USA vil forbyde import af Samsung-telefoner

USA truer med at forbyde import af flere Samsung-telefoner.

Artikel top billede

Flere af Samsungs smartphones krænker to patenter, som Apple ejer.

Og derfor vil USA blokere for import for en række af Samsungs smartphone-modeller.

Sådan lyder det fra den amerikanske handels-kommission, ITC, der i en kendelse retter skytset mod Samsung.

De to pågældende patenter hedder henholdsvis U.S. Patent No. 7,479,949 og U.S. Patent No. 7,912,501 og dækker en touchscreen og et bruger-interface samt en teknologi, der genkender, når et headset tilsluttes.

Blokeringen af Samsungs-telefoner vil træde i kraft om 60 dage, medmindre USA's præsident, Barack Obama, skrider ind. Det har han tidligere gjort, hvilket du kan læse mere om her.

Langvarig kamp mod hinanden

Kendelsen er blot det foreløbige punktum i den langvarige juridiske krig, som Samsung og Apple fører mod hinanden.

De to selskaber, der er verdens to største smartphone-producenter, har i godt to år løbende via mange forskellige juridiske sager forsøgt at hæmme hinandens salg.

Den amerikanske handelskommission anbefalede i december sidste år, at USA skulle blokere for visse af Samsungs smartphone-modeller. Dengang var begrundelsen, at Samsung krænkede fire Apple-patenter.

En måned kom ICT i tvivl og meddelte, at organisationen ville revurdere kendelsen, der altså nu er blevet ændret til, at Samsung krænker to Apple-patenter.

Læs også:

USA: Blankt nej til at forbyde import af iPhone

Chok: USA forbyder iPhone 4 - må ikke komme ind i landet

Lang næse til Apple i bitter patentstrid mod Samsung

Dom: Samsung skal betale milliard-erstatning til Apple

Domstol forbyder salg af Galaxy Tab permanent

Kritik: Apple stjæler med vilje med arme og ben

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-metodespecialist og projektkoordinator i Ballerup

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT på Flådestation Frederikshavn

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Flyvestation Karup

    Midtjylland

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S