Optag på it-uddannelser sætter ny rekord

Optaget af it-studerende på de danske it-uddannelser sætter ny rekord, og stiger med 10 procent i forhold til sidste år.

Artikel top billede

(Foto: FOTO © HELLE MOOS 40 35 97 40 /)

De unge vil have it. 5.500 unge er i år blevet optaget på en it-uddannelse, det er 500 flere end sidste år og dermed ny rekord. Det viser de nye optagelsestal for landets universiteter, professionshøjskole og erhvervsakademier.

Det er en stigning på hele 10 procent i forhold til sidste år.

Tallen for optaget på de enkelte it-uddannelser kan du se her.

"Det er rigtig godt nyt, at rekordmange unge er blevet optaget på en it-uddannelse. Allerede nu har mange it-virksomheder svært ved at skaffe højt kvalificerede it-medarbejdere. Det er dog vigtigt at sikre, at de danske it-eksperter også fremover får en høj kvalitet," skriver direktør i IT Branchen Morten Bangsgaard i en pressemeddelelse.

Rekordoptaget af unge håbefulde it-spirer stemmer godt overens med den generelle popularitet, it-uddannelserne har været udsat for de seneste år.

I perioden 2009-2013 er antallet af it-studerende samlet set steget med mere end 50 procent, viser de nye tal.

It-uddannelse er et klogt valg

Morten Bangsgaard fremhæver også, at it-erhvervet er et fornuftigt valg, hvis uddannelsen også skal udmønte sig i et job efterfølgende.

"En it-uddannelse er et klogt valg. It-erhvervet er i vækst som en af de få brancher i Danmark, og der sker en rivende digital udvikling af hele vores samfund i disse år. Der vil uden tvivl blive behov for endnu flere it-folk fremover," skriver Morten Bangsgaard.

Ikke kun it-studierne er populære. Samlet har 88.040 søgt plads på en videregående uddannelse i år, og det er ni procent flere end sidste år.

Men ikke alle, der ansøgere får ønsket opfyldt, 63.525 modtager i det et tilbud om studieplads, mens 24.515 må sande, at den ikke gik i denne omgang.

Læs også:
Sådan fordeler de nye studerende sig på it-uddannelserne

De unge vælter ind på it-uddannelser
Derfor skal vi have endnu flere ind på it-uddannelserne

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S