Nedtur for Windows 8: Nye apps bliver ikke brugt

Den helt store nyskabelse i Windows 8 ser ud til at være en fiasko. De mange apps til styresystemet bliver stort set ikke brugt.

Artikel top billede

Der er ingen tvivl om, at det kan være en bøvlet opgave at lære Windows 8 at kende

Microsoft har flyttet rundt på funktioner, og der er tilføjet nye.
En af de mest banebrydende er Metro-interfacet, som i dag kaldes Modern UI.

Det består af en række apps udformet som farverige fliser, der som det første dukker op, når computeren tændes.

Windows 8 har allerede fra fødslen en del, og du kan selv i Microsoft Store downloade yderligere apps, som herefter vil blive placeret på startskærmen.

Det minder altså om det, som du kender fra din smartphone.
Men det går ikke særligt godt med denne nyskabelse i Windows 8. I hvert fald ikke hvis man spørger Soluto.

Det er et firma, som har specialiseret sig i at producere værktøj til fjernstyring og support af computere.

Ifølge vores kolleger på PCWorld.com har Soluto undersøgt over 10.000 maskiner med Windows 8 og kan konkludere, at brugen af apps er yderst begrænset på stationære og bærbare computere - selv dem med touchskærm.

På tablet-pc'er var brugen af apps desuden forholdsvis afdæmpet. Enheder med Windows RT er dog ikke en del af regnestykket.

Kun få apps bruges hver dag

Langt under tre apps om dagen aktiverer brugerne i gennemsnit ifølge Soluto, uanset om de bruger en stationær pc, en bærbar computer eller en tablet-pc (med en fuld version af Windows 8).

På top 10-listen over de mest brugte apps er ni af dem preinstallerede, og de følger med Microsofts styresystem.

Den eneste 'udefra' er Netflix, som skal downloades manuelt fra Microsoft Store, hvor der i dag er cirka 70.000 apps at vælge imellem.

Hele Solutos undersøgelse kan læses her.

Microsoft bøjer sig

I slutningen af juni vil Microsoft være klar med det første preview af opdateringen fra Windows 8 til version 8.1 - også kaldet Windows Blue.

De seneste lækkede billeder af styresystemet viser blandt andet en ny startskærm og nye muligheder for at tilpasse farver og temaer.

Det skulle også være sikkert, at der nu kommer en mulighed for at boote direkte til desktoppen og dermed springe Modern UI over.

Dermed slipper man for at blive budt velkommen af de mange farverige apps, som mange ifølge Solutos undersøgelse alligevel stort set ikke bruger.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksspecialist med indsigt i C2 systemer til opbygningen af Forsvarets anti-drone-program

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

NOVAX A/S

Developer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S