Læsernes dom: Her er Ballmers største flop

Computerworlds læsere har stemt om, hvor Microsofts afgående topboss Steve Ballmer har hittet og fejlet i sin 13-årige periode som chef for kodefabrikken. Se resultatet her.

Artikel top billede

Inden tiden rinder ud for Microsofts administrerende direktør Steve Ballmer, har Computerworld bedt jer læsere om en vurdering af topbossens bedste træffere og værste fejlskud i de 13 år, han har siddet ved roret.

Afstemningen er nu afsluttet, og stemmerne gjort op - og der tegner sig et noget pudsigt billede.

For det største flop er Windows Vista med 36 procent af stemmerne, mens det største hit ifølge Computerworlds læsere er Windows 7, der i høj grad bygger på netop Vista med eksempelvis Aero-brugergrænsefladen, diverse sikkerhedsfunktioner og Windows Search.

41 procent af læserne peger på Windows 7, der kom på markedet tre år efter Vista, som det mest succesrige produkt, der er kommet ud af Microsoft i Steve Ballmers regeringsperiode.

Derfor floppede Windows Vista

Brugervenlighedsekspert Thomas Visby Snitker fra usabilityselskabet SnitkerGrup peger på flere faktorer, der er afgørende, når Computerworlds læsere har stemt, som de gjorde.

"Først og fremmest ser Windows Vista og Windows 7 ret forskellige ud, men det var faktisk et større hop at gå fra Windows XP til Vista, end det var at gå fra Vista til Windows 7," siger han med henvisning til, at Windows Vista på den baggrund har afbødet kritikken af Windows 7's brugergrænseflade.

Men den vigtigste forklaring på floppet Windows Vista ligger ifølge Thomas Visby Snitker i styresystemets langsommelighed.

"Hurtighed er en helt afgørende faktor for god brugervenlighed, og her skuffede Vista. Især fordi styresystemer bliver solgt til at gøre os mere effektive. Det siger sig selv, at et langsomt styresystem vækker frustrationer i den sammenhæng," lyder skudsmålet fra brugervenlighedseksperten.

Windows vækker størst følelser

At Windows Vista og Windows 7 er i bunden og toppen af afstemningen vidner noget om, hvilke følelser vi har for de store styresystemer, som de fleste danskere dagligt er i kontakt med på den ene eller den anden måde.

Faktisk kommer Windows XP ind på listen over de mest succesrige produktlanceringer under Steve Ballmer, mens Windows RT er det tredjestørste flop fra Microsoft i de seneste 13 år.

Kun musikafpilleren Zune kan lige akkurat kile sig ind mellem Windows Vista og Windows RT på floplisten.

Microsoft-boss Steve Ballmer har i øvrigt selv fremhævet udviklingen af Windows Vista som den værste proces i sin periode som Microsoft-chef, hvilket du kan læse mere om her.

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S