Michael Dell får grønt lys: Nu skal Dell sælges

Michael Dell får grønt lys til at sælge hele Dell Computers og afnotere selskabet fra børsen.

Artikel top billede

Efter langvarig strid og mange bataljer skal Dell nu sælges.

Det ligger fast, efter det i dag børsnoterede selskabs generalforsamling torsdag gav grønt lys til, at selskabets stifter og topchef, Michael Dell, sammen med kapitalfonden Silver Lake Partners køber samtlige aktier i selskabet.

Med købet er det planen, at Dell Computers omgående skal afnoteres fra børsen.

Handlen værdifastsætter Dell Computers til 140 milliarder kroner. Michael Dell ejer allerede 15,7 procent af selskabet.

Det er hans plan, at han med afnoteringen skal få mere råderum og handlefrihed til at forandre og udvikle det store selskab langt hurtigere, end det er tilfældet i dag på grund af offentligheds-krav til børsnoterede selskaber.

Han vil med egne ord "genopfinde iværksætter-ånden," som prægede Dell i de første år.

Dell Computers har i flere år arbejdet på at sætte en ny kurs for selskabet, der engang var verdens største pr-producent, men som nu arbejder på at blive etableret som et service-selskab, en full solution vendor.

Det kan du læse mere om her.

Langt flere penge at hente

Det skyldes ikke mindst, at der er langt større profit-marginer på markedet for store og ofte sammenhængende løsninger til erhvervslivet end i pc-markedet, der presses af faldende priser, faldende efterspørgsel og benhård konkurrence.

Michael Dell ejer i dag 15,7 procent af Dell Computers. Med købet og den efterfølgende afnotering vil hans ejerandel blive hævet til 75 procent.

Michael Dell oplyser, at han med overtagelsen af selskabet vil øge investeringerne i udvikling, ligesom han vil købe flere selskaber, ansætte flere sælgere og udvide selskabets partner-netværk.

Ligeledes vil Dell Computers i fremtiden øge sine investeringer i pc-divisionen, hedder det.

"Vi vil fortsat foretage store investeringer i R&D i virksomheds-løsninger og services," siger Brian Gladden, finansdirektør i Dell.

Det er endnu uklart, om salget af selskabet vil føre til fyringer.

Finansdirektør Brian Gladden vil blot sige, at selskabet som altid søger en "produktivitets-balance."

Læs også:

Sådan vil Dell sætte sig på erhvervsmarkedet i Danmark.

Derfor er Dell tvunget til at sælge sig selv.

Dell gør op med fortiden: Vil ned i kundernes forretning

Dells indtjening styrtdykker - faldet med 72 procent

Dells udfordring: At genføde sig selv som noget andet.

Mød Michael Dell: Manden i spidsen for det hele

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S