Samdata: Vi uddanner it-folk til arbejdsløshed

Igen i år er det Multimediedesigner-uddannelsen, der har optaget flest studerende blandt alle it-uddannelserne, men de unge skal bestemt ikke forberede sig på at kunne få et job bagefter, mener Samdata\HK.

Artikel top billede

Præcis 1.343 studerende er i år optaget på Multimediedesigner-uddannelsen, og langt størstedelen af disse vil få ualmindeligt svært ved at få et job i fremtiden. Det mener Samdata\HK.

Listen over optagne studerende it-uddannelserne blev offentliggjort tirsdag: Det kan du læse mere om her.

"Groft sagt er optaget på multimediedesigner-uddannelsen alt for højt. Det giver en masse taxameterkroner til uddannelsesstederne, men mange studerende vil blive uddannet til arbejdsløshed," siger Thomas Bisballe, der formand i Samdata\HK.

Ifølge formanden er multimediedesignerne allerede i overskud i dag, og han ser derfor hellere, at de studerende søger imod eksempelvis Datamatiker-uddannelsen, fordi jobmarkedet hælder mere mod brugen af, hvad han kalder for hårde programmeringskompetencer.

"Jeg håber, de nye studerende har blikket stift rettet mod de programmeringstunge valgfag"
Thomas Bisballe, Samdata\HK

Han fremhæver samtidig, at Multimediedesignerne er den del af Samdata\HK's medlemsmasse, der har den suverænt højeste ledighed.

Største ledighed blandt multimediedesignerne
Hos Samdata\HK er ledigheden blandt datamatikerne nede på omkring fire procent, mens ledigheden blandt medlemsskaren af multimediedesignere stikker af fra resten af feltet med hele 14 procent.

"Hvis man kigger på vores medlemsmasse, så er det den uddannelse, der har suverænt højest ledighed, de fleste ligger omkring fire procent," fortæller Thomas Bisballe om ledigheden blandt medlemmerne.

Ifølge Thomas Bisballe skyldes det helt enkelt, at tiden er løbet fra multimediedesignerne.

"Det var, og er en god uddannelse. Men efter it-boblen sprak, har der været et overskud af multimediedesignere. Jeg kunne godt tænke mig at høre fra studievejlederne, hvad de egentlig siger til de unge." siger han og fortsætter:

"Jeg håber, de nye studerende har blikket stift rettet mod de programmeringstunge valgfag og en overbygning som for eksempel webudvikler."

Dansk-IT jubler over multimediedesigner optaget
Mens Samdata\HK ikke er optimistiske omkring fremtidsudsigterne, ser it-interesseorganisationen Dansk IT anderledes og noget mere positivt på optaget af multimediedesignere.

"Multimediedesign topper listen over populære it-fag, og det er både naturligt med den nuværende udvikling af teknologier, men også kompetencer, som der i høj grad er behov for fremover," skriver Per Andersen, der er direktør i Dansk IT, i en pressemeddelelse.

Men de to organisationer er dog enige om, at datamatiker-uddannelsen er det mest sikre valg.

"Datamatikeren er bedst, især fordi arbejdsgiverne mangler udviklerkompetencer, men den er heldigvis nummer to på listen." skriver Per Andersen.

Læs også:

Hjemmeside sendt i gulvet på årets vigtigste dag

Sådan fordeler de nye studerende sig på it-uddannelserne
Optag på it-uddannelser sætter ny rekord

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Shure Scandinavia A/S

    Senior DevOps Developer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Supporters A/S

    It-driftskonsulent på Sjælland

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S