Afstemning: Er du ligeglad med antivirus på mobilen?

Sikkerhedsbranchen lover bål og brand, hvis du ikke beskytter din telefon bag et sikkerhedsprodukt. Andre har en noget mere afslappet holdning. Men hvad gør du?

Artikel top billede

Antivirus-producenterne tordner om, at alskens ondskab vil ramme dig og din smarte mobiltelefon, hvis du ikke beskytter den med et lag kode, der kan holde malware fra døren.

"Sidste år forudsagde vi, at mængden af malware ville stige til 125.000, men faktisk steg den til 350.000," sagde Raimund Genes, der er teknologidirektør hos Trend Micro, tidligere på året.

Mængden af malware på Android er ifølge sikkerheds-leverandøren steget hurtigere i løbet af tre år, end hvad der var tilfældet med den pc-baserede malware i løbet af de første 14 år.

Selveste FBI har også været ude med advarsler.

Og fra denne kant er holdningen klar: Du skal bruge sikkerhedsprodukter på mobilos.

"De største risikoområder er blandt brugere, der ikke anvender godkendt produkter eller officielle apps. Eller bruger gammel software."

Rolig nu!
Andre tager dog truslen knap så alvorligt.

Eksempelvis vurderer non-profit-organisationen AV-Comparatives, der har specialiseret sig i test af sikkerhedsprodukter, truslen i Europa som værende lille.

Det har de gjort i forbindelse med en stor test af antivirus-produkter til Android-platformen.

For at være på den sikre side anbefaler organisationen dog, at man bruger sikkerhedsprodukter til telefonen, men siger i samme åndedrag, at det faktisk er langt vigtigere at tænke på data-genskabelse i forbindelse med tyveri eller tab af telefonen.

Det er en langt større trussel, vurderes det fra denne kant.

Her er truslen størst

Benytter du kun officielle produkter og officielle app-butikker, er sikkerhedsrisikoen i Europa altså meget lille, vurderer AV-Comparatives.

Men lille er ikke ensbetydende med ikke eksisterende, og situationen kan hurtigt ændre sig.

Malware angreb kan dukke op som lyn fra en klar himmel, hvilket PremiumSMS-malware, der forsøger at franarre dig penge via falske SMS'er, er et eksempel på.

De største risikoområder er dog blandt brugere, der ikke anvender godkendt produkter eller officielle apps. Eller bruger gammel software.

Sikkerhedsfirmaet Duo Securitys vurderede eksempelvis, at 56 procent af alle Android-telefoner på markedet i 2011 kørte forældede og usikre versioner af mobilstyresystemet.

Desuden er usikkerheden geografisk. Specielt er Asien, Kina og til dels også Østeuropa plaget af problemerne. Ofte på grund af netop uoriginal software eller telefoner.

Hvad gør du selv?

Men hvordan håndterer du sikkerheden på din smartphone?

Afgiv din stemme her, så samler vi resultaterne og følger op.

Læs også:
Stor test af AV-programmer til din smartpone

De 21 værste it-vaner - og hvordan du bryder dem

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse