsmodellen er, at Just-Eat modtager et gebyr på cirka 10 procent af prisen, hver gang en af de tilmeldte restauranter modtager en bestilling via portalen.

Det gav i 2012 den danske Just-Eat-forretning en bruttoavance på 64 millioner kroner og et overskud efter skat på 28 millioner kroner, viser regnskabet.

Just-Eat er i dag resultatet af en fusion mellem danske Just-Eat og Foodzoom. Moderselskabet holder til huse i England, og i alt behandles der ordrer for omkring seks milliarder kroner årligt.

Børsnotering på vej

Selskabet har planer om at lade sig børsnotere på børsen i London i løbet af 2014.

Det var planerne om at lade sig børsnotere, der i februar fik danskeren Klaus Nyengaard til at trække sig fra stillingen som topchef, efter han har stået i spidsen for selskabet i den

Det skyldtes, at selskabets bestyrelse ville have ham til at flytte til England for at committe sig langsigtet til selskabets planer, hvor han ellers havde pendlet mellem sit hjem i Danmark og Just-Eat i England i en årrække.

Klaus Nyengaard blev afløst af Coca Cola-manden David Buttress.

Just-Eat har i dag afdelinger i 13 lande og beskæftiger mere end 1.000 ansatte.

Mads Eriksen ved endnu ikke præcist, hvad han skal arbejde med fremover.

"Jeg har et par projekter, som venter derude, men det er endnu for tidligt at sige noget om det," siger han.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Business Controlling

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Manager

Københavnsområdet

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Afdelingsdirektør for Digital Enablement

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S