Samdata: Vi uddanner it-folk til arbejdsløshed

Igen i år er det Multimediedesigner-uddannelsen, der har optaget flest studerende blandt alle it-uddannelserne, men de unge skal bestemt ikke forberede sig på at kunne få et job bagefter, mener Samdata\HK.

Artikel top billede

Præcis 1.343 studerende er i år optaget på Multimediedesigner-uddannelsen, og langt størstedelen af disse vil få ualmindeligt svært ved at få et job i fremtiden. Det mener Samdata\HK.

Listen over optagne studerende it-uddannelserne blev offentliggjort tirsdag: Det kan du læse mere om her.

"Groft sagt er optaget på multimediedesigner-uddannelsen alt for højt. Det giver en masse taxameterkroner til uddannelsesstederne, men mange studerende vil blive uddannet til arbejdsløshed," siger Thomas Bisballe, der formand i Samdata\HK.

Ifølge formanden er multimediedesignerne allerede i overskud i dag, og han ser derfor hellere, at de studerende søger imod eksempelvis Datamatiker-uddannelsen, fordi jobmarkedet hælder mere mod brugen af, hvad han kalder for hårde programmeringskompetencer.

"Jeg håber, de nye studerende har blikket stift rettet mod de programmeringstunge valgfag"
Thomas Bisballe, Samdata\HK

Han fremhæver samtidig, at Multimediedesignerne er den del af Samdata\HK's medlemsmasse, der har den suverænt højeste ledighed.

Største ledighed blandt multimediedesignerne
Hos Samdata\HK er ledigheden blandt datamatikerne nede på omkring fire procent, mens ledigheden blandt medlemsskaren af multimediedesignere stikker af fra resten af feltet med hele 14 procent.

"Hvis man kigger på vores medlemsmasse, så er det den uddannelse, der har suverænt højest ledighed, de fleste ligger omkring fire procent," fortæller Thomas Bisballe om ledigheden blandt medlemmerne.

Ifølge Thomas Bisballe skyldes det helt enkelt, at tiden er løbet fra multimediedesignerne.

"Det var, og er en god uddannelse. Men efter it-boblen sprak, har der været et overskud af multimediedesignere. Jeg kunne godt tænke mig at høre fra studievejlederne, hvad de egentlig siger til de unge." siger han og fortsætter:

"Jeg håber, de nye studerende har blikket stift rettet mod de programmeringstunge valgfag og en overbygning som for eksempel webudvikler."

Dansk-IT jubler over multimediedesigner optaget
Mens Samdata\HK ikke er optimistiske omkring fremtidsudsigterne, ser it-interesseorganisationen Dansk IT anderledes og noget mere positivt på optaget af multimediedesignere.

"Multimediedesign topper listen over populære it-fag, og det er både naturligt med den nuværende udvikling af teknologier, men også kompetencer, som der i høj grad er behov for fremover," skriver Per Andersen, der er direktør i Dansk IT, i en pressemeddelelse.

Men de to organisationer er dog enige om, at datamatiker-uddannelsen er det mest sikre valg.

"Datamatikeren er bedst, især fordi arbejdsgiverne mangler udviklerkompetencer, men den er heldigvis nummer to på listen." skriver Per Andersen.

Læs også:

Hjemmeside sendt i gulvet på årets vigtigste dag

Sådan fordeler de nye studerende sig på it-uddannelserne
Optag på it-uddannelser sætter ny rekord

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S