USA: Blankt nej til at forbyde import af iPhone

Regeringen lægger veto mod beslutning om at forbyde import af iPhone og iPad til USA.

Artikel top billede

USA's regering siger blankt nej til at forbyde import af en række Apple-produkter til USA. Det kan du læse mere om her: USA forbyder iPhone 4 - må ikke komme ind i landet.

Dermed afviser den amerikanske regering sin egen internationale handels-kommission, U.S. International Trade Commission, der for nylig besluttede at forbyde import af bestemte Apple-produkter til USA.

Begrundelsen er, at Apple-produkterne, der tæller ældre versioner af iPhone og iPad, krænker et Samsung-patent.

Den amerikanske regering mener imidlertid, at et import-forbud af de amerikanske udviklede produkter, som bygges i Kina, vil være imod 'offentlig interesse.'

Regeringen peger på, at den er bekymret over, at aktiv udnyttelse af de såkaldte standard-essentielle patenter (SEP'er) kan anvendes til at skade konkurrencen, og at den beslutning skal ses i dette lys.

Vigtigt element

"Licensiering af SEP'er et vigtig element af regeringens politik om at fremme innovation og økonomisk fremgang," lyder det fra den amerikanske regering.

Samsung og Apple har i lang tid kæmpet indædt mod hinanden med forskellige juridiske våben. De to selskaber beskylder således løbende hinanden for at krænke den anden parts patenter og rettigheder.

Samsung bedyrer i en udsendt meddelelse, at selskabet er 'skuffet' over beslutningen.

Selskabet mener, at den handels-kommissionens oprindelige beslutning 'korrekt vurderer,' at Samsung har forhandlet med Apple i god tro, men at Apple ikke er indstillet på at købe en licens, hedder det fra selskabet.

Samsung anmeldte Apple til den amerikanske internationale handels-kommission for næsten to år siden.

Læs også: USA forbyder iPhone 4 - må ikke komme ind i landet.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration