Kæmpe ændring under Ubuntus motorhjelm giver bøvl

En væsentlig komponent i Ubuntus maskinrum skiftes ud i næste version af styresystemet, og det kan give bøvl hos rigtig mange brugere.

Artikel top billede

Det er sydafrikaneren Mark Shuttleworth, der fik ideen til at skabe styresystemet Ubuntu.

Allerede i Ubuntu 13.10 vil Canonical, der er firmaet bag distributionen, skifte Xorg ud med den egenudviklede grafikmotor Mir. 

Den beslutning kan give masser af bøvl hos trofaste brugere.

Grafikmotoren Xorg er et levn fra Unix-tiden, som bare hænger ved, og de fleste udviklere er da også enige om, at der skal gøres noget ved fortidslevnet. Der skal være en mere moderne grafikhåndtering til de højtydende kort.

Men der er uenighed om, hvor hurtigt udskiftningen skal ske.

Mir hastet igennem

Ubuntu-folkene har valgt at udvikle en ny motor selv. 

Store dele af koden stammer dog fra den grafikmotor, der anvendes i Googles Android-system, hvilket betyder, at Mir er yderst velegnet til mobilplatformen. 

På den anden side er der desværre nogle problemer i forhold til computerdesktoppen.

Mir er et nyt projekt, hvor udviklingen lige er begyndt, og derfor er beslutningen om at gøre Mir til en del af Ubuntu 13.10, som allerede kommer i oktober, noget kontroversiel. 

Begrundelsen for at Mir allerede nu skal være med i det gode selskab er, at version 14.04, der kommer til april næste år, er en langtidsversion, der skal understøttes i fem år. 

Derfor vil Canonical gerne have fjernet børnesygdommene i Mir, før denne udgave slippes fri. 

Valget har dog givet en del turmult i distributionens community, og Kubuntu-projektet har givet udtryk for, at de ikke vil skifte grafikmotor endnu.

Det skriver Computerworlds svenske søsterside.

Skiftet til Mir kan betyde, at støtten til proprietære‎ grafikdrivere bliver problematisk. Med andre ord kan brugere af lukkede drivere til grafikkort fra eksempelvis AMD eller Nvidia risikere at få problemer med Ubuntu 13.10.

Der er altså god grund til at forsyne sig med livrem og seler, før du opgraderer til næste version af Ubuntu om cirka fire måneder.

Læs også:

Video: Sådan kommer Ubuntu-fonen til at virke

Tre Ubuntu-udgaver får kniven

Antallet af ændringer i Linux-kernen eksploderer

Annonceindlæg tema

AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Nordjylland

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Sydjylland

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura