USA vil forbyde import af Samsung-telefoner

USA truer med at forbyde import af flere Samsung-telefoner.

Artikel top billede

Flere af Samsungs smartphones krænker to patenter, som Apple ejer.

Og derfor vil USA blokere for import for en række af Samsungs smartphone-modeller.

Sådan lyder det fra den amerikanske handels-kommission, ITC, der i en kendelse retter skytset mod Samsung.

De to pågældende patenter hedder henholdsvis U.S. Patent No. 7,479,949 og U.S. Patent No. 7,912,501 og dækker en touchscreen og et bruger-interface samt en teknologi, der genkender, når et headset tilsluttes.

Blokeringen af Samsungs-telefoner vil træde i kraft om 60 dage, medmindre USA's præsident, Barack Obama, skrider ind. Det har han tidligere gjort, hvilket du kan læse mere om her.

Langvarig kamp mod hinanden

Kendelsen er blot det foreløbige punktum i den langvarige juridiske krig, som Samsung og Apple fører mod hinanden.

De to selskaber, der er verdens to største smartphone-producenter, har i godt to år løbende via mange forskellige juridiske sager forsøgt at hæmme hinandens salg.

Den amerikanske handelskommission anbefalede i december sidste år, at USA skulle blokere for visse af Samsungs smartphone-modeller. Dengang var begrundelsen, at Samsung krænkede fire Apple-patenter.

En måned kom ICT i tvivl og meddelte, at organisationen ville revurdere kendelsen, der altså nu er blevet ændret til, at Samsung krænker to Apple-patenter.

Læs også:

USA: Blankt nej til at forbyde import af iPhone

Chok: USA forbyder iPhone 4 - må ikke komme ind i landet

Lang næse til Apple i bitter patentstrid mod Samsung

Dom: Samsung skal betale milliard-erstatning til Apple

Domstol forbyder salg af Galaxy Tab permanent

Kritik: Apple stjæler med vilje med arme og ben

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Identity Festival 2026 - København

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Lead Data Platform Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job