Michael Dell får grønt lys: Nu skal Dell sælges

Michael Dell får grønt lys til at sælge hele Dell Computers og afnotere selskabet fra børsen.

Artikel top billede

Efter langvarig strid og mange bataljer skal Dell nu sælges.

Det ligger fast, efter det i dag børsnoterede selskabs generalforsamling torsdag gav grønt lys til, at selskabets stifter og topchef, Michael Dell, sammen med kapitalfonden Silver Lake Partners køber samtlige aktier i selskabet.

Med købet er det planen, at Dell Computers omgående skal afnoteres fra børsen.

Handlen værdifastsætter Dell Computers til 140 milliarder kroner. Michael Dell ejer allerede 15,7 procent af selskabet.

Det er hans plan, at han med afnoteringen skal få mere råderum og handlefrihed til at forandre og udvikle det store selskab langt hurtigere, end det er tilfældet i dag på grund af offentligheds-krav til børsnoterede selskaber.

Han vil med egne ord "genopfinde iværksætter-ånden," som prægede Dell i de første år.

Dell Computers har i flere år arbejdet på at sætte en ny kurs for selskabet, der engang var verdens største pr-producent, men som nu arbejder på at blive etableret som et service-selskab, en full solution vendor.

Det kan du læse mere om her.

Langt flere penge at hente

Det skyldes ikke mindst, at der er langt større profit-marginer på markedet for store og ofte sammenhængende løsninger til erhvervslivet end i pc-markedet, der presses af faldende priser, faldende efterspørgsel og benhård konkurrence.

Michael Dell ejer i dag 15,7 procent af Dell Computers. Med købet og den efterfølgende afnotering vil hans ejerandel blive hævet til 75 procent.

Michael Dell oplyser, at han med overtagelsen af selskabet vil øge investeringerne i udvikling, ligesom han vil købe flere selskaber, ansætte flere sælgere og udvide selskabets partner-netværk.

Ligeledes vil Dell Computers i fremtiden øge sine investeringer i pc-divisionen, hedder det.

"Vi vil fortsat foretage store investeringer i R&D i virksomheds-løsninger og services," siger Brian Gladden, finansdirektør i Dell.

Det er endnu uklart, om salget af selskabet vil føre til fyringer.

Finansdirektør Brian Gladden vil blot sige, at selskabet som altid søger en "produktivitets-balance."

Læs også:

Sådan vil Dell sætte sig på erhvervsmarkedet i Danmark.

Derfor er Dell tvunget til at sælge sig selv.

Dell gør op med fortiden: Vil ned i kundernes forretning

Dells indtjening styrtdykker - faldet med 72 procent

Dells udfordring: At genføde sig selv som noget andet.

Mød Michael Dell: Manden i spidsen for det hele

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Procon Solution A/S

Customer Success Consultant

Københavnsområdet

Everllence

Senior Software Developer

Københavnsområdet

Ennova A/S

Senior Platform Engineer

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Er du vores næste iOS hacker?

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice