Optag på it-uddannelser sætter ny rekord

Optaget af it-studerende på de danske it-uddannelser sætter ny rekord, og stiger med 10 procent i forhold til sidste år.

Artikel top billede

(Foto: FOTO © HELLE MOOS 40 35 97 40 /)

De unge vil have it. 5.500 unge er i år blevet optaget på en it-uddannelse, det er 500 flere end sidste år og dermed ny rekord. Det viser de nye optagelsestal for landets universiteter, professionshøjskole og erhvervsakademier.

Det er en stigning på hele 10 procent i forhold til sidste år.

Tallen for optaget på de enkelte it-uddannelser kan du se her.

"Det er rigtig godt nyt, at rekordmange unge er blevet optaget på en it-uddannelse. Allerede nu har mange it-virksomheder svært ved at skaffe højt kvalificerede it-medarbejdere. Det er dog vigtigt at sikre, at de danske it-eksperter også fremover får en høj kvalitet," skriver direktør i IT Branchen Morten Bangsgaard i en pressemeddelelse.

Rekordoptaget af unge håbefulde it-spirer stemmer godt overens med den generelle popularitet, it-uddannelserne har været udsat for de seneste år.

I perioden 2009-2013 er antallet af it-studerende samlet set steget med mere end 50 procent, viser de nye tal.

It-uddannelse er et klogt valg

Morten Bangsgaard fremhæver også, at it-erhvervet er et fornuftigt valg, hvis uddannelsen også skal udmønte sig i et job efterfølgende.

"En it-uddannelse er et klogt valg. It-erhvervet er i vækst som en af de få brancher i Danmark, og der sker en rivende digital udvikling af hele vores samfund i disse år. Der vil uden tvivl blive behov for endnu flere it-folk fremover," skriver Morten Bangsgaard.

Ikke kun it-studierne er populære. Samlet har 88.040 søgt plads på en videregående uddannelse i år, og det er ni procent flere end sidste år.

Men ikke alle, der ansøgere får ønsket opfyldt, 63.525 modtager i det et tilbud om studieplads, mens 24.515 må sande, at den ikke gik i denne omgang.

Læs også:
Sådan fordeler de nye studerende sig på it-uddannelserne

De unge vælter ind på it-uddannelser
Derfor skal vi have endnu flere ind på it-uddannelserne

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension