USA vil forbyde import af Samsung-telefoner

USA truer med at forbyde import af flere Samsung-telefoner.

Artikel top billede

Flere af Samsungs smartphones krænker to patenter, som Apple ejer.

Og derfor vil USA blokere for import for en række af Samsungs smartphone-modeller.

Sådan lyder det fra den amerikanske handels-kommission, ITC, der i en kendelse retter skytset mod Samsung.

De to pågældende patenter hedder henholdsvis U.S. Patent No. 7,479,949 og U.S. Patent No. 7,912,501 og dækker en touchscreen og et bruger-interface samt en teknologi, der genkender, når et headset tilsluttes.

Blokeringen af Samsungs-telefoner vil træde i kraft om 60 dage, medmindre USA's præsident, Barack Obama, skrider ind. Det har han tidligere gjort, hvilket du kan læse mere om her.

Langvarig kamp mod hinanden

Kendelsen er blot det foreløbige punktum i den langvarige juridiske krig, som Samsung og Apple fører mod hinanden.

De to selskaber, der er verdens to største smartphone-producenter, har i godt to år løbende via mange forskellige juridiske sager forsøgt at hæmme hinandens salg.

Den amerikanske handelskommission anbefalede i december sidste år, at USA skulle blokere for visse af Samsungs smartphone-modeller. Dengang var begrundelsen, at Samsung krænkede fire Apple-patenter.

En måned kom ICT i tvivl og meddelte, at organisationen ville revurdere kendelsen, der altså nu er blevet ændret til, at Samsung krænker to Apple-patenter.

Læs også:

USA: Blankt nej til at forbyde import af iPhone

Chok: USA forbyder iPhone 4 - må ikke komme ind i landet

Lang næse til Apple i bitter patentstrid mod Samsung

Dom: Samsung skal betale milliard-erstatning til Apple

Domstol forbyder salg af Galaxy Tab permanent

Kritik: Apple stjæler med vilje med arme og ben

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub