Nedtur for Windows 8: Nye apps bliver ikke brugt

Den helt store nyskabelse i Windows 8 ser ud til at være en fiasko. De mange apps til styresystemet bliver stort set ikke brugt.

Artikel top billede

Der er ingen tvivl om, at det kan være en bøvlet opgave at lære Windows 8 at kende

Microsoft har flyttet rundt på funktioner, og der er tilføjet nye.
En af de mest banebrydende er Metro-interfacet, som i dag kaldes Modern UI.

Det består af en række apps udformet som farverige fliser, der som det første dukker op, når computeren tændes.

Windows 8 har allerede fra fødslen en del, og du kan selv i Microsoft Store downloade yderligere apps, som herefter vil blive placeret på startskærmen.

Det minder altså om det, som du kender fra din smartphone.
Men det går ikke særligt godt med denne nyskabelse i Windows 8. I hvert fald ikke hvis man spørger Soluto.

Det er et firma, som har specialiseret sig i at producere værktøj til fjernstyring og support af computere.

Ifølge vores kolleger på PCWorld.com har Soluto undersøgt over 10.000 maskiner med Windows 8 og kan konkludere, at brugen af apps er yderst begrænset på stationære og bærbare computere - selv dem med touchskærm.

På tablet-pc'er var brugen af apps desuden forholdsvis afdæmpet. Enheder med Windows RT er dog ikke en del af regnestykket.

Kun få apps bruges hver dag

Langt under tre apps om dagen aktiverer brugerne i gennemsnit ifølge Soluto, uanset om de bruger en stationær pc, en bærbar computer eller en tablet-pc (med en fuld version af Windows 8).

På top 10-listen over de mest brugte apps er ni af dem preinstallerede, og de følger med Microsofts styresystem.

Den eneste 'udefra' er Netflix, som skal downloades manuelt fra Microsoft Store, hvor der i dag er cirka 70.000 apps at vælge imellem.

Hele Solutos undersøgelse kan læses her.

Microsoft bøjer sig

I slutningen af juni vil Microsoft være klar med det første preview af opdateringen fra Windows 8 til version 8.1 - også kaldet Windows Blue.

De seneste lækkede billeder af styresystemet viser blandt andet en ny startskærm og nye muligheder for at tilpasse farver og temaer.

Det skulle også være sikkert, at der nu kommer en mulighed for at boote direkte til desktoppen og dermed springe Modern UI over.

Dermed slipper man for at blive budt velkommen af de mange farverige apps, som mange ifølge Solutos undersøgelse alligevel stort set ikke bruger.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura