Pc-gigant installerer egen startknap til Windows 8

Verdens største pc-producent implementerer sin egen startknap og app-butik på nye Windows 8-maskiner.

Artikel top billede

Pokki til Windows 8.

Lenovo, der i øjeblikket er verdens største pc-producent med en markedsandel på 16,7 procent, tager nu sagen i egen hånd og implementerer sin egen startknap til Windows. 

Det er gratis-softwaren Pokki, Lenovo fremover vil installere på nye Windows 8-maskiner, før de sendes afsted til butikkerne.

Pokki, som virksomheden Sweetlabs står bag, tweaker Windows-grænsefladen, så startknappen er tilbage - noget mange Windows-brugere har efterspurgt i forbindelse med Windows 8.

Samtidig tilføjer Pokki flere funktioner og apps til Windows.

Microsoft har valgt selv at bringe en form for startknap tilbage, når Windows 8.1 frigives senere dette efterår, men Lenovo føler åbenbart, at Pokki er en mere optimal løsning.

Vores kolleger på det amerikanske PC World skriver, at Lenovo vil præinstallere Pokki på både IdeaPad, ThinkPad og IdeaCentre-maskiner.

Også Acer - verdens fjerdestørste pc-producent - sender pc'er på markedet, hvor Pokki er præinstalleret.

Tilføjer også app-butik

Ifølge PC World tilføjer Lenovo med Pokki også et alternativ til Windows Store, så brugerne kan hente apps i Pokki-butikken.

"Vi etablerede Sweetlabs for at skabe verdens største app-distributions-platform for udviklere, og dagens meddelelse fra verdens største pc-producen er et kæmpe skridt i den rigtige retning," udtaler Sweetlabs-medstifter og -direktør Darrius Thompson.

Der findes flere løsninger, der som Pokki kan bruges til at tilpasse Windows og startmenuen efter eget ønske. En af dem er Classic Shells - se vores gennemgang af den løsning her

I videoen herunder kan du se, hvordan Pokki fungerer i Windows 8:

Følg @kimstensdal på Twitter

Læs også:

It-brugere enige: Vil have Windows-startknap tilbage

Windows 8.1 mod Mac Mavericks: Hvem vinder opgøret

Guide: Sådan bruger du de nye funktioner i Windows 8.1

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job