Dansk it-firma solgt til international kapitalfond

Opdateret: Dansk it-selskab er netop solgt til international kapitalfond.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Danske e-conomic sælges til den internationale investeringsfond HgCapital.

E-conomic, der laver cloud-baserede regnskabssystemer til små- og mellemstore virksomheder, har haft en betydelig succes i de senere år.

Nu vil HgCapital vil gøre den danske virksomhed til nummer et i verden, hedder det i en pressemeddelse.

"Vi er sikre på, at virksomheden har potentialet til at blive nummer et i verden inden for sin sektor, og vi vil arbejde tæt på direktør Torben Frigaard Rasmussen og hans kolleger for at forløse potentialet," udtaler Nic Humphries, partner og CEO i HgCapital. 

"Det er vores ambition at skabe mange nye arbejdspladser for e-conomic - både i Danmark og mange andre steder i Europa." 

100.000 cloud-kunder

E-conomic blev grundlagt i 2001. I dag har virksomheden over 100.000 kunder herhjemme og i udlandet til de cloud-baserede systemer til håndtering af regnskaber, timer, lager etc.

Virksomheden beskæftiger 130 medarbejdere og havde i 2012 en omsætning på over 96 millioner kroner. 

Det var en fremgang på 33 procent fra 2011. Virksomheden fik alene i 2012 23.000 nye erhvervskunder, oplyses det i pressemeddelelsen. 

E-conomics administrerende direktør, Torben Frigaard Rasmussen, udtalte sig i januar til Computerworld om vækst-mulighederne:

"Pt. ser vi ikke nogen øvre grænse for antallet af kunder. I Danmark alene består vores målgruppe af omkring 250.000 virksomheder, som har op til 25-30 ansatte. Så der er fortsat et stort potentiale i Danmark."

"Men internationalt er potentialet endnu større. Bare i EU-landene er der millioner af virksomheder, hvor vores produkt kan være interessant," sagde Torben Frigaard Rasmussen.

Læs også: Dansk direktør: Derfor har vi solgt e-conomics

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network