FBI advarer mod Android-malware

Her er de gode råd til, hvordan du skal beskytte din smartphone.

Artikel top billede

FBI's Internet Crime Complaint Center har udsendt en advarsel mod malware til mobile enheder med Android. Den advarer mod to konkrete programmer, Loozfon og FinFisher. Der er ikke tale om ny malware, og FBI understreger, at det blot er to eksempler på den software, som kriminelle bruger til at lure brugere i fælden.

Loozfon spredes over et reklamebanner, der lokker med, at man kan tjene mange penge blot på at sende mails hjemmefra. Herefter trænger den ind på telefonen og forsøger at stjæle data fra kontaktbogen og den inficerede enheds telefonnummer.

FinFisher er en mere avanceret form for spyware, som gør det muligt at fjernstyre enheden. Den kan overføres til telefonen, når brugeren klikker på et manipuleret link eller åbner en tekstbesked, der foregiver at være en systemopdatering.

FBI kommer med en række konkrete råd til, hvad man kan gøre for at beskytte sin telefon. Hele listen kan læses hos Internet Crime Complaint Center.

Det anbefales blandt andet at deaktivere unødvendige funktioner på telefonen for at begrænse de mulige sårbarheder, sørge for at anvende kryptering, hvis det er muligt, og undgå ukendte trådløse netværk.

Desuden bør man sørge for, at alle personlige data er slettet grundigt, hvis enheden bliver solgt eller afleveret til andre.

Mange af FBI's råd mod mobil malware gælder også for software til almindelige computere.

Annonceindlæg fra Computerworld

Danmark i den digitale frontlinje: Forsvaret skal genoprustes – også online

Danmark står i dag i en ny type konflikt – en, hvor grænsen mellem fysisk og digital krigsførelse for længst er udvisket.

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird