Dansk direktør: Derfor har vi solgt e-conomic

Interview: Egentlig skulle danske E-conomic slet ikke sælges. Men så kom der en henvendelse fra en rig kapitalfond. Læs topchef Torben Frigaard Rasmussens forklaring på stor-salget af den danske it-succes.

Artikel top billede

Interview: Firmaet bag det danske cloud-baserede regnskabssystem e-conomic er i dag blevet solgt til den internationale investeringsfond HgCapital.

Det salg er kommet i stand, fordi virksomheden vil være større på det globale marked. 

Der var egentlig slet ikke planer om et salg lige nu, men tilbuddet fra HgCapital viste sig at være det helt rigtige.

"Vi fik en henvendelse HgCapital først på året, hvor de havde spottet os. Vi har femdobbelt forretningen i løbet af de sidste fem år, og derved blevet interessante for blandt andet HgCapital," fortæller administrerende direktør i e-conomic, Torben Frigaard Rasmussen.

"På daværende tidspunkt gik vi egentlig ikke i salgstanker, men interessen fra HgCapital viste sig at være vedholdende, og vi fik lært dem at kende. Efter et par måneder med forhandlinger frem og tilbage nåede vi frem til et resultat, som ejerne af e-conomic fandt spændende, og så faldt handelen på plads," fortæller han til Computerworld. 

Win-win

En af begrundelserne for at salget faldt på plads er, at intentionerne for fremtiden i begge virksomheder matcher godt. 

"I HgCapital er de specialister indenfor vores område, og derfor mener vi i ledergruppen, at et samarbejde kan give ny inspiration og et internationalt netværk, som vi kan få stor gavn af."

Investeringsfond klinger lidt af tilpasning og videresalg. Er det en del af planen?

"Det er sikkert gode grunde til, at nogle frygter kapitalfonde, men det er ikke planen her. Vores aftale handler om at skabe ny vækst til e-conomic. Vi er allerede i gang med arbejdet omkring partnerskaber og opkøb, der kan understøtte vores virksomhed."

Bliver i Danmark

Forsvinder virksomheden og arbejdspladserne fra København, hvor i er nu?

"Nej, vores ansatte bliver. Intentionen er at investere i international vækst, men med hovedkvarter i Danmark. Vi har netop skrevet under på et nyt lejemål på næsten 5.000 kvadratmeter, som vi flytter ind i til maj. Så i stedet for de nuværende 140 medarbejdere, som vi er nu, får vi plads til 280 personer. Det bliver således mulighed for en solid vækst," siger Torben Frigaard Rasmussen.

Hvor meget er selskabet blevet solgt for?

"Det er jeg blevet bedt om ikke at udtale mig om."

Firmaets regnskabs-software henvender sig primært til små og mellemstore virksomheder.

E-conomic har flere end 167.000 virksomhedskunder og 5.200 bogholdere og revisorer tilknyttet.

læs også:
Dansk it-firma solgt til international kapitalfond

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra 7N A/S

    7N: Specialisterne bag Europas digitale forsvarsparathed

    Når Danmark og Europa skal ruste sig til en ny sikkerhedspolitisk virkelighed, handler det ikke længere kun om materiel og mandskab.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S