Smart Java-trick kan gøre din hverdag lettere

Oracle har tilføjet en ny funktion til Java, hvilket kan være en hjælp for mange virksomheder, der hidtil har haft en ganske særlig udfordring.

Artikel top billede

De mange sikkerhedsopdateringer til Oracles Java, der hele tiden skal installeres for at lappe huller, er ikke ligefrem med til at gøre it-afdelingernes hverdag lettere.

Mange virksomheder kører nemlig med kritiske [url=Java-applikationer, og derfor kan man ikke bare lige deaktivere Java, selv om det tidligere har været sikkerhedseksperternes anbefaling, når nye Java-sårbarheder er blevet opdaget.

Det kan også være problematisk at opdatere til den ny version af Java, hvor sårbarhederne er lappet, fordi de virksomheds-applikationer, der anvender Java, muligvis ikke fungerer med den nye version.

Nu er der måske hjælp at hente med en ny funktion, Oracle netop har implementeret i Java.

Her er Oracles nye funktion

Vores kolleger på det amerikanske Infoworld skriver, at Oracle med version 40 af Java 7, der netop er frigivet, giver mulighed for, at man kan lave et DRS (Deployment Rule Set), der definerer, hvilken version af Java en applikation skal anvende. 

Det betyder, at man i en virksomhed vil kunne lade interne applikationer køre videre på den gamle version af Java, mens eksterne applikationer, der typisk er de mest udsatte, tvinges over på den nyeste Java-version, hvor hullerne er fjernet.

Sådan fungerer det

Oracle har beskrevet formålet med denne mulighed i et længere blogindlæg:

"Desktop-administratorers mulighed for at kontrollere Java-versions-kompabilitet og default-valg på slutbrugernes computere. Dine brugere kan eksempelvis bruge den nyeste sikkerheds-opdatering til de fleste browser-appletter, men stadig bruge en gammel Java 1.6 til den ene legacy-applikation, der ikke længere vedligeholdes," skriver Oracle blandt andet.

Samtidig forklarer selskabet også, at Deployment Rule Sets gør det lettere at oplyse brugerne om, hvem der står bag en given applikation.

"For eksempel ville jeg stole på "Mit universitet" eller "Erik Costlow", men ikke på "Unknown publisher" eller en anden, der påstår at være mig," forklarer Oracle i blogindlægget.

Du kan læse Oracles guide til de nye Java-funktioner her.

Følg @kimstensdal på Twitter

Læs også:

Guide: Sådan får du styr på din Java-sikkerhed

Derfor hænger vi på Java trods store sikkerhedsproblemer

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S