Smart Java-trick kan gøre din hverdag lettere

Oracle har tilføjet en ny funktion til Java, hvilket kan være en hjælp for mange virksomheder, der hidtil har haft en ganske særlig udfordring.

Artikel top billede

De mange sikkerhedsopdateringer til Oracles Java, der hele tiden skal installeres for at lappe huller, er ikke ligefrem med til at gøre it-afdelingernes hverdag lettere.

Mange virksomheder kører nemlig med kritiske [url=Java-applikationer, og derfor kan man ikke bare lige deaktivere Java, selv om det tidligere har været sikkerhedseksperternes anbefaling, når nye Java-sårbarheder er blevet opdaget.

Det kan også være problematisk at opdatere til den ny version af Java, hvor sårbarhederne er lappet, fordi de virksomheds-applikationer, der anvender Java, muligvis ikke fungerer med den nye version.

Nu er der måske hjælp at hente med en ny funktion, Oracle netop har implementeret i Java.

Her er Oracles nye funktion

Vores kolleger på det amerikanske Infoworld skriver, at Oracle med version 40 af Java 7, der netop er frigivet, giver mulighed for, at man kan lave et DRS (Deployment Rule Set), der definerer, hvilken version af Java en applikation skal anvende. 

Det betyder, at man i en virksomhed vil kunne lade interne applikationer køre videre på den gamle version af Java, mens eksterne applikationer, der typisk er de mest udsatte, tvinges over på den nyeste Java-version, hvor hullerne er fjernet.

Sådan fungerer det

Oracle har beskrevet formålet med denne mulighed i et længere blogindlæg:

"Desktop-administratorers mulighed for at kontrollere Java-versions-kompabilitet og default-valg på slutbrugernes computere. Dine brugere kan eksempelvis bruge den nyeste sikkerheds-opdatering til de fleste browser-appletter, men stadig bruge en gammel Java 1.6 til den ene legacy-applikation, der ikke længere vedligeholdes," skriver Oracle blandt andet.

Samtidig forklarer selskabet også, at Deployment Rule Sets gør det lettere at oplyse brugerne om, hvem der står bag en given applikation.

"For eksempel ville jeg stole på "Mit universitet" eller "Erik Costlow", men ikke på "Unknown publisher" eller en anden, der påstår at være mig," forklarer Oracle i blogindlægget.

Du kan læse Oracles guide til de nye Java-funktioner her.

Følg @kimstensdal på Twitter

Læs også:

Guide: Sådan får du styr på din Java-sikkerhed

Derfor hænger vi på Java trods store sikkerhedsproblemer

Læses lige nu

    KMD A/S

    SAP-arkitekt

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    BI-koordinator / IT & administrativ support

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    KMD A/S

    Domain and Sales Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird