USA: Blankt nej til at forbyde import af iPhone

Regeringen lægger veto mod beslutning om at forbyde import af iPhone og iPad til USA.

Artikel top billede

USA's regering siger blankt nej til at forbyde import af en række Apple-produkter til USA. Det kan du læse mere om her: USA forbyder iPhone 4 - må ikke komme ind i landet.

Dermed afviser den amerikanske regering sin egen internationale handels-kommission, U.S. International Trade Commission, der for nylig besluttede at forbyde import af bestemte Apple-produkter til USA.

Begrundelsen er, at Apple-produkterne, der tæller ældre versioner af iPhone og iPad, krænker et Samsung-patent.

Den amerikanske regering mener imidlertid, at et import-forbud af de amerikanske udviklede produkter, som bygges i Kina, vil være imod 'offentlig interesse.'

Regeringen peger på, at den er bekymret over, at aktiv udnyttelse af de såkaldte standard-essentielle patenter (SEP'er) kan anvendes til at skade konkurrencen, og at den beslutning skal ses i dette lys.

Vigtigt element

"Licensiering af SEP'er et vigtig element af regeringens politik om at fremme innovation og økonomisk fremgang," lyder det fra den amerikanske regering.

Samsung og Apple har i lang tid kæmpet indædt mod hinanden med forskellige juridiske våben. De to selskaber beskylder således løbende hinanden for at krænke den anden parts patenter og rettigheder.

Samsung bedyrer i en udsendt meddelelse, at selskabet er 'skuffet' over beslutningen.

Selskabet mener, at den handels-kommissionens oprindelige beslutning 'korrekt vurderer,' at Samsung har forhandlet med Apple i god tro, men at Apple ikke er indstillet på at købe en licens, hedder det fra selskabet.

Samsung anmeldte Apple til den amerikanske internationale handels-kommission for næsten to år siden.

Læs også: USA forbyder iPhone 4 - må ikke komme ind i landet.

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Mobilplan ApS

Customer Support Specialist

Midtjylland

Erhvervshus Hovedstaden S/I

Erfaren IT- og AI-specialist

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S