Derfor lægger producenterne Windows RT i graven

En stribe af de helt store pc-producenter dropper deres Windows RT-modeller. Se hvorfor.

Artikel top billede

I forrige uge fortalte storproducenten Asus, at selskabet har brændt fingrene på tabletter med Windows RT, der er Windows 8-varianten til tablets.

Satsningen på det nye styresystem er ikke lykkedes specielt godt, og derfor har firmaet nu valgt at trække stikket helt til det lukkede tablet-system.

Den beslutning står Asus ikke alene med.

Pc-giganten Lenovo har fjernet sin Windows RT-model, og før sommerferien valgte Samsung at droppe sin RT-tablet med navnet Ativ Tab.

HP og Toshiba havde begge planer om en tablet med RT, men der er aldrig kommet konkrete produkter fra de to firmaer.

Også Microsoft har nedjusteret forventningerne til sit eget produkt.

Firmaet har erkendt et tab på godt fem milliarder kroner, fordi Surface RT ikke sælger som forventet, og derfor har prisen fået et ordentligt hak nedad.

Dell har dog ikke givet helt op, og firmaet har stadig XPS 10-modellen med RT til salg.

Analytikerne har da også allerede dødsdømt RT. Læs mere om det her: Analytiker: Windows RT er dømt til at dø

Asus siger farvel men ikke på gensyn

Asus-chefen Jerry Shen fortæller nu til den amerikanske avis Wall Street Journal, at forholdet mellem RT og Asus er helt forbi.

Den nuværende Vivotab RT, der drives af en Arm-processor med RT som styresystem, udfases.

I stedet vil virksomheden satse på tabletter med Intels processorer og med den fulde udgave af Windows 8, der er et helt traditionelt styresystem.

På RT-modellerne kan man eksempelvis ikke installere programmer, men kun apps.

Det lave antal af apps til platformen er ifølge eksperter en af akilleshælene i forhold til fremgang.

Ifølge analysehuset IDC udgør andelen af tabletter med Windows RT blot 0,5 procent af de tabletter, der blev solgt i andet kvartal i år.

Det svarer til cirka 200.000 enheder på verdensplan.

Tabletter med den fulde udgave af Windows 8 klarer sig noget bedre. I den samme periode stod disse modeller, ifølge IDC, for fire procent af de solgte tabletter. Læs mere om udviklingen her: Windows-tabletter stjæler markedet fra konkurrenterne

Læs også:

Galleri: De bedste Windows 8-apps til den seriøse bruger

Nedtur for Windows 8: Nye apps bliver ikke brugt

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network