Microsoft sagsøges: Beskyldes for at skjule elendigt Surface-salg

Topchefer i Microsoft sættes nu på anklagebænken for at have tilbageholdt oplysninger om det ringe salg af Surface RT-maskinerne.

Artikel top billede

En stribe advokatfirmaer har i samarbejde indgivet et søgsmål mod Microsoft.

Ifølge sagens akter beskylder de Redmond-firmaets ledelse for at have tilbageholdt oplysninger om det dårlige salg af Surface RT-tabletten over for aktionærerne.

De dårlige salgstal har haft en kraftigt nedadgående betydning for aktiekurserne.

"Der er udstedt falske og vildledende regnskabstal for det kvartal, der sluttede den 31. marts 2013. Ved at tilbageholde viden gjorde Microsofts ledelse det muligt at forsinke oplysningerne, der viste, at Surface RT var en fiasko," står der i sagsakterne.

Blandt de ledere, der nævnes i retssagen, er Steve Ballmer, tidligere finansdirektør Peter Klein og marketingdirektør Tami Reller.

Det skriver Computerworlds internationale nyhedsbureau.

"Der er udstedt falske og vildledende regnskabstal"

Aktienedgang på 11 procent
Da Microsoft fremlagde sin årsrapport i juli, viste tallene, at der skulle nedskrives med god fem milliarder kroner.

En nedskrivning, der skyldes, at selskabet sidder på et stort lager af usolgte Surface RT.

I den forbindelse måtte topchef Steve Ballmer da også erkende, at der var produceret for mange enheder af RT.

I samme åndedrag sænkede Microsoft prisen med 30 procent i et forsøg på at få tømt ud i lagerbeholdningen.

Søgsmålet hævder nu, at virksomheden havde denne viden allerede i det første kvartal og derfor burde fremlægge den i kvartalsregnskabet, der dække januar til marts.

Efter at Microsoft fortalte om den store nedskrivning i juli, faldt aktien med over 11 procent, og det fald er ikke blevet indhentet siden.

Microsoft har ikke ønsket at kommentere anklagerne, skriver nyhedstjenesten.

Det er ikke kun aktionærerne, der ser skævt til Windows RT. Også pc-producenterne vælger platformen fra. Det kan du læse mere om i: Derfor lægger producenterne Windows RT i graven.

Læs også:

Analytiker: Microsoft skyder sig selv i foden

Galleri: De bedste Windows 8-apps til den seriøse bruger

Nedtur for Windows 8: Nye apps bliver ikke brugt

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS