USA vil forbyde import af Samsung-telefoner

USA truer med at forbyde import af flere Samsung-telefoner.

Artikel top billede

Flere af Samsungs smartphones krænker to patenter, som Apple ejer.

Og derfor vil USA blokere for import for en række af Samsungs smartphone-modeller.

Sådan lyder det fra den amerikanske handels-kommission, ITC, der i en kendelse retter skytset mod Samsung.

De to pågældende patenter hedder henholdsvis U.S. Patent No. 7,479,949 og U.S. Patent No. 7,912,501 og dækker en touchscreen og et bruger-interface samt en teknologi, der genkender, når et headset tilsluttes.

Blokeringen af Samsungs-telefoner vil træde i kraft om 60 dage, medmindre USA's præsident, Barack Obama, skrider ind. Det har han tidligere gjort, hvilket du kan læse mere om her.

Langvarig kamp mod hinanden

Kendelsen er blot det foreløbige punktum i den langvarige juridiske krig, som Samsung og Apple fører mod hinanden.

De to selskaber, der er verdens to største smartphone-producenter, har i godt to år løbende via mange forskellige juridiske sager forsøgt at hæmme hinandens salg.

Den amerikanske handelskommission anbefalede i december sidste år, at USA skulle blokere for visse af Samsungs smartphone-modeller. Dengang var begrundelsen, at Samsung krænkede fire Apple-patenter.

En måned kom ICT i tvivl og meddelte, at organisationen ville revurdere kendelsen, der altså nu er blevet ændret til, at Samsung krænker to Apple-patenter.

Læs også:

USA: Blankt nej til at forbyde import af iPhone

Chok: USA forbyder iPhone 4 - må ikke komme ind i landet

Lang næse til Apple i bitter patentstrid mod Samsung

Dom: Samsung skal betale milliard-erstatning til Apple

Domstol forbyder salg af Galaxy Tab permanent

Kritik: Apple stjæler med vilje med arme og ben

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job