Kæmpe ændring under Ubuntus motorhjelm giver bøvl

En væsentlig komponent i Ubuntus maskinrum skiftes ud i næste version af styresystemet, og det kan give bøvl hos rigtig mange brugere.

Artikel top billede

Det er sydafrikaneren Mark Shuttleworth, der fik ideen til at skabe styresystemet Ubuntu.

Allerede i Ubuntu 13.10 vil Canonical, der er firmaet bag distributionen, skifte Xorg ud med den egenudviklede grafikmotor Mir. 

Den beslutning kan give masser af bøvl hos trofaste brugere.

Grafikmotoren Xorg er et levn fra Unix-tiden, som bare hænger ved, og de fleste udviklere er da også enige om, at der skal gøres noget ved fortidslevnet. Der skal være en mere moderne grafikhåndtering til de højtydende kort.

Men der er uenighed om, hvor hurtigt udskiftningen skal ske.

Mir hastet igennem

Ubuntu-folkene har valgt at udvikle en ny motor selv. 

Store dele af koden stammer dog fra den grafikmotor, der anvendes i Googles Android-system, hvilket betyder, at Mir er yderst velegnet til mobilplatformen. 

På den anden side er der desværre nogle problemer i forhold til computerdesktoppen.

Mir er et nyt projekt, hvor udviklingen lige er begyndt, og derfor er beslutningen om at gøre Mir til en del af Ubuntu 13.10, som allerede kommer i oktober, noget kontroversiel. 

Begrundelsen for at Mir allerede nu skal være med i det gode selskab er, at version 14.04, der kommer til april næste år, er en langtidsversion, der skal understøttes i fem år. 

Derfor vil Canonical gerne have fjernet børnesygdommene i Mir, før denne udgave slippes fri. 

Valget har dog givet en del turmult i distributionens community, og Kubuntu-projektet har givet udtryk for, at de ikke vil skifte grafikmotor endnu.

Det skriver Computerworlds svenske søsterside.

Skiftet til Mir kan betyde, at støtten til proprietære‎ grafikdrivere bliver problematisk. Med andre ord kan brugere af lukkede drivere til grafikkort fra eksempelvis AMD eller Nvidia risikere at få problemer med Ubuntu 13.10.

Der er altså god grund til at forsyne sig med livrem og seler, før du opgraderer til næste version af Ubuntu om cirka fire måneder.

Læs også:

Video: Sådan kommer Ubuntu-fonen til at virke

Tre Ubuntu-udgaver får kniven

Antallet af ændringer i Linux-kernen eksploderer

Everllence

Software Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

TV2

iOS udvikler til TV 2 Teknologi

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura