Microsoft sagsøges: Beskyldes for at skjule elendigt Surface-salg

Topchefer i Microsoft sættes nu på anklagebænken for at have tilbageholdt oplysninger om det ringe salg af Surface RT-maskinerne.

Artikel top billede

En stribe advokatfirmaer har i samarbejde indgivet et søgsmål mod Microsoft.

Ifølge sagens akter beskylder de Redmond-firmaets ledelse for at have tilbageholdt oplysninger om det dårlige salg af Surface RT-tabletten over for aktionærerne.

De dårlige salgstal har haft en kraftigt nedadgående betydning for aktiekurserne.

"Der er udstedt falske og vildledende regnskabstal for det kvartal, der sluttede den 31. marts 2013. Ved at tilbageholde viden gjorde Microsofts ledelse det muligt at forsinke oplysningerne, der viste, at Surface RT var en fiasko," står der i sagsakterne.

Blandt de ledere, der nævnes i retssagen, er Steve Ballmer, tidligere finansdirektør Peter Klein og marketingdirektør Tami Reller.

Det skriver Computerworlds internationale nyhedsbureau.

"Der er udstedt falske og vildledende regnskabstal"

Aktienedgang på 11 procent
Da Microsoft fremlagde sin årsrapport i juli, viste tallene, at der skulle nedskrives med god fem milliarder kroner.

En nedskrivning, der skyldes, at selskabet sidder på et stort lager af usolgte Surface RT.

I den forbindelse måtte topchef Steve Ballmer da også erkende, at der var produceret for mange enheder af RT.

I samme åndedrag sænkede Microsoft prisen med 30 procent i et forsøg på at få tømt ud i lagerbeholdningen.

Søgsmålet hævder nu, at virksomheden havde denne viden allerede i det første kvartal og derfor burde fremlægge den i kvartalsregnskabet, der dække januar til marts.

Efter at Microsoft fortalte om den store nedskrivning i juli, faldt aktien med over 11 procent, og det fald er ikke blevet indhentet siden.

Microsoft har ikke ønsket at kommentere anklagerne, skriver nyhedstjenesten.

Det er ikke kun aktionærerne, der ser skævt til Windows RT. Også pc-producenterne vælger platformen fra. Det kan du læse mere om i: Derfor lægger producenterne Windows RT i graven.

Læs også:

Analytiker: Microsoft skyder sig selv i foden

Galleri: De bedste Windows 8-apps til den seriøse bruger

Nedtur for Windows 8: Nye apps bliver ikke brugt

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura