Her er taberne på det danske pc-marked

Voldsom nedtur i salget af traditionelle pc'er rammer producenter hårdt. Boom for tablet-computere, som nu for første gang har distanceret både stationære og bærbare pc'er.

Artikel top billede

Antallet af solgte tablet-computere har for første gang lagt traditionelle stationære og bærbare pc'ere
bag sig i kampen om kundernes gunst.

Ifølge tal fra IDC blev der i årets første tre måneder herhjemme solgt i alt 515.800 computere. Heraf var hele 44 procent tablets, mens bærbare og stationære maskiner måtte nøjes med henholdsvis 37 og 19 procent af salget.

Sammenligner man med samme periode i fjor, er salget af pc'er faldet med 18 procent, mens antallet af solgte tablets eksploderede med en fremgang på mere end 150 procent.

Senioranalytiker i IDC, Anders Elabak, peger på, at boomet i tablet-salget mere end opvejer nedturen for de traditionelle pc'er.

"Man kan efterhånden ikke se på pc-markedet uden også at tage højde for tablet-markedet. Og ser man på det samlede antal solgte enheder, står vi med en vækst i markedet på 17 procent," siger Anders Elbak.

Nedturen for den traditionelle pc rammer hårdt hos producenter som HP og Acer, som begge har mistet markedsandele på det i forvejen blødende pc-marked.

Værst ser det ud for HP, som går fra en markedsandel på 27 procent til 19 procent. Det svarer næsten til en halvering af salget, som er droppet fra 94.000 til 54.000. For Acer er markedsandelen faldet fra 13 til 11 procent. I rå tal svarer det til en nedgang på en tredjedel fra 45.000 til 31.000 maskiner.

Mens HP og Acer bløder, formår både Lenovo og Apple at holde skindet på næsen med stort set uændrede salgstal. Lenovo er nu den største pc-producent i Danmark med en markedsandel på 28 procent, men Apple med 11 procent af salget er på fjerdepladsen efter HP og Acer.

På tablet markedet er det fortsat et spørgsmål og Apple og Samsung - og så alle de andre. Væksten på det marked er så voldsomt, at Apple trods en stigning i salget af iPads 70.000 i fjor til mere end 125.000 alligevel må lægge ryg til et fald i sin markedsandel fra 78 til 56 procent.

Omvendt for Samsung, som mangedobler sit salg af Galaxy-tablets til godt 40.000 og dermed øger sin markedsandel fra 8 til 18 procent. På de efterfølgende pladser finder man Acer og Asus og Lenovo.

"Billedet svarer lidt til, hvad vi ser internationalt. Særlig markant er udviklingen for HP, som kun er i pc-markedet og næsten halverer sin samlede markedsandel på pc'er," siger Anders Elbak.

Læs mere:
Blodbad på pc-markedet: Så slemt står det til
Dugfriske pc-tal afslører: Sådan sælger Windows 8
Lenovo banker HP væk fra dansk pc-trone
Blog: Pc-producenterne snorksover

Her er tallene for det danske pc-salg i første kvartal af 2013

Antal og markedsandele - pc'er og tablets - Danmark 1. kvartal 2013:

 Q1 2012Q1 2013YOY (%)
Desktop PCs11550096500-16
Bærbare PCs233300190300-18
Tablets90600229000153
I alt43940051580017
PC Markedsandel (%)(%) 
Lenovo23285
HP2719-8
Acer1311-2
Apple9112
Dell6104
Tablets Markedsandel(%)(%) 
Apple7856-22
Samsung81810
Acer275
Asus253
Lenovo220

Kilde: IDC Danmark

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS