Optag på it-uddannelser sætter ny rekord

Optaget af it-studerende på de danske it-uddannelser sætter ny rekord, og stiger med 10 procent i forhold til sidste år.

Artikel top billede

(Foto: FOTO © HELLE MOOS 40 35 97 40 /)

De unge vil have it. 5.500 unge er i år blevet optaget på en it-uddannelse, det er 500 flere end sidste år og dermed ny rekord. Det viser de nye optagelsestal for landets universiteter, professionshøjskole og erhvervsakademier.

Det er en stigning på hele 10 procent i forhold til sidste år.

Tallen for optaget på de enkelte it-uddannelser kan du se her.

"Det er rigtig godt nyt, at rekordmange unge er blevet optaget på en it-uddannelse. Allerede nu har mange it-virksomheder svært ved at skaffe højt kvalificerede it-medarbejdere. Det er dog vigtigt at sikre, at de danske it-eksperter også fremover får en høj kvalitet," skriver direktør i IT Branchen Morten Bangsgaard i en pressemeddelelse.

Rekordoptaget af unge håbefulde it-spirer stemmer godt overens med den generelle popularitet, it-uddannelserne har været udsat for de seneste år.

I perioden 2009-2013 er antallet af it-studerende samlet set steget med mere end 50 procent, viser de nye tal.

It-uddannelse er et klogt valg

Morten Bangsgaard fremhæver også, at it-erhvervet er et fornuftigt valg, hvis uddannelsen også skal udmønte sig i et job efterfølgende.

"En it-uddannelse er et klogt valg. It-erhvervet er i vækst som en af de få brancher i Danmark, og der sker en rivende digital udvikling af hele vores samfund i disse år. Der vil uden tvivl blive behov for endnu flere it-folk fremover," skriver Morten Bangsgaard.

Ikke kun it-studierne er populære. Samlet har 88.040 søgt plads på en videregående uddannelse i år, og det er ni procent flere end sidste år.

Men ikke alle, der ansøgere får ønsket opfyldt, 63.525 modtager i det et tilbud om studieplads, mens 24.515 må sande, at den ikke gik i denne omgang.

Læs også:
Sådan fordeler de nye studerende sig på it-uddannelserne

De unge vælter ind på it-uddannelser
Derfor skal vi have endnu flere ind på it-uddannelserne

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse