Derfor lægger producenterne Windows RT i graven

En stribe af de helt store pc-producenter dropper deres Windows RT-modeller. Se hvorfor.

Artikel top billede

I forrige uge fortalte storproducenten Asus, at selskabet har brændt fingrene på tabletter med Windows RT, der er Windows 8-varianten til tablets.

Satsningen på det nye styresystem er ikke lykkedes specielt godt, og derfor har firmaet nu valgt at trække stikket helt til det lukkede tablet-system.

Den beslutning står Asus ikke alene med.

Pc-giganten Lenovo har fjernet sin Windows RT-model, og før sommerferien valgte Samsung at droppe sin RT-tablet med navnet Ativ Tab.

HP og Toshiba havde begge planer om en tablet med RT, men der er aldrig kommet konkrete produkter fra de to firmaer.

Også Microsoft har nedjusteret forventningerne til sit eget produkt.

Firmaet har erkendt et tab på godt fem milliarder kroner, fordi Surface RT ikke sælger som forventet, og derfor har prisen fået et ordentligt hak nedad.

Dell har dog ikke givet helt op, og firmaet har stadig XPS 10-modellen med RT til salg.

Analytikerne har da også allerede dødsdømt RT. Læs mere om det her: Analytiker: Windows RT er dømt til at dø

Asus siger farvel men ikke på gensyn

Asus-chefen Jerry Shen fortæller nu til den amerikanske avis Wall Street Journal, at forholdet mellem RT og Asus er helt forbi.

Den nuværende Vivotab RT, der drives af en Arm-processor med RT som styresystem, udfases.

I stedet vil virksomheden satse på tabletter med Intels processorer og med den fulde udgave af Windows 8, der er et helt traditionelt styresystem.

På RT-modellerne kan man eksempelvis ikke installere programmer, men kun apps.

Det lave antal af apps til platformen er ifølge eksperter en af akilleshælene i forhold til fremgang.

Ifølge analysehuset IDC udgør andelen af tabletter med Windows RT blot 0,5 procent af de tabletter, der blev solgt i andet kvartal i år.

Det svarer til cirka 200.000 enheder på verdensplan.

Tabletter med den fulde udgave af Windows 8 klarer sig noget bedre. I den samme periode stod disse modeller, ifølge IDC, for fire procent af de solgte tabletter. Læs mere om udviklingen her: Windows-tabletter stjæler markedet fra konkurrenterne

Læs også:

Galleri: De bedste Windows 8-apps til den seriøse bruger

Nedtur for Windows 8: Nye apps bliver ikke brugt

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job