Microsoft sagsøges: Beskyldes for at skjule elendigt Surface-salg

Topchefer i Microsoft sættes nu på anklagebænken for at have tilbageholdt oplysninger om det ringe salg af Surface RT-maskinerne.

Artikel top billede

En stribe advokatfirmaer har i samarbejde indgivet et søgsmål mod Microsoft.

Ifølge sagens akter beskylder de Redmond-firmaets ledelse for at have tilbageholdt oplysninger om det dårlige salg af Surface RT-tabletten over for aktionærerne.

De dårlige salgstal har haft en kraftigt nedadgående betydning for aktiekurserne.

"Der er udstedt falske og vildledende regnskabstal for det kvartal, der sluttede den 31. marts 2013. Ved at tilbageholde viden gjorde Microsofts ledelse det muligt at forsinke oplysningerne, der viste, at Surface RT var en fiasko," står der i sagsakterne.

Blandt de ledere, der nævnes i retssagen, er Steve Ballmer, tidligere finansdirektør Peter Klein og marketingdirektør Tami Reller.

Det skriver Computerworlds internationale nyhedsbureau.

"Der er udstedt falske og vildledende regnskabstal"

Aktienedgang på 11 procent
Da Microsoft fremlagde sin årsrapport i juli, viste tallene, at der skulle nedskrives med god fem milliarder kroner.

En nedskrivning, der skyldes, at selskabet sidder på et stort lager af usolgte Surface RT.

I den forbindelse måtte topchef Steve Ballmer da også erkende, at der var produceret for mange enheder af RT.

I samme åndedrag sænkede Microsoft prisen med 30 procent i et forsøg på at få tømt ud i lagerbeholdningen.

Søgsmålet hævder nu, at virksomheden havde denne viden allerede i det første kvartal og derfor burde fremlægge den i kvartalsregnskabet, der dække januar til marts.

Efter at Microsoft fortalte om den store nedskrivning i juli, faldt aktien med over 11 procent, og det fald er ikke blevet indhentet siden.

Microsoft har ikke ønsket at kommentere anklagerne, skriver nyhedstjenesten.

Det er ikke kun aktionærerne, der ser skævt til Windows RT. Også pc-producenterne vælger platformen fra. Det kan du læse mere om i: Derfor lægger producenterne Windows RT i graven.

Læs også:

Analytiker: Microsoft skyder sig selv i foden

Galleri: De bedste Windows 8-apps til den seriøse bruger

Nedtur for Windows 8: Nye apps bliver ikke brugt

Annonceindlæg fra Computerworld

Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice