USA: Blankt nej til at forbyde import af iPhone

Regeringen lægger veto mod beslutning om at forbyde import af iPhone og iPad til USA.

Artikel top billede

USA's regering siger blankt nej til at forbyde import af en række Apple-produkter til USA. Det kan du læse mere om her: USA forbyder iPhone 4 - må ikke komme ind i landet.

Dermed afviser den amerikanske regering sin egen internationale handels-kommission, U.S. International Trade Commission, der for nylig besluttede at forbyde import af bestemte Apple-produkter til USA.

Begrundelsen er, at Apple-produkterne, der tæller ældre versioner af iPhone og iPad, krænker et Samsung-patent.

Den amerikanske regering mener imidlertid, at et import-forbud af de amerikanske udviklede produkter, som bygges i Kina, vil være imod 'offentlig interesse.'

Regeringen peger på, at den er bekymret over, at aktiv udnyttelse af de såkaldte standard-essentielle patenter (SEP'er) kan anvendes til at skade konkurrencen, og at den beslutning skal ses i dette lys.

Vigtigt element

"Licensiering af SEP'er et vigtig element af regeringens politik om at fremme innovation og økonomisk fremgang," lyder det fra den amerikanske regering.

Samsung og Apple har i lang tid kæmpet indædt mod hinanden med forskellige juridiske våben. De to selskaber beskylder således løbende hinanden for at krænke den anden parts patenter og rettigheder.

Samsung bedyrer i en udsendt meddelelse, at selskabet er 'skuffet' over beslutningen.

Selskabet mener, at den handels-kommissionens oprindelige beslutning 'korrekt vurderer,' at Samsung har forhandlet med Apple i god tro, men at Apple ikke er indstillet på at købe en licens, hedder det fra selskabet.

Samsung anmeldte Apple til den amerikanske internationale handels-kommission for næsten to år siden.

Læs også: USA forbyder iPhone 4 - må ikke komme ind i landet.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S