Smart Java-trick kan gøre din hverdag lettere

Oracle har tilføjet en ny funktion til Java, hvilket kan være en hjælp for mange virksomheder, der hidtil har haft en ganske særlig udfordring.

Artikel top billede

De mange sikkerhedsopdateringer til Oracles Java, der hele tiden skal installeres for at lappe huller, er ikke ligefrem med til at gøre it-afdelingernes hverdag lettere.

Mange virksomheder kører nemlig med kritiske [url=Java-applikationer, og derfor kan man ikke bare lige deaktivere Java, selv om det tidligere har været sikkerhedseksperternes anbefaling, når nye Java-sårbarheder er blevet opdaget.

Det kan også være problematisk at opdatere til den ny version af Java, hvor sårbarhederne er lappet, fordi de virksomheds-applikationer, der anvender Java, muligvis ikke fungerer med den nye version.

Nu er der måske hjælp at hente med en ny funktion, Oracle netop har implementeret i Java.

Her er Oracles nye funktion

Vores kolleger på det amerikanske Infoworld skriver, at Oracle med version 40 af Java 7, der netop er frigivet, giver mulighed for, at man kan lave et DRS (Deployment Rule Set), der definerer, hvilken version af Java en applikation skal anvende. 

Det betyder, at man i en virksomhed vil kunne lade interne applikationer køre videre på den gamle version af Java, mens eksterne applikationer, der typisk er de mest udsatte, tvinges over på den nyeste Java-version, hvor hullerne er fjernet.

Sådan fungerer det

Oracle har beskrevet formålet med denne mulighed i et længere blogindlæg:

"Desktop-administratorers mulighed for at kontrollere Java-versions-kompabilitet og default-valg på slutbrugernes computere. Dine brugere kan eksempelvis bruge den nyeste sikkerheds-opdatering til de fleste browser-appletter, men stadig bruge en gammel Java 1.6 til den ene legacy-applikation, der ikke længere vedligeholdes," skriver Oracle blandt andet.

Samtidig forklarer selskabet også, at Deployment Rule Sets gør det lettere at oplyse brugerne om, hvem der står bag en given applikation.

"For eksempel ville jeg stole på "Mit universitet" eller "Erik Costlow", men ikke på "Unknown publisher" eller en anden, der påstår at være mig," forklarer Oracle i blogindlægget.

Du kan læse Oracles guide til de nye Java-funktioner her.

Følg @kimstensdal på Twitter

Læs også:

Guide: Sådan får du styr på din Java-sikkerhed

Derfor hænger vi på Java trods store sikkerhedsproblemer

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operationscenter i Cyberdivisionen Hvidovre

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-tekniker - Specialist i bred IT-support og service i PET

    Københavnsområdet

    Center For IT og Medicoteknologi

    Vicedirektør med stærk teknologi- og udviklingsprofil

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S