Michael Dell får grønt lys: Nu skal Dell sælges

Michael Dell får grønt lys til at sælge hele Dell Computers og afnotere selskabet fra børsen.

Artikel top billede

Efter langvarig strid og mange bataljer skal Dell nu sælges.

Det ligger fast, efter det i dag børsnoterede selskabs generalforsamling torsdag gav grønt lys til, at selskabets stifter og topchef, Michael Dell, sammen med kapitalfonden Silver Lake Partners køber samtlige aktier i selskabet.

Med købet er det planen, at Dell Computers omgående skal afnoteres fra børsen.

Handlen værdifastsætter Dell Computers til 140 milliarder kroner. Michael Dell ejer allerede 15,7 procent af selskabet.

Det er hans plan, at han med afnoteringen skal få mere råderum og handlefrihed til at forandre og udvikle det store selskab langt hurtigere, end det er tilfældet i dag på grund af offentligheds-krav til børsnoterede selskaber.

Han vil med egne ord "genopfinde iværksætter-ånden," som prægede Dell i de første år.

Dell Computers har i flere år arbejdet på at sætte en ny kurs for selskabet, der engang var verdens største pr-producent, men som nu arbejder på at blive etableret som et service-selskab, en full solution vendor.

Det kan du læse mere om her.

Langt flere penge at hente

Det skyldes ikke mindst, at der er langt større profit-marginer på markedet for store og ofte sammenhængende løsninger til erhvervslivet end i pc-markedet, der presses af faldende priser, faldende efterspørgsel og benhård konkurrence.

Michael Dell ejer i dag 15,7 procent af Dell Computers. Med købet og den efterfølgende afnotering vil hans ejerandel blive hævet til 75 procent.

Michael Dell oplyser, at han med overtagelsen af selskabet vil øge investeringerne i udvikling, ligesom han vil købe flere selskaber, ansætte flere sælgere og udvide selskabets partner-netværk.

Ligeledes vil Dell Computers i fremtiden øge sine investeringer i pc-divisionen, hedder det.

"Vi vil fortsat foretage store investeringer i R&D i virksomheds-løsninger og services," siger Brian Gladden, finansdirektør i Dell.

Det er endnu uklart, om salget af selskabet vil føre til fyringer.

Finansdirektør Brian Gladden vil blot sige, at selskabet som altid søger en "produktivitets-balance."

Læs også:

Sådan vil Dell sætte sig på erhvervsmarkedet i Danmark.

Derfor er Dell tvunget til at sælge sig selv.

Dell gør op med fortiden: Vil ned i kundernes forretning

Dells indtjening styrtdykker - faldet med 72 procent

Dells udfordring: At genføde sig selv som noget andet.

Mød Michael Dell: Manden i spidsen for det hele

Læses lige nu

    STELLA CARE ApS

    Frontend- og app-udvikler (AI-Native)

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Octocube Games ApS

    CIFI Developer

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S