Hasta la vista: Derfor begraver Yahoo legendariske AltaVista

Søgemaskinen AltaVista er snart historie på det internet, som den selv var med til at kortlægge i sin storhedstid. Læs her historien om AltaVistas storhed og fald fra tinderne.

Artikel top billede

Som AltaVista så ud, da nedturen for alvor satte ind omkring årtusindeskiftet.

Hasta la vista, AltaVista. Og tak for alt. 

Den 8. juli trækker internetfirmaet Yahoo stikket til en af de største søgemaskiner fra 1990'erne, AltaVista, som i internettets barndom først leverede søgeresultater til Yahoo og senere konkurrerede mod netop Yahoo om nettets reklamekroner.

I 2003 røg AltaVista i hænderne på selvsamme Yahoo, da selskabet købte Overture, som kort forinden havde gaflet søgemaskinen for omkring en milliard kroner.

Tre år tidligere i 2000 blev AltaVista ellers vurderet til at være 20 gange mere værd.

Omkring samme tid i start-nullerne havde en anden søgemaskine ved navn Google dog allerede fået en fast plads i folks bevidsthed, og så var løbet egentlig kørt for både Yahoo og AltaVista, der aldrig nåede op på omgangshøjde med Googles søgemaskine.

Årsagen til, at Yahoo nu slukker for AltaVista, ligger i, at Yahoo søger at slanke sig selv på en lang række områder i omkostningsreduktionens navn - på samme måde, som også konkurrenten Google har sendt en lang række af services på gravpladsen igennem årene.

Få overblikket: Her er Googles gravplads for lukkede tjenester

Storhedstid i slut-90'erne

Men inden alt dette, og inden dotcom-boblen bristede omkring årtusindeskiftet, var AltaVista for mange indgangen til internettet, siden søgemaskinen så dagens lys i kraft af it-selskabets Digitals websatsninger sidst i 1995.

AltaVistas søgemaskine var fra starten en pæn succes med 300.000 søgninger på første dag, og et år senere håndterede søgemaskineriet knap 20 millioner forespørgsler om dagen.

Det tal var vokset til 80 millioner søgninger i 1997.

AltaVistas popularitet skyldtes i høj grad, at søgemaskine var udviklet til at pløje 1990'er-internettets trods alt begrænsede antal hjemmesider igennem ved hjælp af multitrådet crawler-teknologi, der søgte nettet igennem ofte, effektivt og fandt på denne måde flere hjemmesider, end folk troede, der fandtes på nettet.

Med Compaqs køb af AltaVista-selskabet Digital i 1998 skulle AltaVista så transformeres til en webportal og for alvor tage kampen op mod webportalerne fra især Yahoo, Lycos og Microsofts MSN Search.

I den kamp trak AltaVista imidlertid et meget kort strå.

Et næsten glemt site

Med Googles kometfart på søgescenen hjalp det ikke stort, at Yahoo siden 2010 har brugt sin egen søgemaskine til at skaffe søgeresultater til AltaVista-skallen, da det i dag er en næsten glemt service.

AltaVista ligger således i dag ifølge webanalyseselskabet Alexa på en 10.584.plads over hele internettets mest eftersøgte sites.

Til sammenligning ligger den tidligere konkurrent Google nummer to efter Facebook, mens et af Danmarks mest besøgte site, dr.dk, ligger på en 3.723. plads på verdensplan ifølge Alexa.

Med Yahoo-lukningen af AltaVista er nedturen total, og dermed følger den ellers legendariske søgemaskine i fodsporene på andre tidligere internet-koryfæer som browserne Mosaic og Netscape samt andre søgeportaler, som AltaVista konkurrerede mod for 10 til 15 år siden i sin storhedstid.

Bliv klogere:

Derfor er det er så svært, hvis ikke umuligt, for et teknologi-selskab at vende en nedtur.

Du kan også se billeder fra de seneste 20 års søgemaskiner her.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos