HP sætter topchef fra bestillingen - omsætning styrtdykker

Omsætningen styrtdykker i verdens største it-firma, der lader hammeren falde.

Artikel top billede

Det er hårde tider for HP.

Selskabets omsætning er faldet med otte procent i dets tredje regnskabskvartal.

Der er tilbagegang i samtlige selskabets divisioner undtagen softwaredivisionen i forhold til samme periode i fjor.

Som direkte konsekvens af tilbagegangen stopper HP's øverste chef for enterprise-divisionen, Dave Donatelli, med omgående virkning.

Han bliver i stedet placeret i en mere tilbagetrukket rolle, hvor han får til opgave at 'identificere opstarts-virksomheder med potentiel værdifuld teknologi,' lyder det i en meddelelse fra HP.

Enterprise-divisionen står bag HP's x86- og Itanium-servere, selskabets netværks-produkter samt dets storage-produkter og udgør dermed en hjørnesten for det store selskab.

Det understreges af, at HP's næstkommanderende, COO Bill Veghte, nu overtager den direkte ledelse af divisionen.

Nedtur vil fortsætte

HP's administrerende direktør, Meg Whitman, forventer, at der kommer til at gå en rum tid, før HP igen er på benene.

HP har i forvejen været plaget af faldende salg i mange af selskabets divisioner i flere kvartaler i træk.

Meg Whitman har tidligere antydet, at HP's kommende års-resultat kunne blive bedre end det foregående års.

Nu siger hun imidlertid, at det er 'usandsynligt,' at HP vil være i stand til at vende faldet i omsætningen 'så hurtigt,' selv om visse divisioner muligvis vil kunne præsentere et bedre årsresultat end året før.

Meg Whitman lægger ikke skjul på, at en del af grunden til faldet i omsætningen skal findes i dårlig ledelse i enterprise-divisionen.

Ligeledes har HP's marketing- og salgs-arbejde været ude af trit med markedet, siger hun.

Her er det største fald

Pc-markedet på vej ned

En anden grund er HP's fejlagtige forventninger til pc-markedet, der i den seneste tid er dykket markant og langt mere, end HP havde forventet.

Du kan læse mere om pc-markedets markante nedtur her.

HP-divisionen The Personal System Group fik den største tilbagegang med et omsætningsfald på 11 procent i forhold til samme periode i fjor.

Værst ramt i divisionen var salget af notebook-computere, der nu står som divisionens svageste produktgruppe med et fald på 14 procent i antal solgte eksemplarer.

Salget til private kunder faldt med hele 22 procent, mens salget til virksomheder blot faldt tre procent, hedder det.

Enterprise-divisionen blev ramt af et omsætningsfald på ni procent. Værst ramt blev her salget af Business Critical System (BCS), der gik hele 26 procent tilbage. Denne afdeling dækker blandt andet over salg af Itanium-baserede servere.

HP fyrede i selskabets tredje regnskabskvartal 3.800 ansatte.

Læs også:

Pc-salget i Europa styrtdykker: Kendt mærke får gevaldige tæsk

Her er taberne på det danske pc-marked

Derfor betaler HP kun 4,8 procent i dansk skat

HP skærer til: Så mange har forladt firmaet

Din pc skal ned i pris - og have flere hestekræfter

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Chef til stor applikationstransformation i Forsvaret

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Chef til stor applikationstransformation i Forsvaret

Københavnsområdet

Sampension A/S

Netværksadministrator til Sampension

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension