USA: Blankt nej til at forbyde import af iPhone

Regeringen lægger veto mod beslutning om at forbyde import af iPhone og iPad til USA.

Artikel top billede

USA's regering siger blankt nej til at forbyde import af en række Apple-produkter til USA. Det kan du læse mere om her: USA forbyder iPhone 4 - må ikke komme ind i landet.

Dermed afviser den amerikanske regering sin egen internationale handels-kommission, U.S. International Trade Commission, der for nylig besluttede at forbyde import af bestemte Apple-produkter til USA.

Begrundelsen er, at Apple-produkterne, der tæller ældre versioner af iPhone og iPad, krænker et Samsung-patent.

Den amerikanske regering mener imidlertid, at et import-forbud af de amerikanske udviklede produkter, som bygges i Kina, vil være imod 'offentlig interesse.'

Regeringen peger på, at den er bekymret over, at aktiv udnyttelse af de såkaldte standard-essentielle patenter (SEP'er) kan anvendes til at skade konkurrencen, og at den beslutning skal ses i dette lys.

Vigtigt element

"Licensiering af SEP'er et vigtig element af regeringens politik om at fremme innovation og økonomisk fremgang," lyder det fra den amerikanske regering.

Samsung og Apple har i lang tid kæmpet indædt mod hinanden med forskellige juridiske våben. De to selskaber beskylder således løbende hinanden for at krænke den anden parts patenter og rettigheder.

Samsung bedyrer i en udsendt meddelelse, at selskabet er 'skuffet' over beslutningen.

Selskabet mener, at den handels-kommissionens oprindelige beslutning 'korrekt vurderer,' at Samsung har forhandlet med Apple i god tro, men at Apple ikke er indstillet på at købe en licens, hedder det fra selskabet.

Samsung anmeldte Apple til den amerikanske internationale handels-kommission for næsten to år siden.

Læs også: USA forbyder iPhone 4 - må ikke komme ind i landet.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S