Michael Dell får grønt lys: Nu skal Dell sælges

Michael Dell får grønt lys til at sælge hele Dell Computers og afnotere selskabet fra børsen.

Artikel top billede

Efter langvarig strid og mange bataljer skal Dell nu sælges.

Det ligger fast, efter det i dag børsnoterede selskabs generalforsamling torsdag gav grønt lys til, at selskabets stifter og topchef, Michael Dell, sammen med kapitalfonden Silver Lake Partners køber samtlige aktier i selskabet.

Med købet er det planen, at Dell Computers omgående skal afnoteres fra børsen.

Handlen værdifastsætter Dell Computers til 140 milliarder kroner. Michael Dell ejer allerede 15,7 procent af selskabet.

Det er hans plan, at han med afnoteringen skal få mere råderum og handlefrihed til at forandre og udvikle det store selskab langt hurtigere, end det er tilfældet i dag på grund af offentligheds-krav til børsnoterede selskaber.

Han vil med egne ord "genopfinde iværksætter-ånden," som prægede Dell i de første år.

Dell Computers har i flere år arbejdet på at sætte en ny kurs for selskabet, der engang var verdens største pr-producent, men som nu arbejder på at blive etableret som et service-selskab, en full solution vendor.

Det kan du læse mere om her.

Langt flere penge at hente

Det skyldes ikke mindst, at der er langt større profit-marginer på markedet for store og ofte sammenhængende løsninger til erhvervslivet end i pc-markedet, der presses af faldende priser, faldende efterspørgsel og benhård konkurrence.

Michael Dell ejer i dag 15,7 procent af Dell Computers. Med købet og den efterfølgende afnotering vil hans ejerandel blive hævet til 75 procent.

Michael Dell oplyser, at han med overtagelsen af selskabet vil øge investeringerne i udvikling, ligesom han vil købe flere selskaber, ansætte flere sælgere og udvide selskabets partner-netværk.

Ligeledes vil Dell Computers i fremtiden øge sine investeringer i pc-divisionen, hedder det.

"Vi vil fortsat foretage store investeringer i R&D i virksomheds-løsninger og services," siger Brian Gladden, finansdirektør i Dell.

Det er endnu uklart, om salget af selskabet vil føre til fyringer.

Finansdirektør Brian Gladden vil blot sige, at selskabet som altid søger en "produktivitets-balance."

Læs også:

Sådan vil Dell sætte sig på erhvervsmarkedet i Danmark.

Derfor er Dell tvunget til at sælge sig selv.

Dell gør op med fortiden: Vil ned i kundernes forretning

Dells indtjening styrtdykker - faldet med 72 procent

Dells udfordring: At genføde sig selv som noget andet.

Mød Michael Dell: Manden i spidsen for det hele

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura