Efter sokkegate: Trine Bramsen får ny post på Christiansborg

Den omstridte it-ordfører for Socialdemokraterne Trine Bramsen bliver partiets nye retsordfører.

Artikel top billede

De fleste it-folk med eller uden hvide tennissokker i sandalerne kender efterhånden Socialdemokraternes it-ordfører Trine Bramsen.

Her til formiddag er Socialdemokraterne på Christiansborg indkaldt til gruppemøde, hvor der vil foregå en større rokade.

Ifølge flere medier står Trine Bramsen til at blive retsordfører for det regeringsbærende parti i den rokade.

It-iværksætteren Thomas Madsen-Mygdal skriver på Twitter, at Trine Bramsen ligefrem bliver forfremmet til retsordfører oven på den seneste ballade i Sokkegate-miseren, hvortil den Mozilla-ansatte journalist Henrik Moltke svarer:

"Hun får meget mediedækning."

Måske - måske ikke

Det har desværre ikke været muligt at få fat i Trine Bramsen for at høre, om hun fortsætter som it- og teleordfører for Socialdemokraterne.

Heller ikke partiets presseafdeling kan være behjælpelig inden gruppemødet.

Computerworld har talt med flere pressemedarbejdere i partiets pressemaskineri, der ikke kan be- eller afkræfte noget i skrivende stund.

Socialdemokraterne går ind til gruppemødet klokken 11 her til formiddag, hvorefter det forventes, at de nye poster er uddelt en lille times tid senere, og på det tidspunkt er det altså klart, om Trine Bramsen fortsætter som it-ordfører for Socialdemokraterne.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S