HP sætter topchef fra bestillingen - omsætning styrtdykker

Omsætningen styrtdykker i verdens største it-firma, der lader hammeren falde.

Artikel top billede

Det er hårde tider for HP.

Selskabets omsætning er faldet med otte procent i dets tredje regnskabskvartal.

Der er tilbagegang i samtlige selskabets divisioner undtagen softwaredivisionen i forhold til samme periode i fjor.

Som direkte konsekvens af tilbagegangen stopper HP's øverste chef for enterprise-divisionen, Dave Donatelli, med omgående virkning.

Han bliver i stedet placeret i en mere tilbagetrukket rolle, hvor han får til opgave at 'identificere opstarts-virksomheder med potentiel værdifuld teknologi,' lyder det i en meddelelse fra HP.

Enterprise-divisionen står bag HP's x86- og Itanium-servere, selskabets netværks-produkter samt dets storage-produkter og udgør dermed en hjørnesten for det store selskab.

Det understreges af, at HP's næstkommanderende, COO Bill Veghte, nu overtager den direkte ledelse af divisionen.

Nedtur vil fortsætte

HP's administrerende direktør, Meg Whitman, forventer, at der kommer til at gå en rum tid, før HP igen er på benene.

HP har i forvejen været plaget af faldende salg i mange af selskabets divisioner i flere kvartaler i træk.

Meg Whitman har tidligere antydet, at HP's kommende års-resultat kunne blive bedre end det foregående års.

Nu siger hun imidlertid, at det er 'usandsynligt,' at HP vil være i stand til at vende faldet i omsætningen 'så hurtigt,' selv om visse divisioner muligvis vil kunne præsentere et bedre årsresultat end året før.

Meg Whitman lægger ikke skjul på, at en del af grunden til faldet i omsætningen skal findes i dårlig ledelse i enterprise-divisionen.

Ligeledes har HP's marketing- og salgs-arbejde været ude af trit med markedet, siger hun.

Her er det største fald

Pc-markedet på vej ned

En anden grund er HP's fejlagtige forventninger til pc-markedet, der i den seneste tid er dykket markant og langt mere, end HP havde forventet.

Du kan læse mere om pc-markedets markante nedtur her.

HP-divisionen The Personal System Group fik den største tilbagegang med et omsætningsfald på 11 procent i forhold til samme periode i fjor.

Værst ramt i divisionen var salget af notebook-computere, der nu står som divisionens svageste produktgruppe med et fald på 14 procent i antal solgte eksemplarer.

Salget til private kunder faldt med hele 22 procent, mens salget til virksomheder blot faldt tre procent, hedder det.

Enterprise-divisionen blev ramt af et omsætningsfald på ni procent. Værst ramt blev her salget af Business Critical System (BCS), der gik hele 26 procent tilbage. Denne afdeling dækker blandt andet over salg af Itanium-baserede servere.

HP fyrede i selskabets tredje regnskabskvartal 3.800 ansatte.

Læs også:

Pc-salget i Europa styrtdykker: Kendt mærke får gevaldige tæsk

Her er taberne på det danske pc-marked

Derfor betaler HP kun 4,8 procent i dansk skat

HP skærer til: Så mange har forladt firmaet

Din pc skal ned i pris - og have flere hestekræfter

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS