Michael Dell får grønt lys: Nu skal Dell sælges

Michael Dell får grønt lys til at sælge hele Dell Computers og afnotere selskabet fra børsen.

Artikel top billede

Efter langvarig strid og mange bataljer skal Dell nu sælges.

Det ligger fast, efter det i dag børsnoterede selskabs generalforsamling torsdag gav grønt lys til, at selskabets stifter og topchef, Michael Dell, sammen med kapitalfonden Silver Lake Partners køber samtlige aktier i selskabet.

Med købet er det planen, at Dell Computers omgående skal afnoteres fra børsen.

Handlen værdifastsætter Dell Computers til 140 milliarder kroner. Michael Dell ejer allerede 15,7 procent af selskabet.

Det er hans plan, at han med afnoteringen skal få mere råderum og handlefrihed til at forandre og udvikle det store selskab langt hurtigere, end det er tilfældet i dag på grund af offentligheds-krav til børsnoterede selskaber.

Han vil med egne ord "genopfinde iværksætter-ånden," som prægede Dell i de første år.

Dell Computers har i flere år arbejdet på at sætte en ny kurs for selskabet, der engang var verdens største pr-producent, men som nu arbejder på at blive etableret som et service-selskab, en full solution vendor.

Det kan du læse mere om her.

Langt flere penge at hente

Det skyldes ikke mindst, at der er langt større profit-marginer på markedet for store og ofte sammenhængende løsninger til erhvervslivet end i pc-markedet, der presses af faldende priser, faldende efterspørgsel og benhård konkurrence.

Michael Dell ejer i dag 15,7 procent af Dell Computers. Med købet og den efterfølgende afnotering vil hans ejerandel blive hævet til 75 procent.

Michael Dell oplyser, at han med overtagelsen af selskabet vil øge investeringerne i udvikling, ligesom han vil købe flere selskaber, ansætte flere sælgere og udvide selskabets partner-netværk.

Ligeledes vil Dell Computers i fremtiden øge sine investeringer i pc-divisionen, hedder det.

"Vi vil fortsat foretage store investeringer i R&D i virksomheds-løsninger og services," siger Brian Gladden, finansdirektør i Dell.

Det er endnu uklart, om salget af selskabet vil føre til fyringer.

Finansdirektør Brian Gladden vil blot sige, at selskabet som altid søger en "produktivitets-balance."

Læs også:

Sådan vil Dell sætte sig på erhvervsmarkedet i Danmark.

Derfor er Dell tvunget til at sælge sig selv.

Dell gør op med fortiden: Vil ned i kundernes forretning

Dells indtjening styrtdykker - faldet med 72 procent

Dells udfordring: At genføde sig selv som noget andet.

Mød Michael Dell: Manden i spidsen for det hele

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Politiets Efterretningstjeneste

Tech-studentermedhjælpere i PET

Københavnsområdet

KMD A/S

Udvikler

Københavnsområdet

Aller Media A/S

IT Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job