Pc-salget i Europa styrtdykker: Kendt mærke får gevaldige tæsk

Pc-salget i Vesteuropa styrtdykker. Europæerne vender især ryggen til to kendte pc-mærker. Men salget vil igen snart kunne tage fart. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Pc-salget i Vesteuropa falder med lynets hast.

Det samlede salg af computere faldt ifølge nye tal fra analysehuset Gartner med hele 20 procent i årets andet kvartal i forhold til den tilsvarende periode i fjor.

I alt blev der i kvartalet solgt 10,9 millioner pc'er i de vest-europæiske lande.

Ifølge Gartner kan det meget store fald skyldes, at forbrugerne i øjeblikket afventer kommende lanceringer af pc'er udstyret med dels nye Intel-chip, dels det kommende Windows-styresystem.

Hertil kommer, at smartphones og tablet-computer også æder sig ind på pc-markedet.

"De fleste pc-leverandører tvinges til at skfite fra konsum-pc'er til tablet-computere eller hybrid-computere," siger Gartner-analytiker Meike Escherich til ComputerSweden.

HP fortsat størst

HP er fortsat den største pc-leverandør i det vestlige Europa med et samlet pc-salg i kvartalet på 2,28 millioner styks. Det svarer til et fald på 17,4 procent.

Værst ramt er Acer, der med et samlet salg på blot 1,3 millioner pc'er i alle de vest-europæiske lande er gået hele 44,7 procent tilbage.

Acer er ved at skifte fokus fra de traditionelle pc'er til blandt andet Android-baserede tablet-computere, og dette fokus-skift spiller med i det meget store fald.

Også Asus har oplevet et meget stort fald. Selskabets samlede salg i andet kvartal faldt med hele 41,7 procent.

Første kolonne er millioner solgte enheder, anden kolonne fortæller om markedsandelene, og den tredje kolonne handler om ændringen af salget i procent i forhold til samme periode sidste år. Kilde: Gartner.

Fremgang for Lenovo

Til gengæld har Lenovo som den eneste af de store pc-producenter haft fremgang.

Selskabet solgte blot 47.000 færre pc'er end Acer i kvartalet, hvilket svarer til en fremgang på 18,9 procent.

Det tyder dermed på, at Lenovo snart vil overhale Acer som det næststørste pc-mærke i Vesteuropa.

Bedre salg på vej

Meike Escherich forventer, at salgs-tallene vil se bedre ud i efteråret.

Det skyldes, at mange af de store pc-producenter er på trapperne med nye pc'er til efteråret, som Gartner vurderer vil appellere til pc-køberne.

"Der kommer attraktive nye pc'er i fjerde kvartal. De vil være hurtigere, med længere batteri-levetid og med Windows 8.1 og Intels nye Haswell-processorer," siger hun.

Hun peger på, at de nye pc-modeller imidlertid ikke vil kunne standse faldet i pc-salget.

"Men de vil kunne skabe en kilde til indtjening for pc-producenter - især når det gælder mellem- og highend-segmenterne," siger hun.

Læs også:

Rent blodbad på pc-markedet: Så slemt står det til

Her er taberne på det danske pc-marked

HP-boss til forhandlere: Pc'en er altså ikke død

Av for den: Pc-markedet ramt af historisk nedtur

Listen over de største pc-producenters salg i Vesteuropa

HP

- Solgte enheder: 2,28 millioner.
- Markedsandel: 20,8 procent.
- Fald: 17,4 procent.

Acer

- Solgte enheder: 1,3 millioner.
- Markedsandel: 11,9 procent.
- Fald: 44,7 procent.

Lenovo

- Solgte enheder: 1,26 millioner.
- Markedsandel: 11,5 procent.
- Stigning: 18,9 procent.

Dell

- Solgte enheder: 1,17 millioner.
- Markedsandel: 10,7 procent.
- Fald: 1,1 procent.

Asus

- Solgte enheder: 850.000.
- Markedsandel: 7,8 procent.
- Fald: 41,7procent.

Andre:
- Solgte enheder: 4,08 millioner.
- Markedsandel: 37,3 procent.
- Fald: 15,4 procent.

I alt:
- Solgte enheder: 10,9 millioner.
- Fald: 19,8 procent.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse