Dells indtjening styrtdykker - faldet med 72 procent

Dells kan stadig sælge computere. Men indtjeningen falder med lynets hast. Se her, hvad der er gået galt.

Artikel top billede

Dells indtjening efter skat falder med lynets hast.

Selskabet netto-indtjening for andet regnskabskvartal er således faldet med enorme 72 procent i forhold til det tilsvarende kvartal i fjor, meddeler det.

Til gengæld ligger omsætningen stort set uændret.

Den helt store synder er Dell's pc-forretning, hvor omsætningen faldt fem procent til 51 milliarder kroner, mens drifts-resultatet i divisionen styrtede lodret ned med et fald på 71 procent til 1,1 milliarder kroner.

Pc-markedet skrumper, hvilket du kan læse mere om her. Og samtidig har Dell kastet sig ud i en kamp for at øge sine markedsandele, hvilket har ført til store prisfald på selskabets computere.

"Vores bestræbelser på at øge væksten har givet bedre markedsandele på bekostning af profitabiliteten," lyder det i et brev til aktionærerne fra Dells finansdirektør, Brian Gladden.

Målet om vækst og øgede markedsandele skal ses i lyset af, at Dell i et stykke tid har ligget i forhandlinger om at sælge sig selv til et konglomerat bestående af selskabets stifter og administrerende direktør, Michael Dell, samt kapitalfonden Silver Lake Partners.

En række aktionærer med investoren Carl Icahn i spidsen vil have hævet prisen for Dell Computers, og aktionærerne skal om en måned tage stilling til Michael Dell og Silver Lake Partners tilbud på 24,7 milliarder dollar - 138,5 milliarder kroner.

Ny kurs for selskabet

Dell har længe arbejdet på at skifte fokus fra det klassiske pc-marked til det store service-marked og de professionelle brugere. Det kan du læse mere om her.

Service-forretningen kom ud med en stort set uændret omsætning på 11,8 milliarder kroner, mens resultatet i selskabets Enterprise Solutions Group - der sælger servere, storage og netværksudstyr - er da også væsentligt bedre end i pc-forretningen.

Enterprise Solutions Group kom således ud af andet kvartal med en omsætningsstigning på otte procent til 18,5 milliarder kroner.

I resultatet er indregnet en udgiftspost på 700 millioner kroner til dækning af omkostninger i forbindelse med det måske kommende salg af selskabet.

Dette beløb dækker blandt andet udgifter til fyringer samt integration af opkøb og lignende, hedder det.

Læs også:

Pc-salget i Europa styrtdykker: Kendt mærke får gevaldige tæsk

Salget af pc'er styrtdykker - her er kæden hoppet af

Storaktionærer: Blankt nej til salg af Dell

Dells udfordring: At genføde sig selv som noget andet

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS