Yahoo fortsætter vildt opkøbs-ræs - her er det seneste firma i indkøbskurven

Yahoo køber sig til popularitet med ny tjeneste.

Artikel top billede

Det kriseramte webfirma Yahoo forsøger i dén grad at købe sig tilbage til fordums stortid.

Efter et forår med stribevis af opkøb, blandt andet et dansk, fortsætter opkøbene efter sommerferien.

Denne gang er Rockmelt.com kommet under Yahoos ejerskab.

Rockmelt var oprindeligt en social browser, men firmaet har skiftet kurs til en slags personlig social portal eller nyhedslæser. På samme måde som mange er begyndt at bruge Facebook som en slags startside til nettet, hvor de finder nyheder og opdateringer fra venner eller kendte personligheder, kan Rockmelt bruges til at samle et væld af forskellige kilder som medier og sociale netværk. Se video nederst.

Prismærket er angiveligt på mellem 50 og 80 millioner dollars.

Tjenesten lukket

Rockmelt er det 21. opkøb med den nye direktør Marissa Mayer ved roret. Hun har været ansat i et år.

Det er ikke længere muligt oprette sig som bruger på Rockmelt. Yahoo forklarer, at man vil overføre teknologien til andre tjenester. Opkøbet er dog som tidligere også en måde at købe sig til dygtige udviklere på.

Årets største Yahoo-opkøb er til dato overtagelsen af Tumblr, som angiveligt blev købt for en milliard kroner.

LÆS OGSÅ:

Yahoo forgylder teenager for at blive cool igen

Yahoo køber dansk firma

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S