Samdata: Vi uddanner it-folk til arbejdsløshed

Igen i år er det Multimediedesigner-uddannelsen, der har optaget flest studerende blandt alle it-uddannelserne, men de unge skal bestemt ikke forberede sig på at kunne få et job bagefter, mener Samdata\HK.

Artikel top billede

Præcis 1.343 studerende er i år optaget på Multimediedesigner-uddannelsen, og langt størstedelen af disse vil få ualmindeligt svært ved at få et job i fremtiden. Det mener Samdata\HK.

Listen over optagne studerende it-uddannelserne blev offentliggjort tirsdag: Det kan du læse mere om her.

"Groft sagt er optaget på multimediedesigner-uddannelsen alt for højt. Det giver en masse taxameterkroner til uddannelsesstederne, men mange studerende vil blive uddannet til arbejdsløshed," siger Thomas Bisballe, der formand i Samdata\HK.

Ifølge formanden er multimediedesignerne allerede i overskud i dag, og han ser derfor hellere, at de studerende søger imod eksempelvis Datamatiker-uddannelsen, fordi jobmarkedet hælder mere mod brugen af, hvad han kalder for hårde programmeringskompetencer.

"Jeg håber, de nye studerende har blikket stift rettet mod de programmeringstunge valgfag"
Thomas Bisballe, Samdata\HK

Han fremhæver samtidig, at Multimediedesignerne er den del af Samdata\HK's medlemsmasse, der har den suverænt højeste ledighed.

Største ledighed blandt multimediedesignerne
Hos Samdata\HK er ledigheden blandt datamatikerne nede på omkring fire procent, mens ledigheden blandt medlemsskaren af multimediedesignere stikker af fra resten af feltet med hele 14 procent.

"Hvis man kigger på vores medlemsmasse, så er det den uddannelse, der har suverænt højest ledighed, de fleste ligger omkring fire procent," fortæller Thomas Bisballe om ledigheden blandt medlemmerne.

Ifølge Thomas Bisballe skyldes det helt enkelt, at tiden er løbet fra multimediedesignerne.

"Det var, og er en god uddannelse. Men efter it-boblen sprak, har der været et overskud af multimediedesignere. Jeg kunne godt tænke mig at høre fra studievejlederne, hvad de egentlig siger til de unge." siger han og fortsætter:

"Jeg håber, de nye studerende har blikket stift rettet mod de programmeringstunge valgfag og en overbygning som for eksempel webudvikler."

Dansk-IT jubler over multimediedesigner optaget
Mens Samdata\HK ikke er optimistiske omkring fremtidsudsigterne, ser it-interesseorganisationen Dansk IT anderledes og noget mere positivt på optaget af multimediedesignere.

"Multimediedesign topper listen over populære it-fag, og det er både naturligt med den nuværende udvikling af teknologier, men også kompetencer, som der i høj grad er behov for fremover," skriver Per Andersen, der er direktør i Dansk IT, i en pressemeddelelse.

Men de to organisationer er dog enige om, at datamatiker-uddannelsen er det mest sikre valg.

"Datamatikeren er bedst, især fordi arbejdsgiverne mangler udviklerkompetencer, men den er heldigvis nummer to på listen." skriver Per Andersen.

Læs også:

Hjemmeside sendt i gulvet på årets vigtigste dag

Sådan fordeler de nye studerende sig på it-uddannelserne
Optag på it-uddannelser sætter ny rekord

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S