Smartphones får supermarkedskunder til at glemme impulskøb

Nedtur for chokoladesælgere og bladproducenter: Vi har mobile skyklapper på i supermarkedet.

Artikel top billede

I gamle dage var hylderne ved supermarkedets kasse den bedste placering, når der skulle sælges slik, sodavand og magasiner.

Men ifølge det amerikanske nyhedsbureau Bloomberg er smartphone-udstyrede kunder i gang med at ændre på det.

Den moderne kunde har angiveligt fået mobile skyklapper på, og i stedet for at blive fristet af impulskøb ved kassen bliver vores ventetid fordrevet med mails og Facebook.

Ifølge Blooomberg oplever bladforlaget Hearst, sodavandsproducenten Coca-Cola og slikproducenten Hershey Co alle problemet, og konsekvensen kan være, at producenterne flytter deres varer til andre steder i butikken. 

Helt konkret overvejer Coca-Cola at flytte sine køleskabe med sodavand fra kasseområdet til supermarkedernes delikatesseområder.

"Problemet med mobile-skyklapper er betydeligt, og virksomheder bliver derfor nød til at gentænke deres butiksoplevelse," siger Marshall Cohen, analytiker i forbrugeradfærd hos marketingvirksomheden NPD Group, til Bloomberg. 

Coop: Ikke en dansk tendens
Herhjemme kan supermarkedsgiganten Coop, der blandt andet driver Superbrugsen, Kvickly og Fakta, dog ikke genkende tendensen.

"Vi har ikke kunne registrere nogen ændring. Vi har ganske vist oplevet et faldende bladsalg, men det lader til at være en generel tendens," siger Jens Juul Nielsen, der er kommunikationschef hos Coop.

Ifølge Bloomberg kan smartphonen dog også åbne muligheder for supermarkederne, der i fremtiden vil kunne promovere produkter for forbrugerne, mens de går rundt i supermarkedet. Putter kunden en bøf i indkøbskurven, så kan supermarkedet samtidig sende et tilbud på en flaske vin til kundens smartphone.

En mulighed som de også er opmærksomme på hos Coop.

"Vores kæder har alle deres egne apps, hvor det er muligt at se aktuelle tilbud, men vi har visioner om, at det på længere sigt også skal være muligt at få særlige tilbud og oplysninger om varerne sendt til sin app, mens man befinder sig i butikkerne," siger Jens Juul Nielsen.

ComON har også henvendt sig til Dansk Supermarked, der blandt andet står bag Bilka, Føtex og Netto, for at høre om kædens butikker mærker den amerikanske tendens. Dansk Supermarked har dog ikke besvaret vores henvendelse.

Læs også: 
Supermarkeder siger "Nej tak" til mobil-betaling

Google vil uddele NFC-kasseapparater i USA 

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Digital transformation | Online

Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse