Så meget data kan du gemme på et stykke glas

Glas er åbenbart et yderst anvendeligt materiale, når det kommer til at lagrer digitalt data - se hvor meget data, der er egentlig kan være på et stykke glas.

Artikel top billede

Foto: University of Southampton

Der er ikke noget nyt i, at glas faktisk kan blive brugt til at lagre data på. Men hvor meget kan det gennemsigtige materiale egentlig indeholde? 

Forskere fra University of Southampton har ved en konference netop fremlagt de resultater, der nok må angives som værende en ny rekord for datalagring på glas. 

De hævder sålede at de har lagret ikke mindre end 360 terabyte data på et stykke glas.  
Det skriver Techworld.com. 

Holdet fra universitet i Southampton var angiveligt i stand til at gemme og hente den store mængde data med en såkaldt femotosekund-laser.

Forskerne fortæller blandt andet, at laseren udsender korte og kraftige lys-impulser, der indkoder data til tre lag af nano-strukturerede prikker i glasset, kun fem mikrometer fra hinanden. 

Men alle de fine ord og den voldsomme datamængde, som altså er det samme som 360.000 gigabyte, er ikke kun blær over for de andre professorer på det engelske universitet med rødder helt tilbage til 1862. 

"Vi er ved at udvikle en meget stabil og sikker form for flytbar hukommelse ved hjælp af glas, hvilket kan være meget nyttigt for organisationer med store arkiver," siger forskerholdets leder, professor Jingyu Zhang.

Den skriver i 5D
Forskerne er oven på. 

De hævder videre, at laseren faktisk skriver i 5D, da - hold fast - den også medtager dets egen størrelse og retning sammenlagt med de tredimensionelle positioner for nano-strukturerne. 

Udover det med 5D og de store mængder data glasset kan indeholde, er det særligt materialets holdbarhed og stabilitet, der fremhæves som de store gevinster. 

"Virksomheder bliver stadig nødt til at lave backup af deres arkiver hvert femte til tiende år, fordi harddisk-hukommelse har forholdsvist kort levetid. Museer, der ønsker at bevare oplysninger, eller steder som nationale arkiver, hvor de har et stort antal dokumenter, vil virkelig kunne få gavn af det her," siger Jingyu Zhang. 

Professor: Det er helt vildt
En andet professor fra forskeholdet er endnu mere begejstret for deres nye opdagelser. 

"Det er vildt at tænke på, at vi har skabt det første dokument, som sandsynligvis vil overleve den menneskelige race," udtalte Peter Kazansky og går endnu videre: 

"Denne teknologi kan sikre de sidste dokumentationer for vores civilisation; alt hvad vi har lært, vil ikke blive gemt." 

Holdet præsenterede deres forskningspapir, '5D Data Storage by Ultrafast Laser Nanostructuring in Glass', på en konference i San Jose om lasere og elektro-optik.

Hvis du synes det er god idé og har penge til overs, kan du jo overveje at kontakte dem, for de er ifølge Techworld.com på udgik efter folk, der kan hjælpe kommercialiseringen af teknologien. 

Læs også:

Nyt lagermedie kan holde i millioner af år

Nyt datacenter skal køre på islandsk vulkanstrøm

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S